https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Powołano Spółdzielnię Energetyczną Sudecka Energia

W siedzibie Inkubatora Przedsiębiorczości w Czadrowie odbyło się zebranie założycielskie Spółdzielni Energetycznej Sudecka Energia. Członkami nowej organizacji zostali Gmina Czarny Bór, Gmina Kamienna Góra oraz Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sanikom w Lubawce.

Przypominamy, że podpisanie listu intencyjnego odbyło się 1 marca br. Dzięki działaniom spółdzielni możliwe będzie generowanie oszczędności dla jej członków dzięki korzystnemu systemowi rozliczeń za energię elektryczną. Celem współpracy członków założycieli jest również możliwość pozyskiwania środków na projekty i budowę źródeł OZE.

– Tego typu działania wpisują się w model nowoczesnego samorządu, który nie boi się korzystać z innowacyjnych rozwiązań. Choć jest to dopiero początek drogi związanej z rejestracją spółdzielni, mam nadzieję, że już wkrótce odczujemy realne korzyści z przystąpienia do tej organizacji – mówi Patryk Straus, Wójt Gminy Wiejskiej Kamienna Góra.

Powołana spółdzielnia będzie pierwszą w Polsce, w której współpracuje kilka samorządów na terenie 3 gmin. W przyszłości spółdzielnia energetyczna planuje zaprosić do współpracy kolejnych partnerów – również lokalne prywatne przedsiębiorstwa, które będą mogły skorzystać z szeregu profitów wynikających ze wspólnych działań w spółdzielni energetycznej.

– Cieszę się, że po ponad półtorarocznej pracy inkubatora w kwestii możliwości organizacji lokalnego rynku energii, udało się powołać spółdzielnię energetyczną. Dzięki takim rozwiązaniom gmina może stać się bardziej atrakcyjna dla potencjalnych inwestorów poszukujących zielonej energii – dodaje dyrektor Inkubatora Przedsiębiorczości Krzysztof Solarz.

Podczas zebrania wybrane zostały władze spółdzielni. Przewodniczącą rady nadzorczej została Emilia Proskura, wiceprzewodniczącymi: Grzegorz Szmajdziński oraz Michalina Skomorokiewicz. Prezesem zarządu została Anna Kielar, wiceprezesem Edward Kaczor, sekretarzem Jerzy Detyna. Praca we władzach spółdzielni jest bezpłatna.

Teraz złożony zostanie wniosek o rejestrację spółdzielni oraz wniosek o dotację z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z programu „Energia dla wsi”.

(RelacjeRegionalne.pl)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty