https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Ośrodek Kultury i Sztuki zaprasza na koncerty z cyklu „Z klasyką przez Polskę”

Ośrodek Kultury i Sztuki zaprasza na koncerty z cyklu „Z klasyką przez Polskę”. Bokun/Kościuszko Duo, czyli Jan Jakub Bokun (klarnet) i Jakub Kościuszko (gitara) wystąpią: 7 czerwca 2024 r. o godz. 19.00 w Muzeum Techniki Rolniczej w Piotrowicach Świdnickich, 8 czerwca 2024 r. o godz. 19.00 w Pałacu Jedlinka przy ul. Zamkowej 4 w Jedlinie Zdroju oraz 9 czerwca 2024 r. o godz. 17.00 w Kościele św. Urszuli w Udaninie.

Bokun/Kościuszko Duo to formacja klarnetowo – gitarowa, której celem jest ponowne odkrywanie arcydzieł muzyki kameralnej od Bacha i Schuberta, przez muzykę francuską ostatniego wieku, aż po najnowszą literaturę kameralną i solową oraz klezmer-fusion. Duet wykonuje również muzykę Astora Piazzolli (m.in. Double Concerto z towarzyszeniem orkiestry w aranżacji na klarnet i gitarę). Coraz ważniejsze miejsce w repertuarze duetu zajmują utwory specjalnie dla niego napisane.

Tokio, Nagoya, Paryż, Nowy Jork, Filadelfia, Budapeszt, Kolonia, Praga, Bruksela, Kraków – to tylko niektóre z miejsc koncertów duetu, a trasa koncertowa w Japonii zaowocowała entuzjastycznym przyjęciem słuchaczy oraz obecnością na okładce magazynu „Clarinet”. Bezpośrednim impulsem do założenia niecodziennego zespołu było zamiłowanie muzyków do kameralistyki. Doświadczenia wyniesione z wielu lat współpracy z innymi instrumentalistami stały się zalążkiem pomysłów interpretacyjnych formacji, stawiającej na jakość artystycznej wypowiedzi, trafiającej zarazem do szerokiego spektrum odbiorców muzyki. W 2015 roku muzycy wydali wspólny album A la carte, zyskujący pięciogwiazdkowe recenzje. Najnowsza płyta A la carte 2, zawierająca utwory Ravela, Kovacsa, Galliano, Wosia, Drozda, Zenamona, Reinhardta i Yoma, prezentuje różnorodność stylów, w których muzycy swobodnie się poruszają, takich jak muzyka klasyczna, valse musette, klezmer fusion czy world-jazz. Na krążku znajdują się również światowe premiery fonograficzne utworów napisanych specjalnie dla duetu.

Program koncertów: J. S. Bach – Jesu bleibet meine Freude, Łukasz Woś – Scherzino, Nocturne, Bela Kovacs – A la flamenco, Richard Galliano – A French Touch, Gus Viseur – Douce Joie, Sergio Assad – Violetas Azuis, Jaime Zenamon – Luz y sombra cz. I, Maurice Ravel – Piece en forme de Habanera, Yom – Le Traversee.

Cykl koncertów „Z klasyką przez Polskę” to projekt Polskiego Impresariatu Muzycznego realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we wszystkich regionach kraju. Propaguje muzykę klasyczną i jazzową poprzez promocję znakomitych artystów oraz ambitnego repertuaru w miejscach, w których publiczność na co dzień nie obcuje z ambitną sztuką i nie ma możliwości uczestnictwa w ciekawych i różnorodnych działaniach kulturalnych. Na Dolnym Śląsku jest współorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Operatorem przedsięwzięcia jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Dolnośląskie Laboratorium Kultury. Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

(JP)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty