https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Interaktywna wystawa o ekologii w Wałbrzychu

Jak zaoszczędzić aż 700 litrów wody tygodniowo? Jak zrezygnować z plastiku i dzięki temu zachować w portfelu nawet tysiąc złotych rocznie? Odpowiedzi czekają w Starej Kopalni – Galerii Centrum Ceramiki Unikatowej w Wałbrzychu, gdzie od 30 Marca można odwiedzić EkoEksperymentarium – interaktywną wystawę o ekologii na co dzień.

EkoEksperymentarium to mieszkanie, w którym poprzez zabawę i doświadczanie uczymy się jak dbać o środowisko we własnych domach. W salonie łapiemy „wampiry energetyczne”, które pożerają prąd. W łazience sprawdzamy ile wody możemy zaoszczędzić wybierając prysznic zamiast wanny. W kuchni dzielimy się sposobami na gotowanie less waste i uczymy się odpowiedniej segregacji odpadów, a w sypialni przeglądamy rzeczy i zastanawiamy nad tym, dlaczego warto mieć ich mniej. Poprzez świetną zabawę mali i duzi odkrywcy poznają sprytne sposoby na to, jak być eko na co dzień.

– EkoEksperymentarium to interaktywna wystawa, podczas której uczestnicy mogą samodzielnie sprawdzić, co się stanie, jeśli obniżą temperaturę w domu albo przestaną kupować butelkowaną wodę. Na wystawie można też skomponować własne śniadanie i sprawdzić jaki zmniejszać ślad węglowy, wybierając lokalne i sezonowe produkty – mówi Małgosia Żmijska, kuratorka wystawy z kolektywu Mamy Projekt. – W mieszkaniu, zaaranżowanym intrygującymi ilustracjami Pawła Szlotawy, omawiamy ważne ekologiczne kwestie oraz to, jak we własnym domu możemy dbać o siebie i środowisko. Trudno jest zmienić nawyki, to żadna tajemnica, dlatego podpowiadamy proste sposoby na to, jak być eko i ułatwić sobie życie.

Dotychczas wystawa gościła w Gdyni, Wrocławiu, Warszawie, Bielsku-Białej, Krakowie i Łodzi, gdzie zobaczyło ją ponad 27 tysięcy małych i dużych ekoeksperymentatorów.

Wystawa jest częścią projektu edukacyjnego EkoEksperymentarium, składającego się z portalu z grami oraz interaktywnymi lekcjami o klimacie dla młodzieży (ekoeksperymentarium.pl).

– Program EkoEksperymentarium skutecznie dociera do polskich szkół i przedszkoli, a teraz zapraszamy do ekozabawy całe rodziny, które na wystawie poprzez doświadczanie odkryją, jak zmienić codzienne nawyki i dbać o planetę. Wiemy, że edukacja klimatyczna to obecnie jedno z najważniejszych wyzwań i każdy z nas szuka sprawdzonych informacji dotyczących np. odpowiedniej segregacji odpadów czy oszczędzania zasobów. Na wystawie przekazujemy wiedzę ekspercką w przystępny sposób, dlatego każdy szybko zrozumie, co robić, żeby nie szkodzić środowisku. – zaznacza Magda Derdończyk z kolektywu Mamy Projekt.

Dla grup zorganizowanych wystawy jest otwarta od wtorku do piątku w godz. 10.00 – 16.00, natomiast dla osób indywidualnych: od wtorku do piątku w godz. 16.00 – 18.00 a w weekendy w godz. 10.00 – 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

(MD)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty