https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Czarnoborski tydzień bibliotek

Spotkania autorskie z pisarzami, warsztaty z młodzieżą, szkolenia dla bibliotekarzy oraz koncerty piosenki literackiej, tak w dużym skrócie przedstawia się Tydzień Bibliotek w Gminie Czarny Bór

Tydzień Bibliotek to ogólnopolska akcja promująca czytelnictwo, rokrocznie realizowana przez biblioteki w całej Polsce w terminie 8-15 maja. Program zapoczątkowany w 2004 r. przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. W akcję co roku włącza się również Biblioteka + Centrum Kultury w Czarnym Borze. Jak zapowiadają organizatorzy tegoroczny Tydzień Bibliotek ze względu na realizację projektu Biblioteka Ludzi z Pasją (dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025) zapowiada się szczególnie interesująco.

10 maja nie lada gratka czeka też wielbicieli poezji śpiewanej, piosenki literackiej
i autorskiej – na czarnoborskiej scenie wystąpi dolnośląska grupa „Imaginacja”. Będzie poetycko, nostalgicznie, romantycznie, śmiesznie i żywiołowo. Zespół wykonuje autorskie piosenki poetyckie z Krainy Łagodności. Ich piosenki to opowieści o życiu, miłości, spotkaniach i rozstaniach. To podróż przez górskie szlaki ale przede wszystkim podróż przez emocje i uczucia, to zachęta do refleksji nad sobą i życiem, ale też możliwość złapania dystansu do otaczającego świata.

Podczas Tygodnia Bibliotek czarnoborska książnica zaprasza też na 3 ciekawe spotkania autorskie z cenionymi przez czytelniczki i czytelników pisarkami. 9 maja o godz. 11.00 z czarnoborską młodzieżą spotka się Ewa Nowak – pisarka, publicystka i felietonistka, autorka opowiadań i powieści dla dzieci i młodzieży. Popularność zdobyła jako publicystyka związana z czasopismami, kierowanymi do dzieci i młodzieży. Jako pisarka zadebiutowała w roku 2002 książką „Wszystko, tylko nie mięta”. Od tego czasu ukazało się kilkadziesiąt książek Ewy Nowak.  Pisarka w swojej twórczości dotyka tematów ważnych dla nastolatków. Mówi o tym, jak sobie radzić w domu i w szkole, w dobrych i złych chwilach, z przyjaciółmi i z rodzicami. Również 9 maja, ale o godz. 16.00 B+CK zaprasza na spotkanie autorskie z dr Moniką Bisek Grąz – antropolożką kultury, regionalistką, członkinią Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego i Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, a także koordynatorką i realizatorką projektów związanych z tożsamością kulturową. Autorka ma na koncie wiele publikacji z zakresu tożsamości kulturowej regionu wałbrzyskiego. W 2023 roku zadebiutowała powieścią obyczajową „Przystanek,” w której problematyka tradycji kulturowych jest mocno osadzona w fabule). Czarnoborski Tydzień Bibliotek zakończy się 15 maja spotkaniem z Agnieszką Lingas-Łoniewskąwrocławską pisarką, zwaną przez swoich czytelników „dilerką emocji”. Lingas Łoniewska to autorka 60 bestsellerowych powieści, stanowiących elektryzujący miks gatunkowy romansu, dramatu i sensacji. Zadebiutowała powieścią „Bez przebaczenia”. Od lat ma swój fanklub czytelniczy o nazwie „Sekta Agnes”, dzięki któremu pozostaje w stałym kontakcie z czytelniczkami. Jest założycielką portalu „Czytajmy polskich autorów”, który promuje polską literaturę. Prowadzi fanpage na Facebooku „Pisarka czyta” – tu publikuje recenzje innych książek.

(KB)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty