https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Wracają pociągi

Trwają ostatnie prace związane z odbudową linii kolejowej 285, łączącej Gminy Jedlina- Zdrój i Walim ze Świdnicą i Wrocławiem. Pociągi pasażerskie mają ruszyć na tę malowniczą trasę 24 czerwca 2023 r. Wcześniej pociągi wróciły na trasę Wałbrzych Główny – Mieroszów – Adrszpach w Czechach.

Przypomnijmy: 25 sierpnia 2016 roku w Jedlinie Zdroju została podpisana wstępna umowa w sprawie przebudowy linii kolejowej nr 285 na odcinku Świdnica Kraszowice – Jedlina – Zdrój. Linia, niegdyś zwana Koleją Bystrzycką, łączy stację Wrocław Główny ze stacją Jedlina – Zdrój i liczy ponad 82 kilometry. Ruch pasażerki na linii nr 285 zawieszono w 2000 roku ze względu na zły stan techniczny infrastruktury. Jednotorowa linia biegnie od Świdnicy do Jedliny wzdłuż rzeki Bystrzycy. Na odcinku 22 km wznosi się o ponad 200 m. W trakcie remontu odbudowanych zostało ponad 110 obiektów inżynieryjnych, w tym 5 znacznych wiaduktów o długości 50 – 150 m. Pojawiły się nowe urządzenia sterowania ruchem pociągów, odtworzone zostały przystanki i powstały dwa nowe – w Burkatowie oraz przystanek Jedlina Centrum. Przygotowując się na uruchomienie zabytkowej linii 285, Gmina Walim odrestaurowała budynek dworca w Jugowicach, a przejęty kilka lat temu budynek w Zagórzu Śląskim przeszedł remont dachu oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Na stacjach powstały wyższe perony, wyposażone w wiaty oraz ławki i tablice informacyjne. Zakładana prędkość szynobusów, w zależności od układu linii, wyniesie od 50 do 80 km/h. Prace prowadzone są przez Dolnośląskie Przedsiębiorstwo Napraw Infrastruktury Komunikacyjnej „Dolkom” i miały zakończyć się w… grudniu 2020 roku. Na realizację projektu zaplanowano 136 481 820,67 złotych, natomiast w ramach instrumentu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Aglomeracji Wałbrzyskiej (ZIT AW) projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości 94 295 132,33 złotych.

 – Pociągi ze Świdnicy do Jedliny – Zdroju będą znów jeździły od 24 czerwca 2023 roku. Kursować będą w soboty i niedziele, a od grudnia tego roku planowane są codzienne połączenia. Czas przejazdu to tylko 27 minut. Cena normalnego biletu na tej trasie wynosi 11,30 zł, a ulgowego – 5,54 zł – mówi Leszek Orpel, Burmistrz Jedliny – Zdroju.

Przypomnijmy, że 12 czerwca 2022 r. pociągi Kolei Dolnośląskich rozpoczęły regularne kursowanie na zrewitalizowanym odcinku tej linii: Świdnica – Sobótka – Wrocław. Połączenie cieszy się dużym zainteresowaniem podróżnych, podobnie jak weekendowe kursy na trasie Wrocław – Wałbrzych – Boguszów – Gorce – Mieroszów – Adrszpach. Szynonbusy, które powróciły na tę trasę, obsługują także nowy przystanek Buguszów – Gorce Dzikowiec.

Szczegółowy rozkład jazdy oraz cennik biletów dostępne są na stronie Kolei Dolnośląskich.

(RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty