https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Prędkość zabija

18-letni pasażer zginął w wypadku samochodowym w Krzeszowie, a dwa lata starszy mężczyzna walczy w szpitalu o życie. Policjanci apelują: zachowujcie ostrożność i dostosowujcie prędkość do warunków panujących na drodze!

– Funkcjonariusze Ruchu Drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze, 9 maja 2023 r. przed godziną 22.00 zostali skierowani do poważnego zdarzenia drogowego, do którego doszło na ul. Księcia Bolka I w Krzeszowie. Policjanci prowadzą czynności, w celu wyjaśnienia wszelkich okoliczności zdarzenia, podczas którego 19-letni kierujący kamiennogórzanin, po minięciu łuku drogi, stracił panowanie nad swoim pojazdem i uderzył czołowo w drzewo. W wyniku tego wypadku kierujący nie doznał poważnych obrażeń, a kontrola wykazała, że był trzeźwy. Niestety, 18-letni pasażer poniósł śmierć na miejscu, natomiast 20-latek został przetransportowany śmigłowcem do szpitala. Jego stan jest stabilny – informują mł. asp. Elwira Hajduga oraz st. sierż. Katarzyna Trzepak-Balicka z Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze.

Noga z gazu!

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu apelują o zachowanie zasad bezpieczeństwa na drogach, szczególnie o nieprzekraczanie dozwolonej przepisami prędkości.

– Pamiętajmy, że ci, którzy rażąco ją przekraczają, szczególnie w obszarze zabudowanym i w rejonie przejść dla pieszych, muszą się liczyć z wysoką grzywną. Przypominam, że za przekroczenie dopuszczalnej prędkości taryfikator przewiduje teraz grzywnę w postaci mandatu karnego w kwocie nawet 2,5 tysiąca złotych, a w przypadku tzw. recydywy drogowej nawet 5 tysięcy złotych. Kierującemu naliczane są także punkty karne w zależności od skali przewinienia. O tym właśnie przekonał się jeden z mieszkańców Wałbrzycha, który 9 maja przed godziną 11.00 na ul. Uczniowskiej, tuż przed przejściem dla pieszych, przekroczył dozwoloną prędkość o 62 km/h. 45-latek ukarany została mandatem karnym kredytowanym w kwocie 2 tysięcy złotych i 14 punktami karnymi oraz czasowo utracił uprawnienia do prowadzenia pojazdów – przestrzega komisarz Marcin Świeży, Oficer Prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu.

Oto aktualny taryfikator za popełnione wykroczenia związane z nadmierną prędkością:

do 10 km/h 1 pkt karny (50 zł);

od 11 do 15 km/h 2 pkt karne (100 zł);

od 16 do 20 km/h 3 pkt karne (200 zł);

od 21 do 25 km/h 5 pkt karnych (300 zł);

od 26 do 30 km/h 7 pkt karnych (400 zł);

od 31 do 40 km/h 9 pkt karnych (800 zł / recydywa 1600 zł);

od 41 do 50 km/h 11 pkt karnych (1000 zł / recydywa 2000 zł);

od 51 do 60 km/h 13 pkt karnych (1500 zł / recydywa 3000 zł);

od 61 do 70 km/h 14 pkt karnych (2000 zł / recydywa 4000 zł);

o więcej niż 70 km/h 15 pkt karnych (2500 zł / recydywa 5000 zł).

Przypominamy, że tym którzy przekroczą prędkość na obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h, policjant podczas kontroli odbierze elektronicznie prawo jazdy.

Uwaga na motocykle!

Okres wiosenny, szczególnie gdy mamy piękną, słoneczną pogodę, to czas kiedy motocykliści częściej poruszają się po drogach naszego regionu.

– Użytkownicy tego środka komunikacji muszą pamiętać o bezpieczeństwie, ponieważ są w gronie niechronionych uczestników ruchu drogowego, a w trakcie zdarzenia nie trudno u nich o poważne obrażenia ciała. Na drogach pojawiły się już policyjne patrole motocyklowe, które nadzorują ruch na drogach – przestrzega Marcin Świeży i dodaje:

– Kierujący motocyklem lub osoba przewożona takim pojazdem są obowiązani używać w czasie jazdy kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym, chyba że motocykl fabrycznie wyposażonych jest w pasy bezpieczeństwa. Pamiętajmy także o obowiązku przewożenia na miejscu pasażera osoby trzeźwej. Za złamanie tego przepisu można zostać ukaranym mandatem karnym w kwocie 500 złotych, ale nie dotyczy to motocykla z wózkiem bocznym. Użytkownicy jednośladów powinni także pamiętać o przestrzeganiu dozwolonej prędkości oraz o wyprzedzaniu innych pojazdów w miejscach do tego dozwolonych. Apeluję po raz kolejny również do użytkowników samochodów, aby przy włączaniu się do ruchu, zmianie pasa ruchu oraz kierunku jazdy zawsze zachowali ostrożność i za każdym razem spoglądali w lusterka wsteczne. Motocykl może przecież nadjechać w każdym momencie. Obu stronom przypominamy, że każdy kierujący ma obowiązek korzystać z zapisanej w Kodeksie Drogowym zasady ograniczonego zaufania.

(RED, fot. PSP Kamiena Góra)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty