Świat po pracy
W Kuwejcie każdy ma prawo do pracy, więc w niektórych miejscach na jednym stanowisku zatrudnionych jest 20 osób, które przychodzą do pracy tylko po to, żeby w niej być. Z wykonywaniem konkretnych zadań nie ma to nic wspólnego.
W Korei Południowej pracuje się tak dużo, że wprowadzono tam nawet politykę wyłączania komputerów pod koniec dnia, żeby pracownicy nie mogli już dłużej pracować. 14-godzinny dzień pracy to w tym kraju norma i oznaka szacunku. Z kolei w Stanach Zjednoczonych co roku pracownicy rezygnują z ponad 500 milionów godzin urlopu z obawy o utratę pracy.
Tymczasem roboty są już gotowe do przejęcia większości wykonywanych przez człowieka zadań, co w efekcie uczyni nas bezrobotnymi. Wiele zmieniło się od czasu, gdy grupa purytańskich księży wynalazła w XVII wieku pojęcie etyki pracy. W XXI wieku samo pojęcie „pracy” pod wieloma względami się rozpada. To idealna sytuacja dla szwedzkiego mistrza kina dokumentalnego Erika Gandiniego, który podróżuje po całym świecie i wnikliwie, z egzystencjalnym humorem bada, co oznacza dziś słowo „praca” i czy w ogóle ma ono jeszcze dla nas jakieś znaczenie.
REŻYSER Erik Gandini
PREMIERA 25 sierpnia 2023
DŁUGOŚĆ 81′
KRAJ Szwecja, Norwegia, Włochy 2023
Kochanica króla
Oparta na faktach historia kochanki francuskiego króla przedstawia losy Jeanne Vaubernier, młodej, ambitnej kobiety z nizin społecznych, która śmiało używa swojej inteligencji i urody, by wspinać się po szczeblach dworskiej hierarchii. Droga z paryskiej ulicy na Wersal wiedzie przez liczne upokorzenia, przeszkody, groźby i intrygi. Kochanica króla Jeanne du Barry podąża więc za bohaterką przez dramat obyczajowy, satyrę na elity i komedię dworskich pomyłek, nie waha się też sięgać po najdotkliwsze w Wersalu narzędzie towarzyskiej zbrodni: ostrą jak gilotyna ironię.
Zachwycający kostiumami, pieczołowicie odtwarzający detale pałacowego życia film w reżyserii Maïwenn ożywia ducha epoki, do sztywnej dworskiej etykiety wnosząc, wraz z Jeanne, energię buntu i powiew wolności. Chociaż dziś nie dusimy się w gorsetach i pudrowanych perukach, niewidzialny sznur oczekiwań społecznych wciąż nas krępuje. Bezczelna, odważna Jeanne uczy nas, jak łamać zasady, pozostając wierną sobie.
REŻYSER Maïwenn
PREMIERA 25 sierpnia 2023
DŁUGOŚĆ 113′
KRAJ Francja 2023
Bestie
Prawdziwymi bohaterami tej historii jest holenderska para, Martin Verfondern i Margo Pool, dwoje miłośników przyrody, którzy chcieli spokojnie żyć z uprawy ziemi. Po przemierzeniu całej Europy w poszukiwaniu idealnego miejsca do zamieszkania i pracy, zdecydowali się osiedlić w Santoalli, gdzie ich jedynymi sąsiadami była rodzina Rodriguezów, składająca się z dwóch braci i ich rodziców.
Konflikt z sąsiadami, braćmi Anta (Luis Zahera i Diego Anido), powoduje wzrost napięcia w wiosce, aż do punktu, z którego ma odwrotu.
REŻYSER Rodrigo Sorogoyen
PREMIERA 25 sierpnia 2023
DŁUGOŚĆ 137′
KRAJ Hiszpania, Francja, 2022
Bez przebaczenia
William Munny (Clint Eastwood) był niegdyś rewolwerowcem i łowcą nagród, jednak dziś jego umiejętności odeszły razem z wiekiem, a burzliwe przygody zastąpiła spokojna farma. Coraz częściej pojawiają się również koszmary o ludziach, których zabił. Mimo to decyduje się spróbować zdobyć nagrodę, jaką wyznaczyły prostytutki w miasteczku Big Whiskey za zemstę na człowieku, który okaleczył jedną z ich koleżanek. Zadanie wydaje się być proste, jednak przychodzi mu się zmierzyć z twardym szeryfem (Gene Hackman).
REŻYSER Clint Eastwood
DŁUGOŚĆ 145′
KRAJ USA 1990
FKS: Turkusowa suknia
Mina i Halim, małżeństwo z wieloletnim stażem, prowadzą niewielki zakład krawiecki w marokańskim mieście Sala. O talencie mężczyzny, a zwłaszcza niezwykłym hafcie, jakim ozdabia tradycyjne, szyte przez siebie stroje, jest na tyle głośno, że kolejne zamówienia wymagają od klientek czekania tygodniami i znacznie przekraczają możliwości Halima. Sytuacja zmusza małżeństwo, by zatrudnili pomocnika. Ostatecznie pod skrzydła Halima (palestyński aktor Saleh Bakri tworzy na ekranie jedną z najpiękniejszych figur męskości, jakie w ostatnich latach widziało kino) trafia Youssef, młody praktykant, którego obecność wnosi do zakładu krawieckiego starannie ukrywane nieufność i pożądanie.
REŻYSER Maryam Touzani
DŁUGOŚĆ 118′
KRAJ Francja, Maroko, Belgia, Dania, 2022