https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Ośrodek Kultury i Sztuki zaprasza: premiera spektaklu „Limba”

10 lutego 2024 r. o godz. 19.00 w Sali Formalnej Centrum na Przedmieściu przy ul. Prądzyńskiego 39A we Wrocławiu odbędzie się premiera spektaklu „Limba” Teatru Układ Formalny w reżyserii Piotra Ratajczaka.

Nowe osiedle mieszkaniowe. Zamknięte, dość zamożne, elitarne. Ósemka bohaterów spotyka się podczas zebrania lokatorskiego, żeby zadecydować o posadzeniu drzewka, tytułowej limby. Rutynowe zebranie ma dość nieoczekiwany przebieg. Lokatorzy reprezentujący różne grupy społeczne, zawody, ideologie, różny stosunek do Unii Europejskiej, status materialny i wyznania mają też różne wizje i pomysły na temat nie tylko drzewa, ale i wielu innych spraw. Kompromis wisi na włosku. Czy uda się porozumieć w skłóconym i spolaryzowanym społeczeństwie? Czy limba przetrwa zebranie lokatorskie? A może sprzeczność interesów i charakterów jest siłą tak destrukcyjną, że konfrontacja będzie nieunikniona? Pod wpływem emocji i nieoczekiwanych zdarzeń prawda o mieszkańcach wychodzi na jaw. Nikt nie jest tym, za kogo się podawał. Czy ktoś w tej wojnie na racje i argumenty może zwyciężyć? Inspiracją do powstania spektaklu była dwudziesta rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej – jubileusz będący znakomitym pretekstem do przyjrzenia się obecnej kondycji naszej wspólnoty, sprawdzenia w jaki sposób naczelne wartości unii narodów, takie jak pluralizm, tolerancja, sprawiedliwość, czy solidarność i równość, funkcjonują obecnie. Temat wspólnoty w różnorodności znakomicie koresponduje także z tegorocznym jubileuszem 25-lecia województwa dolnośląskiego, w którym dzieje się akcja sztuki. Po 1945 roku to była „ziemia niczyja”. Nikt nie wiedział gdzie będzie granica, kto i jak długo będzie sprawował władzę. Nowi mieszkańcy czuli tymczasowość i niepewność nowej ojczyzny. Czy po latach, dzisiaj, nie odzywają się echa tamtych obaw, w nowych mieszkańcach, nowoczesnych osiedli?

Sztuka jest tragikomiczną opowieścią o niemożności porozumienia się. O hejcie, nienawiści, egoizmie, braku empatii i społecznych podziałach. „Limba” zaczyna się jak u Barei, a kończy jak u Hitchcocka, pomiędzy jest zwyczajne polskie życie, gdzieś na osiedlu, jakich pod Wrocławiem całkiem sporo. Spektakl rekomendowany dla widzów od 16 roku życia.

Premiera została zaplanowana na 10 lutego 2024 r. o godz. 19.00 w Centrum na Przedmieściu, przy wsparciu organizacji partnerskiej – Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, a kolejne pokazy: 11, 14, 15, 16, 17 lutego 2024 r. o godz. 19.00. Bilety są do nabycia przez stronę www.bilety24.pl: premiera (10 lutego) – 100 zł, granie premierowe (11 lutego): 70 zł – normalny i 55 zł – ulgowy, set popremierowy (14-17 lutego): 60 zł – normalny i 45 zł – ulgowy.

Reżyseria: Piotr Ratajczak, tekst i dramaturgia: Piotr Rowicki, scenografia: Marianna Lisiecka-Syska, kostiumy: Nikola Łada, choreografia: Arkadiusz Buszko, muzyka: Tymek Witczak, kierownik produkcji: Paweł Zaręba, realizacja światła: Kacper Scheffler, realizacja dźwięku: Wiktor Grzegorzewski. Obsada:Alicja Czerniewicz, Wiktoria Czubaszek, Paulina Mikuśkiewicz, Przemysław Furdak, Jerzy Górski, Adam Pietrzak, Rafał Pietrzak, Maciej Rabski.

Producenci i organizatorzy: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego, Fundacja „Teatr Układ Formalny”, Sztuka powstaje w partnerstwie z Przedstawicielstwem Regionalnej Komisji Europejskiej we Wrocławiu.

Spektakl jest współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz środków Gminy Wrocław. Sztuka powstaje przy wsparciu organizacji partnerskiej – Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.

(JP)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty