https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Rekordowy Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Podczas 32 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej zebrano 175 426 813 zł (deklarowana suma wpłat). Orkiestra serc zagrała w 1685 miejscach na całym świecie pod hasłem: Tegoroczna kwesta prowadzona jest pod hasłem: Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych. Wciąż trwają licytacje, które zwiększą zebrana kwotę.

– 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już za nami, ale nadal możecie wspierać cel naszego tegorocznego grania, czyli płuca po pandemii! Do 14 lutego możecie wysyłać SMSy treści SERCE na numer 75 565 (6,15 zł z VAT) – przypomina Jerzy Owsiak, Prezes fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

W gminach Aglomeracji Wałbrzyskiej i powiatu kamiennogórskiego od piątku do niedzieli, w ramach 32 Finału WOŚP, organizowane były imprezy kulturalne, muzyczne, rekreacyjne i sportowe, a wolontariusze z puszkami dotarli nawet w góry.

Boguszów-Gorce

– 64 766,10 zł to kwota zebrana podczas 32 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2024 w Boguszowie-Gorcach. W mieście imprezy finałowe zostały zorganizowane w sali widowiskowej Miejskiej Biblioteki – Centrum Kultury przy pl. Odrodzenia 4 oraz w Szybie Witold przy ul. Traugutta 12g. Na uczestników czekały m.in. pokazy tańca, koncerty, pokaz ratownictwa medycznego, licytacje, kawiarenka, malowanie twarzy i światełko do nieba.

Dziękujemy, że byliście z nami – mówi Burmistrz Miasta Boguszów-Gorce Sylwia Dąbrowska i dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej – Centrum Kultury w Boguszowie Gorcach Marek Dańczak.

Czarny Bór

– 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i 7 edycja w Gminie Czarny Bór z rekordową kwotą blisko 60 tys. zł na koncie, a to jeszcze nie koniec kwestowania. Dziękujemy Sztabowi WOŚP w Gminie Czarny Bór oraz wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację tego charytatywnego przedsięwzięcia i wsparli akcję w jakikolwiek sposób – mówi Adam Górecki, Wójt Gminy Czarny Bór, w której wolontariusze kwestowali nawet na szczycie góry Trójgarb.

Głuszyca

Blisko 29 tys. zł to jeszcze nieoficjalna kwota, którą zebrał głuszyckisztabWielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy podczas 32. finału. To rekordowa kwota, którą uzbierali mieszkańcy Głuszycy oraz goście odwiedzający naszą gminę.

W finałową niedzielę 28 stycznia na ulicach Głuszycy pojawiło się trzynastu wolontariuszy, którzy od wczesnych godzin porannych kwestowali do puszek. Jednym z nich był – jak co roku – Burmistrz Głuszycy Roman Głód, do którego dołączył Przewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Milczarek. Wiele atrakcji przygotowanych przez głuszycki sztab WOŚP uczynił zbiórkę prawdziwym świętem uśmiechniętych ludzi o dobrych i otwartych sercach w myśl hasła: „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”.

Jedlina – Zdrój

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Jedlinie-Zdroju zagrała i w uzdrowiskowym mieście w Białej Sali przy placu Zdrojowymi oraz wysoko nad nim – na wieży widokowej na górze Borowa.

– Zebrana kwota to 16 000 zł oraz 960 zł w e-puszce – relacjonuje szefowa jedlińskiego sztabu Monika Świderska. – Serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które wsparły organizację tego wyjątkowego wydarzenia.

Lubawka

W Gminie Lubawka działały dwa sztaby i zostały zorganizowane dwie imprezy finałowe.

W Chełmsku Śląskim finał rozpoczął się już w piątek turniejem siatkówki, w sobotę został rozegrany turniej tenisa stołowego, niedzielny finał zakończyły o godz. 20.10 Zajączki. Natomiast w Domu Kultury w Lubawce finałową imprezę zorganizowano w niedzielę – były koncerty, występy lokalnych artystów, licytacje, loteria, kiermasz i światełko do nieba. W Lubawce do puszek trafiło w sumie 57 430 zł, a w Chełmsku Śląskim 45 015,86 zł i 100 euro.

Kamienna Góra

– Według danych z kamiennogórskiego sztabu WOŚP, w kasie jest aktualnie 72 463,50 zł. W tej sumie jest także 2,5 tysiąca złotych, za które wylicytowano ofiarowane przeze mnie złote serduszko. Ogromnie dziękuję jego nabywcy i wszystkim innym darczyńcom. Suma zbiórki nie jest jeszcze ostateczna. Wciąż trwają aukcje ofiarowanych przedmiotów i działa jeszcze e-skarbonka. Z WOŚP grała cała Kamienna Góra. Wielkie podziękowania dla wolontariuszy ze Stowarzyszenie Lepsze Dziś, którzy kierowali pracą sztabu #7365 WOŚP. W finał zaangażowani byli także pracownicy: Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kamiennej Górze, Centrum Kultury w Kamiennej Górze oraz Urzędu Miasta Kamienna Góra. Im także należy się moc podziękowań. Chciałbym również wyrazić uznanie dla mieszkańców, instytucji i firm, którzy zapracowali na sukces WOŚP w Kamiennej Górze– mówi burmistrz Janusz Chodasewicz.

Z kolei Centrum Biblioteczno-Kulturalne Gminy Kamienna Góra tegoroczny Finał WOŚP zorganizowało w Krzeszowie, Przedwojowie, Ptaszkowie, Pisarzowicach oraz w Marciszowie. W sumie w tych czterech miejscowościach uzbierano 107 910,30 zł.

Marciszów

Marciszów, jak w roku ubiegłym, zagrał razem ze sztabem 6392 w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym Gminy Kamienna Góra. Marciszowski finał uświetnili: wrocławskie artystki Amelka Pogodzik, Angelina Luhova, Matylda Buk, Sofia Vorony, Zosia Ćwik, Ola Poźniak, Aga Granosik, Olimpia Jankowska oraz Laura Szostak, Liliana Iżyk-Pabisiak i Magda Bigoś; wokalistka Maja Oleśków, zespoły rapowe SBC i Terapeutic CREW i Zespół Biesiadny ze Świdnika. Pokaz udzielania pierwszej pomocy został przygotowany przez druhów Ochotniczej Straży Pożarnej w Marciszowie. Dzieci miały możliwość przejechać się bojowymi wozami strażackimi i obejrzeć je od środka. Oprócz wspaniałej muzyki, śpiewów i zabawy zostały przeprowadzone licytacje, losy, sprzedaż gorących posiłków, ciast, kawy, herbaty, a w przypadku MDP Marciszów Kolorowy Zawrót Głowy. 32 Finał WOŚP w Domu Kultury w Marciszowie odwiedziła Poseł na Sejm RP Iwona Krawczyk, która przeznaczyła na licytację Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej ze specjalnym wpisem Marszałka Sejmu Szymona Hołowni i Rzecznika Praw Obywatelskich profesora Marcina Wiącka.

– Szczególne i serdeczne podziękowania kieruję do wszystkich darczyńców, osób zaangażowanych w organizację, występujących oraz obecnych na Sali – wszyscy Państwo pokazaliście wielkie serca i chęć niesienia pomocy. Sztab w Marciszowie zebrał około 34 000 zł – podsumowuje Wójt Gminy Marciszów Wiełsaw Cepielik.

Mieroszów

– Znamy już kwotę, którą Wy, cudowni orkiestrowicze, wrzuciliście do naszych sztabowych puszek, zarówno puszek wolontariuszy jak i puszek stacjonarnych w Gminie Mieroszów. Nasz mieroszowski sztab zebrał 58 064,68 zł! To jest po prostu wspaniałe! Wiemy, że nie o rekordy tu chodzi, bo nie to się liczy, ale to jest absolutnie rekordowa suma, którą udało się u nas zebrać. Dziękujemy Wam serdecznie za Waszą hojność, wsparcie i wspólną grę w najpiękniejszej orkiestrze świata. Jesteście wielcy i macie ogromne serca, pełne dobra i miłości – cieszy się szefowa Sztabu WOŚP w Mieroszowie Barbara Bukowska-Matusiewicz.

Szczawno-Zdrój

– Wielkie gratulacje i podziękowania za zaangażowanie w tegoroczną zbiórkę wszystkim kwestującym i darczyńcom w Szczawnie-Zdroju. Zebraliśmy 33 329,53zł, a na basenie Delfinek uczestnicy zawodów w ramach naszego finału WOŚP przepłynęli 23 421,35 metrów! – wyliczają przedstawiciele szczawieńskiego sztabu WOŚP.

Świebodzice

W tym roku finał zorganizowano w Liceum Ogólnokształcącym w Świebodzicach. Atrakcji jak zwykle nie brakowało. Każdy, niezależnie od wieku, znalazł coś dla siebie. Były pyszne wypieki i potrawy oraz wspaniałe występy artystyczne i zmagania sportowe. Nie zabrakło również zbiórki krwi, do której włączyło się wielu chętnych.

 – Jestem bardzo dumny ze świebodziczan. Po raz kolejny udowodniliście, że macie wielkie serca – podkreśla burmistrz miasta Paweł Ozga. – Atmosfera towarzysząca temu wydarzeniu była znakomita. W tym roku w Świebodzicach na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebraliśmy kwotę 105 813 zł!

Walim

Jak co roku w styczniu wielu mieszkańców Gminy Walim – od najmłodszych po najbardziej doświadczonych – zjednoczyło się we wspólnym celu jakim jest pomaganie.

– Finał WOŚP, który odbył się 28 stycznia w Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu to niezwykłe święto solidarności wyczekiwane przez wolontariuszy oraz niezliczoną liczbę darczyńców i wszystkich ludzi o wielkich sercach, którzy nie wahają się wspierać potrzebujących. Licytacje, przejazdy z rajdowcami, maskotki, pyszne wypieki, darowizny i wiele innych pozwoliły zebrać blisko 32 tysiące złotych, a liczenie wciąż trwa. W wydarzenie i działania na rzecz WOŚP zaangażowały się zarówno jednostki organizacyjne Gminy Walim, lokalne stowarzyszenia i przede wszystkim mieszkańcy – nie kryje wzruszenia Wioletta Sowa, która kierowała walimskim sztabem WOŚP.

Podczas walimskiego finału po raz kolejny licytowany był m.in. tytuł Honorowego Kasztelana Zamku Grodno w Zagórzu Śląskim.

– Ten zaszczytny tytuł kolejny raz otrzymuje Adwokat Ernest Ziemianowicz, który za prawo mianowania się Honorowym Kasztelanem Zamku Grodno zapłacił 4050 złotych. Gratulujemy i dziękujemy za piękne i hojne serduszko – dodaje Wioletta Sowa.

Wałbrzych

300 tysięcy złotych – to deklarowana kwota zebrana na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Wałbrzychu! Tak wysokiej kwoty w czasie zbiórek w Wałbrzychu jeszcze nie było.

– Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w niedzielny 32. Finał WOŚP w Starej Kopalni w Wałbrzychu. Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami i tym, którzy przez cały dzień wrzucali pieniądze do puszek wolontariuszy. Kwotę ostateczną poznamy za kilka miesięcy, po rozliczeniu się z Fundacją Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – informują przedstawiciele sztabu WOŚP w Wałbrzychu.

To był dzień pełen emocji. Na ulicach Wałbrzycha kwestowało ponad 250 wolontariuszy, a już po godzinie piętnastej ruszyła wielka impreza na terenie Starej Kopalni. Przez kilka godzin tysiące mieszkańców bawiło się z nie tylko w Sali Łańcuszkowej, ale także w Kuźni, Sztygarówce, Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA, małym centrum nauki SOWA czy w plenerze Starej Kopalni. Były koncerty, pokazy i licytacje. Jedno ze złotych serduszek wylicytowane zostało za kwotę 10 tysięcy złotych, a drugie za kwotę 7 tysięcy złotych.

Emocji nie brakowało także w czasie specjalnie przygotowanych na WOŚP pokazów. Z wieży widokowej zjechali na linach strażacy i ratownicy GOPR. W Kuźni każdy mógł się poczuć niczym strażak czy policjant. Po terenie Starej Kopalni chętni mogli się przejechać w policyjnej terenówce czy na quadzie. W Sztygarówce specjaliści doradzali, jak dbać o swoje zdrowie, a przed Salą Łańcuszkową ustawiała się długa kolejka do kramiku z fantami przekazanymi na rzecz WOŚP przez mieszkańców.

(RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty