Jacek Bończyk, Mietek Szcześniak, Michał Rusinek, Zbigniew Rokita czy Andrzej Poniedzielski to tylko część artystów, którzy wystąpią na Festiwalu Twórczej Wyobraźni w Wałbrzychu. Trzydniowe spotkanie z literaturą i muzyką rozpocznie się 21 czerwca w Starej Kopalni w Wałbrzychu, a wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
– To są z całą pewnością artyści z najwyższej półki. To są ludzie, których ja podziwiam i cenię – przyznaje Jacek Bończyk, dyrektor artystyczny Festiwalu Twórczej Wyobraźni.
Trzydniowe święto sztuki rozpocznie się w piątek 21 czerwca o godzinie 16.45 spotkaniem z Michałem Rusinkiem. Z byłym sekretarzem Wisławy Szymborskiej, a dziś szefem fundacji jej imienia w Kuźni porozmawia Jerzy Kisielewski. O godzinie 19.00 na scenie w Kuźni pojawi się aktor, wokalista i multiinstrumentalista Sambor Dudziński. Muzycznym zakończeniem pierwszego dnia festiwalu będzie koncert „Songs From Yesterday”. Na scenie pojawią się Mietek Szcześniak i Krzysztof Herdzin Trio. Usłyszymy jazzowe aranżacje znanych i lubianych przebojów, a wśród nich takie tytuły, jak „Tears in Heaven” Erica Claptona czy „Yesterday” The Beatles.
Pierwszy dzień Festiwalu Twórczej Wyobraźni przypada w dniu przesilenia letniego. Z okazji Nocy Kupały dwa specjalne występy przygotował Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych”. Pierwszy pokaz w wykonaniu najmłodszych tancerzy obejrzymy o godzinie 18.30. Na drugi pokaz, któremu towarzyszyć będzie pokaz ognia, zespół zaprasza o 22.30. W czasie „Kopalnocki” nie zabraknie śpiewów i tańców z wiankami.
W sobotę, w czasie drugiego dnia festiwalu, o godzinie 11.00 i 16.00 organizatorzy zapraszają do Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA na terenie Starej Kopalni na wystawę Ewy Cieniak „Czerwona Nitka” i warsztaty z artystką. Na godzinę 16.00 w „Galerii na Piętrze” Starej Kopalni zaplanowano wernisaż wystawy fotografii Piotra Sadoczyńskiego, a godzinę później w Multimedialnej Galerii Obrazu rozpocznie się XII Ogólnopolski Przegląd Fotografii i Diaporam PTTK.
Drugi dzień Festiwalu Twórczej Wyobraźni to także spotkanie ze Zbigniewem Rokitą. Z autorem książek reporterskich „Kajś, opowieść o Górnym Śląsku” w Kuźni porozmawia Jerzy Kisielewski. O godzinie 19.00 na małej scenie w Kuźni z koncertem „Z miłości” pojawi się Iwona Loranc & Tricolor. To będzie niesamowita podróż w świat piosenki poetyckiej. Ten wieczór zakończy się koncertem poświęconym twórczości Grzegorza Ciechowskiego i Republiki.
– Rozpocznie duet Radosław Bolewski i Maciej Tubis. Bardzo interesująca forma, perkusista i pianista, wykonują utwory Republiki, a następnie na scenie trio – Jacek Bończyk, Zbyszek Krzywański i Jakub Nowak. Zagramy „Czarno-biało ślady”. Jest to program poświęcony Grzegorzowi Ciechowskiemu i Republice, który gramy od jakiegoś czasu, zagraliśmy bardzo dużą trasę w ubiegłym roku przy okazji koncertu „Obywatele Republiki” i postanowiliśmy zagrać to w Starej Kopalni – mówi Jacek Bończyk.
Festiwal zakończy się w niedzielę 23 czerwca. Bohaterem tego dnia będzie Andrzej Poniedzielski. O godzinie 16.00 w Kuźni zaplanowano spotkanie autorskie, a o godzinie 20.00 Andrzeja Poniedzielskiego z zespołem zobaczymy na dużej scenie w jubileuszowym koncercie „BA! czyli Best After”. Trzeci i ostatni dzień festiwalu to także koncert „To nie przypadek” w Kuźni. Na scenie pojawią się Bogdan Hołownia i Paweł Pańta. Hołownia zaliczany jest do czołówki polskich muzyków jazzowych. Pańta to wybitny kontrabasista i gitarzysta basowy.
(MW)