https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Powitajmy Nowy Rok bez fajerwerków

– Przed nami wyjątkowa noc. Życzymy bezpiecznego, niezapomnianego, w miłym towarzystwie, BEZ FAJERWERKÓW powitania Nowego Roku – mówią druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej Głuszyca Górna.

Strażacy z OSP Głuszyca Górna przypominają:

– Psy i koty przez fajerwerki zapadają na zespół stresu pourazowego (PTSD). Przerażone hukiem i rozbłyskami uciekają na oślep przed siebie, gubią się lub ulegają wypadkom z udziałem samochodów.

– Petardy powodują, że dzikie ptaki w panice zrywają się do lotu, wiele z nich rozbija się o drzewa, inne zabija zawał serca.

– Dzikie zwierzęta, takie jak sarny czy dziki, wpadają w panikę, inne – jak niedźwiedzie czy nietoperze – są wybudzane ze snu zimowego przez hałas spowodowany fajerwerkami – niestety nie jest tak, że w lasach jest cicho.

– Zwierzęta gospodarskie, jak konie, świnie i krowy również przeżywają traumę nie mając dokąd uciec – zbadano, że hałas powoduje u nich znaczący wzrost tętna. Aż 35% koni na hałas fajerwerków w amoku rozbijało się o płoty.

– Nieodpowiedzialne używanie fajerwerków, co roku powoduje urazy, oderwane kończyny i zgony.

– Hałas wywołuje stres nie tylko u zwierząt, ale też u małych dzieci, osób starszych i osób z wadami serca.

– Fajerwerki podczas spalania uwalniają szkodliwe substancje dla ludzi, zwierząt i roślin, ponadto pozostaje po nich sporo śmieci.

– Fajerwerki mogą wywołać pożar. Nawet odpalając je ostrożnie, nie ma się wpływu na to, dokąd polecą i gdzie spadną. Z tego powodu może zapalić się drzewo, a nawet dach budynku.

(RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty