https://db2010.pl GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Kino Apollo w Wałbrzychu zaprasza

Niezwykła wędrówka Harolda Fry
Historia niezwykłego człowieka, który wyrusza w niezwykłą podróż. Harold wiedzie życie bez szczególnego celu, dopóki nie dowiaduje się, że jego dawna przyjaciółka Queenie umiera. Wyrusza w wędrówkę przez Anglię, aby się z nią zobaczyć. Podróż Harolda stanowi celebrację życia, która pomaga nam sobie uświadomić, że porażka i strata – tak samo jak sukces i radość – mogą nas ukształtować.

Film „Niezwykła wędrówka Harolda Fry” oparty jest na inspirującej, poruszającej najczulsze struny bestsellerowej powieści Rachel Joyce. Nominowaną do Man Booker Prize książkę sprzedano już w prawie 4 milionach egzemplarzy na całym świecie. W filmowej adaptacji wystąpili zdobywca Oscara Jim Broadbent („Iris”) i Penelope Wilton („Downton Abbey”). Za reżyserię odpowiada Hettie Macdonald („Doktor Who”), za scenariusz – autorka książki Rachel Joyce.

REŻYSER Hettie Macdonald
PREMIERA 16 czerwca 2023
DŁUGOŚĆ 108′
KRAJ UK, 2023

Asteroid City
Planeta Wesa Andersona ma kolor pasteli i doskonałą symetrię. To wszechświat, w którym im dziwniej tym lepiej. Nie inaczej będzie w Asteroid City. Po dwóch latach autor Grand Budapest Hotel powraca z nowym filmem, który rozświetla retro wyobraźnia i gwiazdorska obsada (m.in.: Jason Schwartzman, Scarlett Johansson, Tom Hanks). Po pierwszych recenzjach z Cannes wszystko wskazuje na to, że czeka nas wystrzelona w andersonowski kosmos historia!

REŻYSER Wes Anderson
PREMIERA 16 czerwca 2023
DŁUGOŚĆ 105′
KRAJ USA, 2023

Mój sąsiad Adolf
Kolumbia, rok 1960. Polsky (David Hayman), samotny i zrzędliwy ocalony z Holocaustu, mieszka w odległej wsi. Spędza dni na grze w szachy i pielęgnowaniu swoich ukochanych krzewów róż. Pewnego dnia, gdy tajemniczy starszy Niemiec (Udo Kier) wprowadza się do domu obok, Polsky zaczyna podejrzewać, że jego nowy sąsiad to… Adolf Hitler. Jako że nikt mu nie wierzy, rozpoczyna prywatne śledztwo. Jednak aby zdobyć informacje, będzie musiał zbliżyć się do swojego sąsiada bardziej, niż by tego chciał – tak blisko, że dwójka mogłaby prawie się zaprzyjaźnić. Gdyby tylko pierwszy nie podejrzewał drugiego o zbrodnie na ludzkości.

REŻYSER Leon Prudovsky
PREMIERA 16 czerwca 2023
DŁUGOŚĆ 96′
KRAJ Izrael, Niemcy, Polska, 2022

Krótka historia polskiego kina: Zezowate szczęście
„Zezowate szczęście” opowiada w groteskowo – karykaturalnym ujęciu losy pechowego oportunisty, który – w różnych warunkach na przestrzeni dwudziestu lat – usiłuje przypodobać się aktualnym władzom. Wszelkie te próby „dobrze widzianych” metamorfoz kończą się fiaskiem: Piszczyk pozostaje antybohaterem – kolejnych bezkrytycznych „przemian” dokonuje zawsze za późno.
Piszczyk chce za wszelką cenę dostosować się do wymagań aktualnej sytuacji politycznej, lecz z różnych powodów mu się to nie udaje. Pragnie być wzorowym harcerzem, ale kompromituje się na defiladzie. Podczas antysemickich ekscesów na uniwersytecie wzięty został za Żyda, kiedy zaś znalazł się wśród bojówkarzy niszczących sklepy żydowskie, pobili go policjanci. We wrześniu 1939 roku przymierza wymarzony mundur podchorążego i w nim trafia do oflagu, gdzie po pewnym czasie zostaje zdemaskowany i uznany za szpiega. Podobny los czeka go w organizacji podziemnej.
Po wojnie robi oszałamiającą karierę, wcielając w życie, dosłownie i bezmyślnie, aktualne hasła i zarządzenia. Jest mistrzem sprawozdawczości, wzorem służalczego biurokraty. Ale antypaństwowe zdanie wypisane w zakładowej gazetce ściennej jego charakterem pisma strąca go z piedestału. Piszczyk trafia do więzienia, z którego, doświadczony boleśnie i zrezygnowany, nie chce zresztą wyjść na wolność.
REŻYSER Andrzej Munk
DŁUGOŚĆ 109′
KRAJ Polska 1960

DKF: Tori i Lokita
Tori jest małym chłopcem, Lokita zaledwie nastolatką, oboje uciekli przed przemocą i biedą z Afryki Zachodniej i chcieliby razem ułożyć sobie życie w Belgii. Obojętność imigracyjnych urzędników, rodziny domagające się wsparcia i długi zaciągnięte u przemytników spychają jednak bohaterów w szarą strefę, gdzie do eksploatowania pozbawionych opieki i praw dzieci przyłączają się przestępcy. Podejrzani dla urzędów, bezbronni wobec przemocy, chłopak i dziewczyna mają tylko siebie.

REŻYSER Luc Dardenne, Jean-Pierre Dardenne
DŁUGOŚĆ 88′
KRAJ Francja, Belgia 2022

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty