https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Giganci motoryzacji w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Branża motoryzacyjna jest jedną z najszybciej rozwijających się w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej „INVEST-PARK”. Na jej terenie swoje miejsce znaleźli tacy potentaci jak: Mercedes, Toyota, Volkswagen oraz Umicore czy Ronal.

Mercedes-Benz Manufacturing Poland, na podstawie umowy podpisanej z WSSE „INVEST-PARK” zainicjował budowę bocznicy kolejowej i centrum logistycznego na potrzeby swojej fabryki w Jaworze. To inwestycja idąca w dziesiątki milionów złotych i finansowana ze środków zarówno WSSE, jak i Mercedes-Benz Manufacturing Poland. W 2022 r. roku dokonano symbolicznego wbicia łopaty, a pierwsze ładunki kolejowe mają zostać obsłużone już w 2024 roku. Porozumienie przewiduje powstanie bocznicy kolejowej i południowo-zachodniej części strefy oraz już na terenie fabryki centrum logistycznego. Ta pierwsza będzie prowadzić do linii Kędzierzyn-Koźle – Legnica i będzie uzupełnieniem dla logistycznego centrum, które będzie miało powierzchnię ponad 2,5 hektara. Wszystko głównie na potrzeby logistyczne w zakresie transportu baterii litowo-jonowych wytwarzanych dla hybryd plug-ini samochodów elektrycznych. To istotny krok pod względem ekologicznym – transport kołowy zostanie zastąpiony w znacznej mierze transportem kolejowym. Baterie, które są produkowane w Jaworze, trafiają do fabryk znajdujących się na całym świecie. W Jaworze produkowane są również silniki benzynowe i wysokoprężne.

Toyota to kolejny gigant, który postawił na współpracę z WSSE „INVEST-PARK”. To szansa na stałą i rozwijającą pracę nie tylko dla Polaków, lecz także dla obywateli Ukrainy. W 2022 roku pierwsi z nich ukończyli szkolenie zakończone odebraniem stosownych certyfikatów, które umożliwiły im nabycie kompetencji wymaganych na stanowiskach produkcyjnych. To wspólna odpowiedź japońskiego koncernu oraz zarządu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK” na potrzeby związane z napływem do naszego kraju fali uchodźców wojennych. Firma podkreśla, że w ramach swoich działań zawsze przywiązuje dużą wagę do potrzeb lokalnych społeczności.

Umicore przedstawia się jako firma o prawdziwie globalnym zasięgu i tak faktycznie jest. To ponad 10 tysięcy pracowników w aż 47 zakładach produkcyjnych. To także bardzo duży nacisk na prace i działania B&R. Ten ostatni segment działalności firmy to aż 15 ośrodków. W Polsce od 2015 roku wytwarzają katalizatory, a na przełomie 2021 i 2022 roku w Nysie ruszyła nowoczesna i zaawansowana technologicznie fabryka materiałów katodowych. Firma przywiązuje duże znaczenie do zdrowia i ekologii. 19 czerwca zorganizowała Dzień Dojazdu Rowerem do pracy, zachęcając do tej formy transportu i promując aktywny tryb życia.

Firma Ronal specjalizuje się w wytwarzaniu felg aluminiowych. Posiada dwie fabryki w Wałbrzychu i zakład zlokalizowany w Jelczu-Laskowicach. Ten ostatni jest największy. Uruchomiony w 2002 roku zatrudnia teraz około 600 pracowników i osiąga wydajność na poziomie 2,6 miliona kół. Wszystko z wykorzystaniem takich technologii jak odlew niskociśnieniowy, RONAL Smart Casting, multi color rim czy flow forming.

Dla branży motoryzacyjnej rok 2023 ma być odbiciem po ciężkich latach, o których obliczu stanowiła niepewność związana z pandemią oraz wynikająca z zakłóceń w funkcjonowaniu łańcuchów dostaw. Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST- PARK” ma dużą szansę odegrać znaczącą rolę w tym procesie, a każda kolejna inwestycja jeszcze te szanse zwiększa.

(JM)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty