https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Konserwacja zabytkowego sufitu w Muzeum Tkactwa

Dobiega końca procedura przetargowa na wykonanie konserwacji zabytkowego sufitu w Sali Freskowej w Muzeum Tkactwa. Miasto Kamienna Góra zdobyło na ten cel 150 tys. zł z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Do ogłoszonego przetargu zgłosił się jeden wykonawca, który wycenił to zlecenie na 146 tys. zł.

– Oferta mieści się w możliwościach finansowych miasta. Analizujemy ją pod kątem m.in. doświadczenia wykonawcy przy podobnych pracach. Wkrótce zapadnie decyzja w sprawie tego przetargu – mówi burmistrz Janusz Chodasewicz.

Sufit w Sali Freskowej w Muzeum Tkactwa wymaga pilnego remontu. Zabytek z końca XVIII w., zdobiony polichromiami i sztukateriami, jest obecnie pokryty kilkoma warstwami przemalowań, które zakrywają pierwotne zdobienia. Jego kondycja pogorszyła się po awarii systemu ogrzewania, gdy strop zalała woda.

Celem prac konserwatorsko-restauratorskich będzie usunięcie wtórnych warstw malarskich, w wyniku czego zostanie odsłonięta oryginalna dekoracja pomieszczenia. Uszkodzenia w postaci pęknięć, ubytków tynku i polichromii zostaną uzupełnione.

Ściany Sali Freskowej zostały odrestaurowane kilka lat temu. Przywrócono na nich dawne zdobienia. Niegdyś wnętrza tego pomieszczenia służyły zgromadzeniom loży masońskiej, a wcześniej był to salon bogatego kupieckiego domu.

(RaŚ)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty