https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Dzień otwarty w kopalni Rybnica

W najbliższą sobotę (13.05) w Kopalni Melafiru w Rybnicy Leśnej odbędzie się dzień otwarty. Na uczestników wydarzenia czeka wiele atrakcji: m.in. wycieczki po niedostępnym na co dzień wyrobisku melafiru, prelekcje ratowników GOPR, animacje dla dzieci, poczęstunki od schroniska Andrzejówka i lokalnych gospodyń.

Dzień Otwarty Kopalni Melafiru w Rybnicy Leśnej koło Wałbrzycha zapowiada się bardzo ciekawie. Zarówno dla rodzin szukających dobrego pomysłu na spędzenie weekendu, jak i dla wielbicieli geologii. Kopalnia zaprasza w sobotę (13.05), w godz. 10.00 – 16.00. Festyn odbędzie się przy budynku biurowym kopalni w Rybnicy Leśnej.

Melafir to zastygła setki milionów lat temu lawa wulkaniczna (teren obecnego Dolnego Śląska obfitował niegdyś w wulkany). Współcześnie – ze względu na wyjątkową twardość i odporność – melafir wykorzystywany jest  m.in. w budownictwie drogowym i kolejowym. Melafirem z Rybnicy Leśnej wysypana jest większość torów kolejowych w Polsce (to te kamyki, które widzimy na torach podczas podróży pociągami). Wydobywany koło Wałbrzycha melafir jest też ważnym budulcem dróg szybkiego ruchu i autostrad.

– Możliwość obejrzenia z bliska najlepszego w Polsce złoża melafiru w Rybnicy Leśnej i metod jego eksploatacji zdarza się tylko raz na kilka lat. Na co dzień jest to bowiem niedostępny dla postronnych osób teren górniczy. Dlatego, podczas Dnia Otwartego, serdecznie zachęcamy do udziału w wycieczkach po kopalni. Ich uczestnicy mogą liczyć nie tylko na niesamowite widoki, ale też na ciekawą lekcję geologii – mówi Jakub Madej, prezes Kopalń Surowców Skalnych w Bartnicy, do których należy Kopalnia Melafiru w Rybnicy Leśnej.

Wycieczki będą odbywały się z przewodnikami, a zapisy chętnych będą prowadzone na miejscu wydarzenia, od godz. 9.30 (liczba miejsc jest ograniczona).

KSS Bartnica przygotowała na dzień otwarty także inne atrakcje. M.in. będzie można z bliska obejrzeć wielkie maszyny górnicze, wsiąść do nich, zrobić sobie zdjęcie. W ogromnej łyżce górniczej ładowarki mieści się nawet kilka osób, fotografie wychodzą więc świetne. Ponieważ jednym z priorytetów Kopalń Surowców Skalnych w Bartnicy jest troska o bezpieczeństwo ludzi, w Dniu Otwartym Kopalni Melafiru w Rybnicy Leśnej wezmą udział ratownicy Grupy Sudeckiej GOPR, którzy na co dzień ratują zdrowie i życie turystów na górskich szlakach. Ratownicy GOPR doradzą m.in. jak najlepiej przygotować się do górskich wędrówek, aby były bezpieczne, pokażą jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w razie wypadku na szlaku. Będzie też można obejrzeć z bliska sprzęt, którym dysponuje Grupa Sudecka GOPR. Podczas dnia otwartego odbędą się też animacje dla dzieci, w ramach których przewidziano m.in. malowanie buziek, zabawy z chustami, mydlanymi bańkami itp. Na wszystkich gości wydarzenia będzie czekał poczęstunek od schroniska Andrzejówka oraz wypieki od Koła Gospodyń Wiejskich w Rybnicy Leśnej.

(EG)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty