https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Zmarł Marek Henczka

Nie żyje Marek Henczka – wieloletni nauczyciel Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 im. Aleksandra Kamińskiego w Wałbrzychu, trener, działacz i animator sportowy.

Marek Henczka był magistrem wychowania fizycznego i trenerem kolarstwa II klasy (KUKS Biały Kamień). Był prezesem Wałbrzyskiego Klubu Biegacza Podzamcze i wiceprezesem Zarządu Miejskiego TKKF w Wałbrzychu. Pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego w PSP nr 6 w Wałbrzychu i Publicznym Gimnazjum nr 2 w Świebodzicach.

– W 1973 roku zostałem kolarzem w Klubie Sportowym Górrnik Wałbrzych, a w 1979 roku dostałem powołanie do kadry narodowej seniorów. W 1980 r. wystartowałem w największym wyścigu amatorów na świecie, czyli w Wyścigu Pokoju, a w Tour de Lavenire w Alpach we Francji zająłem III miejsce na ostatnim etapie Geneva- Divonne- Les-Bains. W 1985 roku zostałem instruktorem kolarzy Górnika Wałbrzych oraz prowadziłem szkółkę kolarską w Boguszowie- Gorcach. W 1986 r. trafił pod moje skrzydła młody Dariusz Baronowski, który po kilku latach został najlepszym polskim kolarzem. Rok 1988 to praca w klubie z kadrą seniorów z Radosławem Romanikiem , który rozpoczął pasmo sukcesów wśród polskich kolarzy. Po zakończeniu edukacji w Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu rozpocząłem pracę w Publicznej Szkole Podstawowej nr 6 w Wałbrzychu. W 1994 roku powołałem do życia Kolarski Uczniowski Klub Sportowy ,,Biały Kamień”, który stał się jednym z czołowych klubów w Polsce. Moi wychowankowie są: Adam i Piotr Paduch, Dawid Zdziebłko, Rafał Dziedzic oraz Tomasz Szolc (mistrz i wicemistrz Polski młodzików w 1996 r.). Jako pierwszy w Wałbrzychu stworzyłem grupę kolarską kobiet, wśród których były między innymi: Agnieszka Papcio, Monika Job oraz Agata Bułat (IV miejsce w Pucharze Polski, Olimpiada Młodzieży, udział w Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w Kielcach w 2000r .) – zaliczane były do najlepszych w Polsce – wspominał Marek Henczka w rozmowie z redaktorem Andrzejem Basińskim.

Marek Henczka był pomysłodawcą i organizatorem wielu imprez w Wałbrzychu i okolicznych miejscowościach, między innymi: Mistrzostw Regionu Wałbrzyskiego w Duathlonie (bieg-rower-bieg); Wałbrzyskiej Akademii Rowerowej (wycieczki rowerowe); Dolnośląskich Zawodów w Triathlonie nad Zalewem w Starych Bogaczowicach; Wakacji z rowerem; Mistrzostw Wałbrzycha w Biegu po Schodach w Hotelu Sudety oraz Tarasy i Schody Zamku Książ; Mistrzostw Dolnego Śląska w jeździe pod górę ,,SPEC Gór” na Chełmiec; triathlonu letniego i zimowego, Biegowego Turnieju Rycerskiego- Zamek Bolków – Zamek Książ -Zamek Grodno; Międzynarodowego Rajdu Rowerowego Szlakiem Gmin Książańskich oraz cklu imprez sportowo- rekreacyjnych Grand Prix Idol.

Za swoją pracę był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany, między innymi: w 1998 r. Nagrodą Prezydenta Wałbrzycha za Wałbrzyską Akademię Rowerową; w 1999 r. tytułem „Trener roku sportu szkolnego” przyznanym przez Prezydenta Wałbrzycha; w 2000 r. tytułem „Trenera roku” w plebiscycie Tygodnika Wałbrzyskiego, w 2004 r. Srebrną Odznaką Ministra Sportu ,,Za Zasługi dla Sportu”, w 2005 r. Nagrodą Prezydenta Wałbrzycha z najciekawszą inicjatywę sportowo- rekreacyjna Grand Prix Idol; w 2005 r. tytułem Mistrz Sportu – Mistrz Życia przyznanym przez kapitułę pod przewodnictwem Roberta Korzeniowskiego, a 2006 r. Medalem 60- lecia Sportu Wałbrzyskiego.

– Msza święta pogrzebowa odbędzie się 7.12.2023r. o godzinie 14.30 w Parafii św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej w Wałbrzychu. Pogrzeb odbędzie się po mszy świętej na cmentarzu komunalnym przy ul. Moniuszki w Wałbrzychu – informuje Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6 im. Aleksandra Kamińskiego w Wałbrzychu.

(RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty