https://db2010.pl GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Rozszerzają współpracę transgraniczną

– Walka o pieniądze na wspólne przedsięwzięcia w ramach współpracy transgranicznej, to jeden z naszych planów na inwestycje w kulturę, sport i rekreację. Dlatego poszukujemy czeskiego partnera, z który będziemy mogli działać na tych polach – mówi Wiesław Zalas, dyrektor Centrum Kultury w Jedlinie-Zdroju.

Samorządowcy z Meziměstí w Czechach w grudniu 2023 r. odwiedzili Jedlinę-Zdrój, żeby sprawdzić potencjał miasta i wstępnie zaplanować ewentualne wspólne działania. Goście odwiedzili prawie wszystkie jedlińskie obiekty kulturalne i sportowe.

 – Jeszcze za wcześnie żeby mówić o konkretnych ustaleniach, ale możliwe, że do współpracy włączy się także nadgraniczna Gmina Mieroszów. W mojej opinii porozumienie trzech samorządów miałoby większą siłę w walce o dotacje – dodaje Wiesław Zalas.

Gmina Mieroszów jest sąsiadem Jedliny-Zdroju od strony południowo-zachodniej. Czeskie Meziměstí to miasteczko o powierzchni około 28 km kw. (powierzchnia Jedliny-Zdroju – około 17,5 km kw.) zamieszkane przez niecałe 2,5 tysiąca osób, podczas gdy w Jedlinie-Zdroju zameldowanych jest ponad 4,6 tysięcy mieszkańców. Gminy Mieroszów i Meziměstí od wielu lat realizują wspólne przedsięwzięcia, realizując projekty kulturalne, sportowe, turystyczne oraz inwestycyjne (m.in. szlaki turystyczne, obiekty sportowo – rekreacyjne).

– Szukamy partnerów do wspólnego pozyskiwania pieniędzy z zewnątrz na ważne inwestycje. W ten sposób staramy się tworzyć sprzyjające warunki dla naszych mieszkańców i turystów. Właśnie dzięki takim działaniom budżet miasta w przyszłym roku to rekordowa kwota ponad 55 milionów złotych, z czego większość zostanie wydana na inwestycje. Współpraca z innymi samorządami daje większe możliwości – mówi Leszek Orpel, Burmistrz Jedliny-Zdroju.

(MS)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty