23 lutego o godz. 16.30 w Sali Spotkań im. Włodka Szomańskiego w Mieroszowskim Centrum Kultury odbędzie się „Wieczór z poezją Sybiru”.
– Wraz z Burmistrzem Mieroszowa Andrzejem Lipińskim i Mieroszowskim Centrum Kultury w Mieroszowie serdecznie zapraszam na spotkanie z poezją Sybiru, podczas którego za pomocą wierszy przybliżę losy Polaków zesłanych na Syberię i do Kazachstanu. Uczestnicy spotkania dowiedzą się także jak doszło w Mieroszowie do upamiętnienia Sybiraków tablicą i skwerem obok Ratusza – zachęca Wacław Kwieciński, Sekretarza Koła Związku Sybiraków w Wałbrzychu.
Wałbrzyscy Sybiracy prowadzą także akcję edukacyjną wśród młodzieży z Aglomeracji Wałbrzyskiej i powiatu kamiennogórskiego. Między innymi organizowane są wystawy ilustrujące życie zesłańców oraz spotkania z Sybirakami.
– 9 lutego 2024 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 na wałbrzyskim Podgórzu uczestniczyli w uroczystościach 84 rocznicy pierwszej masowej deportacji i składali kwiaty na Pomniku Ofiar Syberyjskiej Golgoty. A 16 lutego to grupa członków Koła Związku Sybiraków udała się na zaproszenie tej szkoły na lekcję żywej historii. Okazją do spotkania tego dnia była 35 rocznica powstania wałbrzyskiego Koła Sybiraków i zbliżająca się 80 rocznica zwycięskiej bitwy o Monte Cassino. To właśnie syberyjscy zesłańcy stanowili trzon armii generała Władysława Andersa. Podczas prezentacji uczniowie poznali tragiczne losy naszych rodaków zamieszkujących dawne Kresy Wschodnie, którzy w czterech masowych deportacjach zostali wywiezieni na Syberię i odległe kresy Kazachstanu. Poznali też losy obecnych na sali Sybiraczek: Raisy Podhorodeckiej i Marii Kujawy oraz wysłuchali wierszy i pieśni patriotycznych – relacjonuje Wacław Kwieciński.
(WK)