https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Otwarcie Skweru Sybiraków 

W gminach Aglomeracji Wałbrzyskiej trwają uroczystości z okazji Dnia Sybiraka oraz 95.Rocznicy Powstania Związku Sybiraków.

12 września 2023 r. w Sali Widowiskowej Centrum Kultury – Miejskiej Biblioteki Publicznej w Boguszowie-Gorcach odbył się wernisaż wystawy „Sybir. Utrwalone w kadrze, zapamiętane w obrazach” poprzedzony przypomnieniem losów Sybiraków. W wernisażu uczestniczyli: Burmistrz Boguszowa-Gorc Sylwia Dąbrowska, zastępca burmistrza Agnieszka Więckiewicz, Zastępca Prezydenta Wałbrzycha Sylwia Bielawska, Prezes Koła Związku Sybiraków w Wałbrzychu Joanna Baniukiewicz, sekretarz wałbrzyskiego koła związku i koordynator wystawy Wacław Kwieciński, Dyrektor Centrum Obsługi Jednostek w Boguszowie-Gorcach Agnieszka Zdeb oraz dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie szkół podstawowych z Gminy Boguszów-Gorce.

Zebranych w tematykę wystawy wprowadził Wacław Kwieciński, został także zaprezentowany film dokumentalny o wystawie „Golgota Wschodu” we Wrocławiu.

– Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy do 28 września 2023 r. w godzinach pracy Miejskiej Biblioteki Publicznej – Centrum Kultury  w Boguszowie Gorcach. Jest to wyjątkowy reportaż fotograficzny wykonany przez zesłaną rodzinę, której udało się przewieźć aparat i klisze i tam dokonać dokumentacji życia zesłańców w pasiołku w Kazachstanie. Fotografie uzupełniają pastelowe obrazy ukazujące losy zesłanej rodziny autorstwa Ireny Pisek. Najważniejszym celem wystawy jest pamięć o polskich sybirakach. Ważne, by ich historia przetrwała – zachęca Wacław Kwieciński, Sekretarz Koła Związku Sybiraków w Wałbrzychu.

W związku z obchodami 95. Rocznicy Powstania Związku Sybiraków, przedstawiciele związku wręczyli medale pamiątkowe, które otrzymali: Sylwia Dąbrowska, Marek Dańczak, Arleta Kłosińska, Ewelina Kamińska-Sawicka, Katarzyna Mikołajczyk.

– 15 września o godzinie 11.00, wspólnie z Prezydentem Wałbrzycha Romanem Szełemejem, Parafią Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny oraz Zespołem Szkolno – Przedszkolnym nr 7 w Wałbrzychu organizujemy Marsz Pamięci Sybiru. Początek marszu przy Pomniku Sybiraków w Parku Sybiraków w Wałbrzychu, a potem przemarsz Parkiem Sybiraków, ulicą Wrocławską, ulicą Wyszyńskiego przed pomnik Ofiar Syberyjskiej Golgoty przy Kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przy ulicy Wyszyńskiego. Następnie odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji Sybiraków, a po niej w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 7 przy ulicy Głównej odbędzie się część artystyczna.

17 września o godzinie 12.00, wspólnie z Burmistrzem Mieroszowa Andrzejem Lipińskim oraz Mieroszowskim Centrum Kultury, zapraszamy serdecznie na uroczystości otwarcia Skweru Sybiraków z tablicą upamiętniającą mieroszowskich Sybiraków. Uroczystości rozpoczną się o godz. 12.00 mszą świętą w Kościele Św. Michała Archanioła w Mieroszowie. Po nabożeństwie, około godz. 13.00, nastąpi uroczyste otwarcie Skweru Sybiraków z tablicą upamiętniającą. Na zakończenie, o godzinie 14.00, zaplanowany został koncert zespołu Ormimus w amfiteatrze na Górze Kościelenej. Bądźmy razem na tych uroczystościach upamiętniających martyrologię ponad miliona naszych rodaków deportowanych z Kresów Wschodnich na Syberię i do Kazachstanu – apeluje Wacław Kwieciński.

(RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty