Choć za nami pierwsza fala upałów, to w kolejnych tygodniach znów możemy spodziewać się dni, w których temperatura może przekroczyć w cieniu 30 stopni Celsjusza w cieniu. Przypominamy, żeby nie pozostawiać osób starszych, schorowanych, dzieci i zwierząt w samochodach zaparkowanych np. przed sklepami, nawet jeśli wydaje się nam, że załatwienie sprawy zajmie nam tylko kilka minut. Przypominamy także o zachowaniu bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą i na rowerze.
– Wysokie temperatury w połączeniu z brakiem rozsądku i wyobraźni są bardzo niebezpieczne – przestrzega podkomisarz Marcin Świeży, Oficer Prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu. – W czasie upałów samochód jest niczym piekarnik. Wystarczy kilka minut, a może dojść do tragedii. Przypominam, by w samochodach nie pozostawiać dzieci, osób niepełnosprawnych wymagających opieki, ale również zwierząt. Nie doprowadzajmy do niebezpiecznych sytuacji. Mandat karny to najmniejsza konsekwencja. Przez brak rozwagi może dojść do narażenia ludzkiego życia. Tym samym nie bądźmy obojętni. Gdy jesteśmy świadkami pozostawienia w samochodach dzieci, osób niepełnosprawnych wymagających opieki lub zwierząt informujmy o zaistniałym zdarzeniu ochronę obiektu lub w ostateczności policję, dzwoniąc pod numer telefonu alarmowego 112. Pamiętajmy również o tym, że jeśli policjanci stwierdzą, iż istnieje zagrożenie zdrowia lub życia ludzkiego, lub też dłuższe pozostawanie zwierzaka w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie osób lub naszych pupili z samochodu – włącznie z wybiciem szyby.
Bądź czujny nad wodą
23 czerwca 2023 r. zakończył się rok szkolny i rozpoczęły się wakacje. Wałbrzyscy policjanci przypominają jak powinniśmy zachować się, aby uniknąć tragedii podczas korzystania z basenów, czy też wyjeżdżając nad jezioro lub morze. Pamiętajmy, że w okresie letnim powinniśmy spodziewać się także gwałtownych burz, które mogą spowodować zagrożenie dla naszego życia lub zdrowia. Warto więc zadbać o własne bezpieczeństwo.
– Pamiętajmy, aby będąc nad jeziorem, morzem, czy też innym akwenem zadbać o własne bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo swoich bliskich. Kiedy mamy pod opieką dzieci, starajmy się je kontrolować, w taki sposób aby nie stracić ich z oczu. Podczas pływania zakładajmy naszym najmłodszym pociechom kamizelki ratunkowe lub inne elementy, które pozwolą im utrzymać się na wodzie. Nie korzystajmy z dzikich plaż. Stosujmy się do poleceń ratowników oraz do samego regulaminu kąpieliska. Podczas pobytu nad wodą nie należy spożywać alkoholu. Jest on główną przyczyną tragicznych wypadków. Korzystajmy z pięknej pogody w sposób bezpieczny, gdyż każde nieodpowiedzialne zachowanie może się skończyć dla nas kalectwem lub nawet śmiercią. Nie wchodźmy szybko do wody, gdy jesteśmy mocno rozgrzani. Grozi to szokiem termicznym lub omdleniem. W sytuacji, w której złapie nas skurcz nie panikujmy, a okrzykiem wezwijmy pomoc. Ratownik na pewno udzieli nam szybkiej pomocy. Jeżeli natrafimy na gwałtowną burzę, nie szukajmy schronienia pod drzewami lub innymi wysokimi elementami infrastruktury drogowej. Gdy burza zaskoczy nas podczas jazdy samochodem, zatrzymajmy pojazd w bezpiecznym miejscu i nie wychodźmy z niego. Nie zbliżajmy się także do linii energetycznych. Może się okazać, że burza zaskoczy nas podczas kąpieli nad jeziorem. Wtedy szukajmy schronienia na brzegu – podkreśla Marcin Świeży.
Przygotowali dzieci
Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze przez kilka tygodni przygotowywali dzieci do wakacji.
– Maluchy muszą pamiętać o kilku ważnych elementach aby zabawa podczas wolnego była naprawdę bezpieczna. Musimy przyznać, że przedszkolaki były doskonale przygotowane do zajęć. Zafascynowane służbami mundurowymi dzieci, nie tylko wysłuchały jakich zasad należy przestrzegać w czasie wakacji ale poznały też specyfikę służby policjanta. Z zainteresowaniem oglądały wyposażenie funkcjonariusza, zakładały umundurowanie, a także wsiadały do policyjnego radiowozu. Pamiętajmy, że w czasie wakacji i upałów, ważne jest odpowiednie przygotowanie: nawodnienie organizmu, obuwie dostosowane do miejsca, w którym jesteśmy, nakrycie głowy, nieprzecenianie swoich umiejętności pływackich, zdrowy rozsądek, nieoddalanie się od rodziców, znajomość numeru alarmowego 112 – wylicza starszy sierżant Katarzyna Trzepak-Balicka z Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze.
Ostrożnie na dwóch kółkach
Letnia pogoda sprzyja podróżowaniu jednośladami, w tym rowerami. Wyjeżdżając tym środkiem lokomocji na drogi publiczne zawsze pamiętajmy o bezpieczeństwie, gdyż jesteśmy niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Dlatego zanim wybierzemy się w podróż właściwie przygotujmy swój rower do jazdy. Zaopatrzmy się także w kask ochronny, który w trakcie ewentualnego zdarzenia może uratować nam życie.
– Przypominamy, że rower powinien być wyposażony w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu, a także w co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej z tyłu. Każdy jednoślad musi mieć także co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz być wyposażony w dzwonek lub sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku – wylicza rzecznik wałbrzyskiej policji.
Według przepisów Kodeksu Drogowego kierujący rowerem:
– jest obowiązany poruszać się po poboczu, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych;
– na skrzyżowaniu i bezpośrednio przed nim może poruszać się środkiem pasa ruchu, jeśli pas ten umożliwia opuszczenie skrzyżowania w więcej niż jednym kierunku;
– może wyprzedzać inne niż rower powoli jadące pojazdy z ich prawej strony;
– jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić;
– korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym;
– może zatrzymać się w śluzie rowerowej obok innych rowerzystów. Jest obowiązany opuścić ją, kiedy zaistnieje możliwość kontynuowania jazdy w zamierzonym kierunku.
Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.
Kierującemu rowerem zabrania się:
– jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, chyba że nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego;
– jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach;
– czepiania się pojazdów.
Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy kierujący rowerem:
– opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
– szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
– warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).
Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. Dodatkowo kierujący rowerem może jechać lewą stroną jezdni na zasadach określonych dla ruchu pieszych w przepisach art. 11 ust. 1–3, jeżeli opiekuje się on osobą kierującą rowerem w wieku do lat 10.
(RED, fot. KPP Kamienna Góra)