https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Kierunek Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK” od ponad 25 lat przyciąga zarówno polskich, jak i zagranicznych inwestorów. Jej oferta szczególnie przypadła do gustu koncernom motoryzacyjnym. Stanowią one w znacznej mierze koło zamachowe dla jej funkcjonowania. Firmy doceniły doświadczenie i zaangażowanie WSSE we wspieraniu procesów inwestycyjnych, tutaj polska kultura pracy ma szansę spotkać się z zagranicznymi technologiami. O tym, jak dobre jest połączenie i jak świetne wyniki daje w dłuższym horyzoncie, świadczy nieustająca popularność WSSE wśród firm z sektora automotive.

Znaczącą specjalizacją w międzynarodowym łańcuchu dostaw firm motoryzacyjnych stała się produkcja choćby elementów układu kierowniczego. To dobry prognostyk na przyszłość, jako że ten element ulega stosunkowo niewielkim przeobrażeniom w kontekście głębokiej transformacji, do jakiej dochodzi w automotive.

Koreański gigant HL Mando, przez swoją wałbrzyską spółkę HL Mando Corporation Poland Sp. z o.o., produkuje między innymi przekładnie kierownicze. O tym, z jak dobrym efektem przebiega działalność w Polsce, świadczy choćby ostatnia inwestycja firmy, ogłoszona na koniec 2021 roku. Firma postanowiła rozszerzyć swój produkcyjny asortyment o amortyzatory. Działa w Wałbrzychu od 2011 roku i była jedną z pierwszych, które aplikowały o grant w ramach znowelizowanego „Programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla polskiej gospodarki na lata 2011–2030”. Mando Corporation posiada również swoje zakłady w Korei, Chinach, Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Indiach, Meksyku, Niemczech oraz w Turcji. Koncern dostarcza swoje komponenty dla BMW, General Motors, Volvo, Forda, Volkswagena, DaimlerChryslera, Hyundaia czy firmy Kia.

Z kolei NSK Steering Systems Europe (Polska) Sp. z o.o., której firmą macierzystą jest NSK Steering Systems, znaczący gracz na światowym rynku układów kierowniczych, od 2005 roku produkuje w Wałbrzychu układy kierownicze wspomagane elektrycznie. To japoński kapitał i technologia firmy z ponad 100-letnią tradycją.

Znacząca obecność branży motoryzacyjnej i stosowanie w produkcji zaawansowanych technologii pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość. To znaczący dowód na to, że wypracowany przez Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną „INVEST-PARK”model działania i wspierania aktywności w tym sektorze przynosi wymierne sukcesy i korzyści zarówno dla inwestorów, jak i lokalnej społeczności, która zyskuje dostęp do stałej i dobrze płatnej pracy. Wałbrzych i okolice to dziś zupełnie inna rzeczywistość gospodarcza niż wtedy, gdy powstawała specjalna strefa ekonomiczna. Dużą rolę w kształtowaniu tego nowego obrazu odegrał sektor automotive, a znaczący w nim udział technologii, które będą znajdowały zastosowanie w następnych latach pozwala spokojnie myśleć nie tylko o utrzymaniu tej korzystnej sytuacji, ale i realnie liczyć na kolejne inwestycje.

(JM)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty