Przy ul. Władysława Andersa w Jedlinie – Zdroju powstają 44 nowoczesne mieszkania, 2 i 3 pokojowe. Do dyspozycji lokatorów będzie winda. W budynku będą pomieszczenia gospodarcze, wózkownia, rowerownia, a także podziemny parking na 23 samochody. Przed blokiem znajdzie się 39 miejsc parkingowych. Całość będzie estetycznie zaaranżowana. Inwestycja ma być gotowa najpóźniej w trzecim kwartale 2025 roku, jej wartość to około 22 miliony złotych. Nowe mieszkania budowane są także w Kamiennej Górze i Strudze, a wkrótce ruszy budowa w Mieroszowie.
– Budujemy w Jedlinie – Zdroju 35 mieszkań dwupokojowych o powierzchni od 42 do ponad 52 m kw. oraz 9 trzypokojowych o powierzchni około 62 m kw. Już można się o nie ubiegać w siedzibie „TBS” w Kamiennej Górze oraz w Urzędzie Miasta Jedlina – Zdrój – mówi prezes Towarzystwa Budownictwa Społecznego „TBS” sp. z o.o. w Kamiennej Górze, Władysław Niemas.
Te jedlińskie, podobnie, jak wszystkie budowane przez „TBS” sp. z o.o. w Kamiennej Górze, będą wykonane „pod klucz”, w wysokim standardzie. W pokojach będą panele, w kuchniach i w łazienkach płytki ceramiczne, stolarka okienna 3 -szybowa PCV. Każdy lokal będzie wyposażony w czteropalnikową elektryczną kuchenkę z piekarnikiem, zlewozmywak, umywalkę z baterią, miskę wc oraz wannę. W lokalach mieszkalnych zaprojektowano ogrzewanie płaszczyznowe, zamiast tradycyjnych grzejników.
Miasto Jedlina-Zdrój jest wspólnikiem Towarzystwa Budownictwa Społecznego „TBS” sp. z o. o. w Kamiennej Górze, stąd realizacja projektu na terenie Jedliny. Montaż finansowy tego przedsięwzięcia obejmuje udział Gminy Jedlina-Zdrój w kwocie ponad 1,7 mln zł. Pozostałe wydatki związane z budową pokryją rządowe dotacje, kredyt zaciągnięty przez towarzystwo oraz wpłaty od przyszłych najemców.
– Lokale są przeznaczone dla osób, które nie posiadają tytułu prawnego do innego lokalu na terenie naszego kraju i nie mogą sobie pozwolić na zakup własnego mieszkania, a których dochody pozwalają na pokrycie należności z tytułu najmu mieszkania – tłumaczy burmistrz Jedliny – Zdroju, Leszek Orpel. Najem regulują stosowne przepisy (więcej na stronie www.jedlinazdroj.eu)
Aby uzyskać mieszkanie z zasobów TBS należy dokonać wpłaty partycypacji w wysokości około 1300 zł za metr kwadratowy, a także na miesiąc przed wprowadzeniem się do lokalu mieszkalnego uregulować kaucję w wysokości 12-krotnego miesięcznego czynszu. Umowy najmu zawierane są na czas określony, niekrótszy niż 5 lat. Najemca w każdej chwili może wypowiedzieć umowę z jednomiesięcznym okresem i wyprowadzić się. W momencie rozwiązania umowy najmu wpłacona kaucja oraz partycypacja są zwracane.
– Mieszkanie TBS jest świetną opcją dla osób, których nie stać na zakup mieszkania na własność, którym bank nie chce przyznać kredytu na zakup mieszkania, gdyż nie posiadają pełnej zdolności lub z innych przyczyn. To opcja dla osób, które chcą w przyszłości kupić swoje własne mieszkanie, ale nie chcą płacić bardzo wysokich czynszów na wolnym rynku najmu i zamiast tego wolą odkładać gotówkę na wkład własny podczas starań o kredyt hipoteczny w przyszłości. To idealna opcja dla przyjezdnych w nasze okolice za pracą lub z innych przyczyn, ale póki co niechcących osiadać na stałe, kupując mieszkanie i zaciągając kredyt – wyjaśnia Leszek Orpel.
Dlaczego warto zamieszkać w Jedlinie – Zdroju? Bo to bardzo dobre miejsce do życia. Standardy miejscowości uzdrowiskowej, parki – szczególnie Park Zdrojowy, kompleksy rekreacyjne, trasy spacerowe, place zabaw. W mieście jest bardzo dobra infrastruktura komunalna; wyremontowane drogi, żłobek , przedszkola , szkoła podstawowa. Znakomite połączenie z Wałbrzychem (26 autobusów linii nr5, lokalny autobus Szarlotka, dwie stacje kolejowe – w kierunku Wrocławia i Kłodzka. Nowością jest Jedlińska Karta Mieszkańca z rabatami na atrakcje: całoroczny tor saneczkowy, parki linowe, lodowisko miejskie. W bliskiej okolicy jest mnóstwo różnorodnych miejsc do zwiedzania i górskich wędrówek w góry. Z Jedliny-Zdroju można wejść na Górę Borową (853 m n.pm.), gdzie z wieży widokowej widać całą panoramę Gór Wałbrzyskich. Odkrywców przyciągają także: Pałac Jedlinka czy historyczne trasy kolejowe.
Kamienna Góra
Kamiennogórski TBS” zbuduje także w Kamiennej Górze 18 mieszkań. Wielorodzinny budynek powstaje przy ul. Staszica 35.
– Będzie to budynek mieszkalny z garażami, komórkami gospodarczymi, dojściami, dojazdami, parkingami. Cały teren zostanie estetycznie i funkcjonalnie zagospodarowany – zapewnia prezes Władysław Niemas.
Spółka TBS rozpoczęła także procedurę przetargową w celu wyłonienia generalnego wykonawcy dla realizacji zadania związanego z przebudową i zmianą sposobu użytkowania obiektów poprzemysłowych w Kamiennej Górze, przy ul. Broniewskiego 26b (29 lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni ponad 1500 m2, 108 miejsc postojowych w wielopoziomowym garażu wielostanowiskowym, pomieszczenia techniczne).
Z kolei miasto Kamienna Góra przygotowuje inne projekty uruchamiające budownictwo komunalne.
– Powstanie nowe osiedle mieszkaniowe przy ul. Nadrzecznej. Na około hektarowej działce zaplanowano pięć budynków z ok. 150 mieszkaniami. Finansowanie ma zapewnić w dużej części BGK. Miasto wykonało już projekt i czeka na pozwolenie na budowę. Zbuduje też dom z ok. 20 mieszkaniami przy alei Wojska Polskiego 25. Powstał już projekt budowlany i uzyskano pozwolenie na budowę. Do Banku Gospodarstwa Krajowego trafił również wniosek o udzielenie dotacji – wylicza Burmistrz Kamiennej Góry Janusz Chodasewicz.
A kilka tygodni temu rozpoczęła się budowa domu komunalnego przy ul. Ściegiennego 10 w Kamiennej Górze.
– Budynek będzie miał konstrukcję modułową, więc prace potrwają jedynie 12 miesięcy. 24 rodziny zaczną wprowadzać się tam już w 2024 roku. Dom będzie miał prawie 1600 metrów kw. powierzchni użytkowej, wysokie na 9 metrów trzy kondygnacje naziemne i jedną podziemną, która pomieści 10 garaży. Zaplanowano w nim ogrzewanie z zastosowaniem pomp ciepła. Na dachu pojawią się panele fotowoltaiczne, które będą zapewniały prąd do zasilania urządzeń technicznych budynku oraz oświetlenia klatek schodowych. Dom będzie miał także podwyższony standard izolacji, wydatki na ogrzewanie nie powinny być więc wysokie – dodaje Janusz Chodasewicz.
Mieroszów
Przypomnijmy, że TBS w ubiegłym roku zakończyło budowę domu wielorodzinnego w Mieroszowie. Znajduje się on w centrum przygranicznej miejscowości. A w lutym 2023 roku Burmistrz Mieroszowa Andrzej Lipiński podpisał umowę z Prezesem Zarządu SIM Sudety Sp. z o.o. w Kłodzku Zbigniewem Kierasem w sprawie realizacji budowy wielorodzinnego budynku mieszkalnego przy ul. Sportowej w Mieroszowie. Projekt zakłada, że w budynku powstanie 28 lokali mieszkalnych.
Stare Bogaczowice
W Gminie Stare Bogaczowice trwa budowa drugiego budynku mieszkalnego przy ulicy Szkolnej w Strudze. Umowa na tę inwestycję została podpisana 30 grudnia 2022 r. przez Wójta Gminy Stare Bogaczowice Mirosława Lecha i Tomasza Olszówkę – członka zarządu Grupy TWS Sp. z o.o.
– Drugi budynek w Strudze będzie również czterokondygnacyjny z 30 mieszkaniami, 2 pomieszczeniami technicznymi (kotłownia i rozdzielnia elektryczna) oraz pomieszczeniem gospodarczym. Poza budynkiem mieszkalnym zaprojektowana została pełna infrastruktura towarzysząca, w tym dojazd do budynku wraz z miejscami postojowymi, zieleń, chodniki oraz obiekty małej architektury: śmietnik, ławki, kosze na śmieci oraz obszar wydzielony pod podziemny zbiornik na paliwo dla potrzeb lokalnej kotłowni – wylicza wójt Mirosław Lech.
(tbs, buz, um)