https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Będzie zmiana władzy w powiecie wałbrzyskim

Komitety Koalicja 15 Października oraz Powiat dla Gmin, które w wyborach do Rady Powiatu Wałbrzyskiego uzyskały najwięcej głosów i w sumie 11 mandatów, podpisały umowę koalicyjną. A to oznacza radykalne zmiany we władzach powiatu.

Przypomnijmy: w wyborach do Rady Powiatu Wałbrzyskiego mandaty zdobyli: Leonard Górski, Arletta Kłosińska, Kamil Orpel, Ewa Dorosz, Beata Hausman, Michał Broda, Daniel Owsianka oraz Wiesław Mąka z komitetu Koalicja 15 Października; Mirosław Lech, Emil Stroisz i Paweł Mazur z Komitetu Powiat dla Gmin; Krzysztof Kumorek, Dariusz Kołdon i Dorota Skibska z komitetu Prawa i Sprawiedliwości oraz Krzysztof Kwiatkowski, Mirosław Potapowicz i Sylwestra Wawrzyniak z komitetu Ziemia Wałbrzyska Krzysztofa Kwiatkowskiego. Rozkład głosów i mandatów sprawił, że żaden z komitetów nie uzyskał samodzielnej większości w nowej Radzie Powiatu Wałbrzyskiego. W minionej kadencji władzę w powiecie sprawowała koalicja komitetów Ziemia Wałbrzyska oraz PiS, ale 7 kwietnia 2024 r., w wyborach do do nowej rady, oba komitety zdobyły po 3 mandaty i straciły większość. Z kolei Koalicja 15 Października utrzymała wynik na poziomie 8 mandatów, lecz do samodzielnego przejęcia władzy w powiecie wałbrzyskim znów zabrakło jej jednego głosu w nowej radzie. Języczkiem u wagi był więc Komitet Powiat dla Gmin, który od obu stron dostał propozycje stworzenia większości w nowej radzie powiatu. Ostatecznie – 19 kwietnia 2024 r. – w Sali Multimedialnej Starej Kopalni w Wałbrzychu odbyło się uroczyste podpisanie umowy koalicyjnej między Koalicją 15 Października a Komitetem Powiat dla Gmin.

– Zawarte porozumienie pozwoli nam wspólnie realizować nasze założenia programowe dla dobra gmin i mieszkańców powiatu wałbrzyskiego – powiedział po podpisaniu porozumienia Mirosław Lech z Komitetu Powiat dla Gmin.

A to oznacza, że Krzysztof Kwiatkowski przestanie być starostą, a Mirosław Potapowicz członkiem zarządu powiatu. Na razie nie wiadomo jak zostały podzielone stanowiska we władzach powiatu pomiędzy nowych koalicjantów. Wśród kandydatów na nowego starostę wymieniany był między innymi Michał Broda, który uzyskał najwięcej głosach w wyborach do Rady Powiatu Wałbrzyskiego.

 – Interesuje mnie tylko i wyłącznie praca na rzecz mieszkańców, a nie stanowiska – odpowiedział stanowczo na łamach Tygodnika DB 2010 na pytanie, czy będzie nowym starostą.

Nowe władze powiatu zostaną wyłonione podczas pierwszej sesji Rady Powiatu Wałbrzyskiego, która została zaplanowana na 7 maja 2024 r. na o godzinę 10.00.

(RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty