https://db2010.pl GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Gdzie bezpiecznie wypoczywać nad wodą?

Rozpoczęły się wakacje, a wraz z nimi poszukiwanie miejsc, w których można przyjemnie spędzić wolny czas. Największym powodzeniem cieszą się w tym okresie okolice zbiorników z wodą oraz kąpieliska. Działalność wznawiają także otwarte kąpieliska.

– Mamy dobrą informację dla lubiących odpoczywać nad wodą w czasie upałów. Obiekt kąpielowy przy ulicy Dolnej w Głuszycy otwieramy 30 czerwca o godz.11.00. Ceny biletów nie uległy zmianie: normalny kosztuje 9 zł, a ulgowy 5 zł – mówi Sabina Jelewska z Centrum Kultury – Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głuszycy.

W razie złej pogody w Głuszycy można skorzystać także z krytej pływalni Delfinek przy Szkole Podstawowej nr 3. Wiele osób ochłody szuka także nad głuszyckimi akwenami w zalanym wyrobisku w dawnym kamieniołomie (popularne Kamyki) oraz nad Stawami Marcowymi.

– W trosce o życie i zdrowie swoje oraz osób najbliższych, kąpmy się wyłącznie w miejscach strzeżonych czyli tam, gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy. Pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody po spożyciu alkoholu! Do najczęstszych przyczyn utonięć należy bowiem właśnie alkohol, brawura i przecenianie własnych umiejętności. Zwracajmy jednocześnie uwagę na to, co dzieje się wokół nas. Właściwa reakcja może uratować komuś życie. Jeśli zauważymy niebezpieczną sytuację nad wodą, natychmiast dzwońmy na numer alarmowy 112. Nie próbujmy sami ratować innych, gdy nie dysponujemy odpowiednim sprzętem i specjalistycznymi umiejętnościami w tym zakresie – apelują funkcjonariusze z Zespołu Prasowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu.

W Wałbrzychu można bezpiecznie kąpać się tylko w krytej pływalni Centrum Sportowo – Rekreacyjnego Aqua- Zdrój, za to w Świebodzicach – podobnie jak w Głuszycy – do dyspozycji jest zarówno kryty, jak i otwarty basen.

– Bramy naszego Basenu Letniego przy ul. Rekreacyjnej otwieramy o godz. 10.00. Pamiętajcie o nakryciu głowy i odpowiednim nawodnieniu. Odpoczywajcie i bawcie się dobrze – zaprasza Jarosław Pizuński, prezes OSiR Świebodzice.

Dużą popularnością cieszą się także odkryte baseny w Świdnicy, Dobromierzu, Strzegomiu, Jaworze oraz tuż przy granicy – w czeskim Viżnowie koło Mezimesti. Wiele osób wybiera także strzeżone plaże na jeziorami: Bystrzyckim w Zagórzu Śląskim, Bielawskim oraz wypoczynek nad zalewami w Starych Bogaczowicach, Krzeszówku, Kamiennej Górze, Bukówka koło Lubawki oraz w Grzędach.

– Policjanci niezmiennie apelują o rozsądek, wyobraźnię i nieprzecenianie swoich pływackich możliwości. Pamiętajmy, że o nasze bezpieczeństwo musimy zadbać przede wszystkim sami. Relaksując się nad wodą, respektujmy elementarne zasady bezpieczeństwa. Tylko to zapewni nam i naszym bliskim spokojny wypoczynek. Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratowników. Nie bagatelizujmy wydanych przez nich ostrzeżeń. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych – dodają funkcjonariusze KMP w Wałbrzychu.

Według danych służb ratowniczych, od 1 kwietnia 2024 r. w Polsce utonęło już blisko 100 osób!

(RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty