https://db2010.pl GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Gospodynie na medal

Koło Gospodyń Wiejskich w Czarnym Borze pierwsze w Powiecie Wałbrzyskim i drugie w województwie. Podczas XXVI Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych w Dolnośląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu odbyło się uroczyste podsumowanie plebiscytu „Mistrzowie Agro 2023”.

Patronami honorowymi wydarzenia byli minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus oraz Halina Szymańska, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Podczas uroczystości nagrodę za zdobycie I miejsca w powiecie wałbrzyskim oraz II miejsca w finale wojewódzkim plebiscytu odebrało Koło Gospodyń Wiejskich w Czarnym Borze, które powstało we wrześniu 2021 r. W swoich szeregach zrzesza seniorów aktywnie działających na rzecz mieszkańców i rozwoju Gminy Czarny Bór. Pomimo krótkiego okresu działalności, dzięki rokrocznej dotacji z ARiMR oraz skutecznemu aplikowaniu po środki zewnętrzne udało się KGW zrealizować kilka wartościowych projektów na rzecz seniorów oraz dzieci i młodzieży, m in. cykl warsztatów kulinarnych oraz ekologicznej uprawy (dofinansowanych w kwotą 5100 zł ze środków programu „Działaj Lokalnie” finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności i realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i ODL Stowarzyszenie Społeczno Kulturalne „Granica”), czy „Czarnoborskie warsztaty folkloru i rękodzieła” zakończone góralską biesiadą z piosenką (dofinansowane w kwocie 4400 zł ze środków Województwa Dolnośląskiego). KGW było także współorganizatorem (obok Gminy Czarny Bór i B+CK) Gminnych Obchodów Dnia Dziecka – jednego z największych pikników dla dzieci w regionie. Na realizację pikniku KGW otrzymało wsparcie w wysokości 5000 zł od Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST PARK”.

Jednym z priorytetów działalności KGW (obok aktywizacji seniorów) jest również kultywowanie dziedzictwa kulturowego wsi. Dlatego aktywnie włącza się w organizację uroczystości dożynkowych oraz udział bierze w tradycyjnych prezentacjach stołów bożonarodzeniowych i wielkanocnych, a także z sukcesami uczestniczy w tradycyjnych konkursach (na najpiękniejszą ozdobę wielkanocną – III miejsce, na najpiękniejszą palmę wielkanocną – I miejsce i inne). Od dnia założenia KGW aktywnie włącza się w różne akcje kulturalne, oświatowe, społeczne i charytatywne. Koło współorganizowało też imprezę charytatywną na rzecz uchodźców z Ukrainy, a także imprezy na rzecz będących w potrzebie mieszkańców Gminy Czarny Bór.

(KB)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty