https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Ekspresowo do granicy

W drugiej połowie 2023 roku ma zostać oddany do użytku odcinek drogi ekspresowej S3 od Kamiennej Góry do granicy polsko – czeskiej. Budowa drogi trwa także na odcinku Kamienna Góra – Bolków.

15 maja 2023 r. wykonawca budowy drogi S3 oddał do użytku dwa ronda, które zostały wybudowane na węźle Kamienna Góra Południe. W związku z tym została zmieniona organizacja ruchu na drodze wyjazdowej w kierunku Pisarzowic. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiada, że odcinek drogi S3 od Kamiennej Góry do granicy państwa, który ma długość około 15,3 km, ma zostać oddany do użytku w drugiej połowie bieżącego roku.

Dużo bardziej skomplikowana jest budowa odcinka Kamienna Góra – Bolków o długości około 16,1 km, gdzie powstają dwa dwunawowe tunele drogowe: TS-26 o długości ok. 2300 m pomiędzy miejscowościami Sady Górne, Stare Bogaczowice i Nowe Bogaczowice oraz TS-32 o długości około 320 m niedaleko miejscowości Gostków.

– Zakończyliśmy roboty betonowe dla obudowy ostatecznej tunelu TS26. Dokonał tego nasz zespół reprezentujący 12 narodowości! Jeden zespół, jedna siła – poinformował wykonawca budowy PORR S.A.

Na obu odcinkach budowanej drogi ekspresowej powstaje 69 obiektów inżynierskich:

na odcinku Bolków – Kamienna Góra: 1 most, 7 wiaduktów w ciągu S3, 4 wiadukty nad S3, 2 tunele, 1 przejazd gospodarczy, 13 przejść dla zwierząt;

na odcinku Kamienna Góra – granica państwa: 5 mostów, 9 wiaduktów w ciągu S3, 3 wiadukty nad S3, 3 przejazdy gospodarcze, 16 przejść dla zwierząt.

Poza budową tuneli, mostów i drogi, w Jaczkowie w Gminie Czarny Bór powstaje MOP, czyli miejsce obsługi podróżnych. MOP Jaczków będzie obustronny i zostanie wyposażony w stanowiska parkingi, jezdnie manewrowe, toalety oraz w stację paliw i obiekty gastronomiczno-handlowe.

Odcinek drogi S3 Kamienna Góra – Bolków ma zostać oddany do użytku w maju 2024 r. Niestety, nie będzie na nim węzła Wałbrzych. Drugie co do wielkości miasto Dolnego Śląska ma zostać skomunikowane z drogą ekspresową dopiero przy budowie drogi S5 z Wrocławia do węzła Bolków na S3.

(RED, fot. RelacjeRegionalne.pl)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty