https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Książ sercem Europy, czyli XXXIV Festiwal Kwiatów i Sztuki

– Festiwal Kwiatów i Sztuki w Zamku Książ w Wałbrzychu to najważniejsze florystyczne święto w Polsce. Do 5 maja już po raz trzydziesty czwarty zabierzemy Was w podróż przez pełne kwiatów kraje Europy, a najlepsi  specjaliści od roślin ozdobnych w Polsce przygotują aranżacje inspirowane 20 rocznicą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej – mówi Anna Żabska, prezeska spółki Zamek Książ.

„Książ sercem Europy” to temat przewodni festiwalu, zgodnie z którym zostały udekorowane zamkowe wnętrza. W najpiękniejszych zamkowych przestrzeniach powstały kreatywne instalacje i dekoracje z wykorzystaniem żywych kwiatów oraz trwałych i naturalnych materiałów. Atrakcją specjalną jest wystawa kwiatowa „Unia od korzeni” zaaranżowana w średniowiecznej, najstarszej części zamku. Autorem ekspozycji jest  mistrz florystyczny z Estonii, Ahti Lyra, który z pomocą kwiatów i roślin przeprowadza turystów przez mistyczny świat matki natury. Zwiedzanie dodatkowej wystawy odbywa się w towarzystwie zamkowego przewodnika, który opowiada o historii zamku Książ.

Każdego dnia festiwalu nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych turystów. W strefie Mali Floryści odbywają się warsztaty z wykorzystaniem żywych kwiatów. Podczas c zajęć z malowania wełną sobutkana stworzą wełniane mikroobrazki roślin, a podstaw majsterkowania oraz sadzenia roślin nauczą się w Strefie Castoramy. Nie zabraknie opowieści o zamkowym życiu „Dawno temu w Książu”, konkursów z nagrodami i kreatywnych zabaw dla najmłodszych. Dodatkowo, na zamkowych korytarzach można spotkać animatorów, którzy wcielają się w postaci reprezentujące kraje Unii Europejskiej, m.in. grecką Atenę i Posejdona, zielonego skrzata z Irlandii, roztańczony zespół ABBA lub najsłynniejszego mieszkańca Rumunii – hrabiego Draculę.

Festiwal Kwiatów to wydarzenie, podczas którego można na żywo zobaczyć jak mistrzowie florystyki tworzą swoje prace. Wśród tegorocznych tematów pokazów florystycznych znajdziemy m.in. „Bukiet z Książa”, czyli roślinne odtworzenie obrazów znajdujących się w zamkowych komnatach lub „Kwiatowy zawrót głowy”, czyli pokaz tworzenia florystycznych nakryć głowy. Dodatkowo, każdego dnia festiwalu na parterze zamku odbywać się będą wykłady ekspertów i znawców historii. Usłyszymy m.in. jaka była rola Książa na szlaku europejskim, gdzie znajdziemy świdnickie ślady Hochbergów oraz poznamy krótką historię pachnideł.

W tym roku Dziedziniec Honorowy ponownie został udekorowany kwiatowym dywanem, a w kompleksie Sali Balowej można podziwiać wystawę KSIĄŻ MISTRZÓW, czyli florystyczne aranżacje 14 florystów ubiegających się o tytuł Mistrza Florystyki. Uczestnicy egzaminu przygotowali między innymi spektakularne, duże formy florystyczne oraz misternie wykonane ozdoby ślubne. Wszystkie prace można podziwiać podczas festiwalu.

Dla turystów, którzy lubią się bać (do 04.05.2024 r.) przygotowano specjalną edycję Nocnego Zwiedzania z duchami, czyli pełne adrenaliny przejście przez skąpany w ciemnościach zamek. Położony w środku lasu Książ zamieni się w krainę Transylwanii, a książański przewodnik przeprowadzi odważnych turystów przez mroczne zamkowe pomieszczenia w których mieszkają duchy i zjawy. Nocne zwiedzanie odbędzie się w dwóch wersjach: dla rodzin z dziećmi oraz od godziny 21.00 w wersji dla dorosłych.

Podczas Festiwalu Kwiatów i Sztuki wystawcy prezentują szeroki wachlarz produktów i roślin. W strefie domków wystawienniczych można kupić m.in. biżuterię, zabawki, porcelanę, produkty regionalne oraz ofertę rękodzielników, natomiast w strefie roślin (strefa festiwalu) można zakupić m.in. cebulki kwiatowe, drzewka bonsai, kaktusy i sukulenty, sadzonki rośli i drzew, zarówno tych doniczkowych jak i ogrodowych. Całość wzbogaca bogata oferta gastronomiczna oraz strefa dmuchańców i zabaw dla dzieci.

Szczegóły dotyczące festiwalu można znaleźć na stronie: www.ksiaz.walbrzych.pl oraz www.festiwalkwiatow.pl.

(MM)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty