https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

11 listopada będziemy obchodzili 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w większości gmin Aglomeracji Wałbrzyskiej i powiatu kamiennogórskiego odbędą się oficjalne uroczystości oraz imprezy towarzyszące.

Uroczyste obchody w Wałbrzychu odbędą się 11 listopada 2023 r. O godz. 10.45 odbędzie się zbiórka uczestników uroczystości i pocztów sztandarowych na placu Magistrackim, a o godz. 10.50 Przemarsz ulicą Gdańską, przez Rynek i ulicę Moniuszki do kolegiaty pw. NMP Bolesnej i Świętych Aniołów Stróżów, w której o godz. 11.00 odprawiona zostanie uroczysta msza święta. Po nabożeństwie, ok. godz. 12.30 – 12.40 nastąpi przemarsz na plac Kościelny, gdzie w godz. 12.45 – 13.30 odbędą się uroczystości przed pomnikiem.

– W imieniu Komitetu Prawa i Sprawiedliwości w Wałbrzychu zapraszam na II Wałbrzyski Marsz Niepodległości. Wspólnie zaśpiewamy hymn Polski, przejdziemy ulicami ojców niepodległości: Ignacego Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego , Romana Dmowskiego – przed Pomnik Niepodległości. Rozpoczęcie marszu 11.11 o godz. 9.45 przed halą lekkoatletyczną w dzielnicy Nowe Miasto – mówi dr Piotr Sosiński, Pełnomocnik Komitetu Prawa i Sprawiedliwości w Wałbrzychu.

Na godzinę 14.30 zostały zaplanowane uroczystości przy Rondzie 100-lecia Niepodległości Polski (skrzyżowanie ulic : Noworudzkiej, Kamienieckiej i Głuszyckiej). Natomiast 12 listopada 2023 r. godz. 16.00 w Sali Łańcuszkowej Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia odbędzie się koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Wałbrzych”: „Piękna nasza Polska cała”.

– Dzięki uprzejmości Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury, zapraszamy serdecznie na koncert patriotyczny w wykonaniu wałbrzyskiego Zespołu Pieśni i Tańca. Wśród artystów znajdą się dzieci z Gminy Stare Bogaczowice – członkowie najstarszej grupy działającej przy naszym Gminnym Centrum Biblioteczno -Kulturalnym w ramach projektu LudLove. Mieszkańcy Gminy Stare Bogaczowice mają możliwość skorzystania z bezpłatnego transportu na to wydarzenie. Autokar wyjedzie spod GCBK o godz.15:15, a powrót nastąpi po koncercie. Uwaga, liczba miejsc w autokarze jest ograniczona. Zapisy prowadzone są pod numerami telefonów: 74 844 35 03 lub 574 956 669 – mówi Mirosław Lech, Wójt Gminy Stare Bogaczowice.

Wałbrzyskie obchody Święta Niepodległości zakończy 14 listopada 2023 r. o godz. 10.30 V Wałbrzyska Gala Pieśni Patriotycznej „Radosna Niepodległa”, która zostanie zorganizowana w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu.

Czarny Bór

Świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości w Gminie Czarny Bór rozpocznie się 10 listopada 2023 r. (piątek), godz. 17.00 programem artystyczno-patriotycznym w wykonaniu uczniów i nauczycieli w Hali Sportowej Gminnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przy ul. Sportowej 44 w Czarnym Borze. 11 listopada 2023 r. o godz. 12.00 w kościele w Czarnym Borze zostanie odprawiona msza w intencji ojczyzny, miejsce, a ok. godz. 13.00 na placu przy kościele odbędzie się wspólne odśpiewanie hymnu narodowego z udziałem chóru Uniwersytet Trzeciego Wieku w Czarnym Borze oraz wciągnięcie flagi na maszt w asyście klasy mundurowej z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze. Będzie także przejazd motocyklistów z Czarnoborskiej Grupy Motocyklowej przez Gminę Czarny Bór pod biało-czerwoną flagą, będzie wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz poczęstunek (kuchnia polowa z wojskową grochówką).

Głuszyca

– Burmistrz Głuszycy Roman Głód, Przewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Milczarek oraz Centrum Kultury-MBP w Głuszycy zapraszają 11 listopada 2023 r. do wspólnego świętowania 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę. O godz. 12.00 zostanie odprawiona msza za ojczyznę w kościele pw. Chrystusa Króla w Głuszycy. Następnie zapraszamy mieszkańców i gości do oddania hołdu rodakom, którzy poświęcili życie za wolną Polskę. Uroczyste złożenie kwiatów i zniczy przy Pomniku Niepodległości przy ul. Sienkiewicza (w pobliżu Centrum Medycznego „Solaris”) odbędzie się o godz. 13.00 Na koncert „Głuszyczanie dla Niepodległej” serdecznie zapraszamy tego dnia o godz. 14.00 do sali widowiskowej w głuszyckim Centrum Kultury. Zachęcamy do radosnego i wspólnego świętowania oraz wywieszenia na swoich domach biało-czerwonych flag – mówi Sabina Jelewska, dyrektor Centrum Kultury-MBP w Głuszycy.

Jedlina-Zdrój

– W tym roku oficjalne uroczystości przy Obelisku Miejskim i pomniku Józefa Piłsudskiego na Skwerze Wolności w Jedlinie-Zdroju rozpoczną się o godzinie 15.00. Po tradycyjnym złożeniu kwiatów odbędą się dwa występy artystyczne. Program muzyczno-poetycki wykonają uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Janusza Korczaka, a następnie będzie można wspólnie zaśpiewać pieśni patriotyczne z sekcją muzyczną Centrum Kultury pod kierunkiem Zbigniewa Szałko. Następnie zapraszam na piknik rodzinny, który będzie połączony z otwarciem lodowiska plenerowego w Kompleksie Sportowo-Rekreacyjnym Active Jedlina przy ul. Kłodzkiej. Około godziny 16.30 rozpocznie się Rewia Niepodległości na lodowisku plenerowym i ognisko. Wszyscy, którzy w ten dzień przyjdą przebrani będą jeździli za darmo. O godz. 17.00 w zielonym namiocie wystąpi chór działający przy Centrum Kultury, prowadzony przez Bogdana Osowskiego, który wykona pieśni patriotyczne. W tym samym miejscu o godzinie. 17.30 odbędzie się konkurs z nagrodami „Jedlina ma talent” (regulamin znajduje się na stronie https://ckjedlina.pl/aktualnosci/swietujemy-odzyskanie-niepodleglosci/). Mam nadzieję, że pogoda nie pokrzyżuje nam planów, lodowisko już jest zamontowane, trwa rozruch. Serdecznie zapraszam, do wspólnego świętowania odzyskania niepodległości – zachęca Leszek Orpel, Burmistrz Jedliny-Zdroju.

Poza tym 11 listopada restauracje i kawiarnie na terenie miasta będą serwowały dodatkowe patriotyczne potrawy.

Kamienna Góra

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze zaprasza na koncert „Krajobraz po uczcie”. Piosenki z repertuaru Jacka Kaczmarskiego wykona Michał Jaworski. Wydarzenie zostało zaplanowane we czwartek – 9 listopada o godz. 17.00. Wstęp wolny. W czasie koncertu będzie poczęstunek – rogale z makiem.

– Marsz z okazji Święta Niepodległości w Kamiennej Górze odbędzie się 10 listopada. Program obchodów: godz. 10.00 – przemarsz ulicami Kamiennej Góry spod ZSZiO (ul. Traugutta 2) przed obelisk przy kościele pw. Matki Bożej Różańcowej, godz. 10.30 – uroczystości pod pomnikiem z udziałem mieszkańców, gości i żołnierzy Wojska Polskiego. Zapraszam także na koncert Tadeusza „Tadka” Polkowskiego i Kwintetu Fortepianowego z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Koncert odbędzie się 11 listopada 2023 r. o godzinie 18.00 w sali widowiskowej Centrum Kultury. Wstęp wolny, a odbiór bezpłatnych wejściówek w impresariacie Centrum Kultury w Kamiennej Górze – zachęca Janusz Chodasewicz, Burmistrz Kamiennej Góry.

Święto Niepodległości w Gminie Kamienna Góra będzie obchodzone w tym roku przez dwa dni. Na 10 listopada została zaplanowana znana i bardzo lubiana impreza „Polski Rock na Dzień Niepodległości”. W tym roku w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym Gminy Kamienna w Krzeszowie wstąpi zespół T.Love, a bilety na ten koncert zostały już wyprzedane.

– W sobotę 11 listopada wszystkich, którzy zechcą razem z nami celebrować święto narodowe, zapraszamy od godz. 15.00 do sali widowiskowej CBK w Pisarzowicach na Biesiadę Polską. Jaki charakter będzie miała nasza uroczystość? Bardzo radosny i podniosły. Do wspólnego śpiewu przy słodkim poczęstunku lubianych pieśni patriotycznych i biesiadnych serdecznie zapraszają: Przedszkolaki z Pisarzowic, zespoły „Olga” z Kamiennej Góry i „Złote nutki” z Przedwojowa. Dla najmłodszych przygotowaliśmy warsztaty kreatywne- „Kwiaty polskie” malowane na szkle – mówi Aldona Słupska-Czerniak, dyrektor Centrum Biblioteczno – Kulturalnego Gminy Kamienna Góra w Krzeszowie.

Lubawka

Burmistrz Miasta Lubawka Ewa Kocemba i Zastępca Burmistrza Miasta Lubawka Sławomir Antoniewski zapraszają na Gminne Obchody Święta Niepodległości w dniach 10-11 listopada 2023 roku. 10 listopada 2023 r. o godz. 18.00 odbędzie się uroczysta akademia patriotyczna w Miejskim Domu Kultury w Lubawce. 11 listopada 2023 r.: godz. 10.00 uroczystości rozpocznie msza w intencji ojczyzny, a około godz. 11.00 nastąpi przemarsz z kościoła do Rynku, gdzie ok. godz. 11.15 odbędzie się uroczyste wciągnięcie flagi na maszt i odśpiewanie hymnu państwowego. Na godz. 11:20 zostało zaplanowane ślubowanie członków Młodzieżowej Drużyny OSP z Okrzeszyna, a o godz. 12.00 zabrzmi Hejnał Lubawki – będzie to inauguracja unikatowego w skali kraju, rodzimego utworu, który będzie rozbrzmiewał z wieży ratusza. O godz. 12.15 rozpocznie się piknik patriotyczny, podczas którego będzie serwowana grochówka.

Szczawno-Zdrój

– 10 listopada o godz. 19.00 zapraszam do Teatru Zdrojowego w Szczawnie – Zdroju na koncert „Nie ma większej miłości” w hołdzie Rodzinie Ulmów, ku czci Sprawiedliwych wśród Narodów Świata – mówi Mirosław Kowalik, dyrektor Teatru Zdrojowego w Szczawnie – Zdroju. – Wydarzenie w szczególny sposób upamiętnia Rodzinę Ulmów z Markowej, która wraz z siedmiorgiem dzieci, oddała życie ratując rodziny żydowskie w czasie II wojny światowej. We wrześniu 1995 r. Józef i Wiktoria Ulmowie zostali uhonorowani tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Od 2018 r., w rocznicę tragicznych wydarzeń w Markowej, 24 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. 10 września 2023 roku odbyła się uroczysta beatyfikacja Rodziny Ulmów. To pierwszy raz w historii Kościoła Katolickiego, gdy do godności błogosławionych została wyniesiona cała rodzina. To właśnie tej niezwykłej rodzinie i wszystkim Sprawiedliwym wśród Narodów Świata dedykowany jest ten koncert. Wykonawcy koncertu: Marika, Dagmara Melosik, Martyna Melosik, Kasia Malejonek,  Aleksandra Idkowska, Symcha Keller, Darek Malejonek oraz zespół muzyczny: Darek Malejonek – gitara, Tomasz Mackiewicz – instrumenty klawiszowe, Tomasz Drozdek – instrumenty etniczne, Kacper Popek – perkusja, Piotr Żak – gitara basowa. Koncert zapowiada i prowadzi Dariusz Malejonek. Wstęp z wejściowkami, które można odebrać w biurze Teatru Zdrojowego. Wydarzenie organizowane jest przez Biuro „Niepodległa” w ramach programu kulturalnego towarzyszącego beatyfikacji rodziny Ulmów i sfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dopełnieniem obchodów Narodowego Święta Niepodległości będzie uroczysta msza w intencji ojczyzny w kościele parafialnym Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczawnie Zdroju. Nabożeństwo rozpocznie się 11 listopada o godz.12.00, a po nim zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem.

Walim

Z okazji Święta Niepodległości 11 listopada, w Walimiu odbędzie się 12 Marsz Niepodległości. Pochód wyruszy o godzinie 11:11 z przystanku przy ul. Wyszyńskiego 20 w Walimiu. Uczestnicy pochodu dotrą do Kompleksu Włodarz w Jugowicach, gdzie o godzinie 12.30 zostanie odprawiona polowa msza święta. Na uczestników będzie czekały: ognisko, poczęstunek i pamiątkowe medale.

(RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty