https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Największy budżet w historii Jedliny-Zdroju

– Udało nam się wywalczyć ogromną kwotę z zewnątrz na inwestycje, dlatego zaplanowaliśmy wydatki na rekordowym poziomie ponad 55 milionów złotych – mówi o budżecie Jedliny-Zdroju na 2024 r. burmistrz miasta Leszek Orpel.

Część wydatków inwestycyjnych został przeznaczona na budowę obiektów, które będą służyły mieszkańcom i gościom uzdrowiska. Chodzi o powstający w Parku Aktywności Czarodziejska Góra całoroczny, grawitacyjny tor saneczkowy. Atrakcja będzie jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie, planowane zakończenie prac to początek przyszłego roku. Trwa również budowa pierwszego etapu parku wodnego na terenie Active Jedlina przy ul. Sportowej – powstają niecki rekreacyjne, tężnia i budynek obsługi. W kolejnych etapach obiekt ma być wzbogacony o dodatkowe niecki zabawowe oraz odkryty basen. Miasto już szuka środków zewnętrznych na te zadania. Na razie wiadomo, że pierwszy etap zakończy się przed przyszłorocznym latem.

– Zaplanowaliśmy też sporo działań, które są skierowane przede wszystkim do mieszkańców, jak choćby koncepcja przeniesienia całej szkoły im. Janusza Korczaka do budynku przy ul. Jana Pawła II – informuje Leszek Orpel. – Na razie, dzięki pozyskanym środkom, zmienione zostanie oświetlenie, poprawiona izolacyjność dachu, wymienione drzwi zewnętrzne oraz zainstalowane zostaną pompy ciepła, co – w połączeniu z zamontowanymi w tym roku panelami fotowoltaicznymi – powinno przynieść znaczne oszczędności w opłacie za energię. Szukamy finansowania na powiększenie istniejącego budynku o nowe sale lekcyjne, specjalistyczne gabinety oraz salę wielofunkcyjną. Planujemy też windy dla osób niepełnosprawnych oraz powiększenie sali gimnastycznej. Dzięki temu wszyscy uczniowie uczęszczający do szkoły podstawowej mieliby zajęcia w jednym budynku.

Ważną inwestycją lokalną jest także blok mieszkalny budowany przy ul. Andersa. Obiekt z ponad 40 lokalami to wynik przystąpienia Jedliny-Zdroju do kamiennogórskiego TBS. Na stronie internetowej miasta można już pobrać wnioski o przydział mieszkania.

– Przeznaczymy też sporo pieniędzy na remonty i budowę dróg, co również wpłynie na komfort życia naszych mieszkańców. Ponadto udało nam się uzyskać zapewnienie od Samorządu Województwa Dolnośląskiego o planowanym remoncie obiektu „Teresa 2” oraz Domu Zdrojowego. Najważniejsza jest jednak uzyskana przez nas konkretna deklaracja, że w 2024 roku uruchomione zostaną usługi sanatoryjne w Domu Zdrojowym i w Zakładzie Przyrodoleczniczym – podkreśla burmistrz.

(MS)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty