https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Gdzie nad wodę?

W ciepłe, wakacyjne dni mieszkańcy Wałbrzycha oraz powiatów: wałbrzyskiego, kamiennogórskiego i świdnickiego o mają do wyboru kilka miejsc, w których mogą wypocząć nad wodą. Do ich dyspozycji są baseny odkryte w Głuszycy, Świebodzicach, Mezimesti, Świdnicy i Strzegomiu, zalewy w Kamiennej Górze, Krzeszówku, Bukówce, Dobromierzu, Grzędach i Starych Bogaczowicach oraz jezioro Bystrzyckie w Zagórzu Śląskim.

Głuszyca i Świebodzice to jedyne miasta w okolicach Wałbrzycha, które mają kryte pływalnie oraz otwarte kąpieliska.

– Zapraszamy do korzystania z wypoczynku nad wodą na jedynym w powiecie wałbrzyskim otwartym obiekcie kąpielowego przy ul. Dolnej w Głuszycy. Obiekt czynny będzie codziennie w lipcu i sierpniu w godz. 11.00-18.00 – mówi Roman Głód, burmistrz Głuszycy.

W Głuszycy na amatorów rekreacji na świeżym powietrzu czekają dwie niecki basenowe: duża i mała, oraz boisko do piłki siatkowej plażowej. Nad bezpieczeństwem wypoczywających nad wodą czuwają ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego w Wałbrzychu. Gdy pogoda nie sprzyja wypoczynkowi na świeżym powietrzu, można skorzystać z krytej pływalni Delfinek przy Szkole Podstawowej nr 3 w Głuszycy. Podobnie jest w Świebodzicach, gdzie w wakacje czynne są obie miejskiej pływalnie: Basen Letni przy ul. Rekreacyjnej 1 oraz Wodne Centrum Rekreacji przy ul. Mieszka Starego 6. Otwarta pływalnia przy ul. Rekreacyjnej 1 w ciepłe dni czynna jest w godzinach 10.00 – 19.00.

Obiekt kąpielowy przy ul. Rekreacyjnej 1 to jeden z największych zespołów basenów odkrytych na Dolnym Śląsku. W skład kompleksu wchodzi basen pływacki o wymiarach 50 m x 12,5 m i głębokości od 1,2 m do 1,8 m oraz basen rekreacyjny dla osób nieumiejących pływać o głębokości do 1 m. Dla najmłodszych są dwa brodziki ze stali nierdzewnej. W jednym z nich został zainstalowany jeżyk wodny, jest to atrakcja wodna w formie kopuły z otworami przez które tryska woda. Jeżyka wykonano z polerowanej stali nierdzewnej, co gwarantuje pełne bezpieczeństwo jego użytkownikom. Dzieci mogą go dotykać, zatykać otwory przez które wypływa woda lub stać pod nią jak pod prysznicem. Taka atrakcja pozwala maluchom pozbyć się lęku przed wodą, rozwija ich zmysły sensoryczne i pobudza ciekawość. Do dyspozycji wypoczywających dostępne są rozległe tereny do plażowania, wyznaczone miejsce do grillowania oraz boisko do plażowej piłki siatkowej i nożnej. Obiekt posiada dobrze zaopatrzoną kawiarenkę.

Ratownicy z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Wałbrzychu – jak co rok – ostrzegają przed korzystaniem z niestrzeżonych kąpielisk, między innymi w dawnych kamieniołomach w Głuszycy czy w tzw. gliniance w wałbrzyskiej dzielnicy Poniatów, gdzie w ostatnich lata utonęło kilka osób. Także policjanci przypominają o zasadach bezpieczeństwa, jakie powinniśmy zachować, wypoczywając nad wodą.

– Przed nami kolejny wakacyjny weekend. Wybierając się z najbliższymi nad wodę pamiętajcie o odpowiednim przygotowaniu i odpowiedzialnym zachowaniu. Bawmy się, ale bezpiecznie! – apeluje starszy sierżant Katarzyna Trzepak-Balicka z Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze. – Jeśli wybierasz się nad wodę pamiętaj, żeby kąpać się tylko w miejscach do tego przeznaczonych, najlepiej na kąpieliskach strzeżonych. Dzięki temu nawet jeśli coś się wydarzy, pomoc będzie blisko. Bezwzględnie słuchaj poleceń ratowników wodnych i stosuj się do obowiązujących znaków. Nie wchodź do wody, jeśli jesteś pod wpływem alkoholu – chwila nieuwagi może doprowadzić do tragedii. Wyposaż się w schłodzone bezalkoholowe napoje, aby się nie odwodnić. Raptowne wejście do wody, kiedy jesteś rozgrzany, może spowodować szok termiczny. Zanurzanie się stopniowo będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Nigdy nie wpychaj do wody osoby, która się tego nie spodziewa – nie wiesz, czy umie pływać i czy nie wpadnie w panikę. Pamiętaj również o kremie z wysokim filtrem aby zapobiec oparzeniom słonecznym i nakryciu głowy, które uchroni przed udarem. Kilka godzin na słońcu bez żadnego zabezpieczenia może doprowadzić do sytuacji zagrażającej życiu i zdrowiu.

(RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty