https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Bezpieczny wypoczynek

Za nami pierwszy długi weekend w okresie wiosenno – letnim. Mimo licznych apeli o ostrożność, nie obyło się bez wypadków, kradzieży i innych zdarzeń, których można było uniknąć.

Większość z nas zakończyła już pierwszą majówkę w tym roku, ale są szczęśliwcy, którzy mają wolne do poniedziałku. Na pocieszenie tym pierwszym pozostaje krótki czas oczekiwania na kolejny długi weekend – w tym roku Boże Ciało wypada 8 czerwca i wielu sposobi się już do dłuższego odpoczynku. Z kolei 15 sierpnia, który też jest dniem wolnym od pracy, w tym roku wypada we wtorek i zapewne wiele osób skorzysta z tej możliwości wydłużenia sobie weekendu. A kilka wolnych dni to świetna okazja, by skorzystać z licznych imprez plenerowych, które organizowane są co roku, zwłaszcza od wiosny do jesieni. Można spodziewać się tłumów, jak to ma miejsce np. podczas Festiwalu Kwiatów w zamku Książ, dlatego policjanci przypominają główne zasady, które pozwolą ustrzec się kradzieży.

– Wychodząc z domu pieniądze, dokumenty, portfele trzymajmy w zamykanej, wewnętrznej kieszeni kurtki lub marynarki. Nie korzystajmy z bocznych, zewnętrznych kieszeni, a tym bardziej z tylnej kieszeni spodni. Większą sumę pieniędzy podzielmy na mniejsze kwoty i włóżmy do kilku kieszeni naszego ubrania. Nie nośmy ze sobą większej gotówki, jeżeli nie jest ona nam potrzebna i zwracajmy uwagę, gdzie chowamy kartę płatniczą. Kobiety powinny zwrócić szczególną uwagę na noszone przez siebie torebki, które złodziej bardzo łatwo może wyrwać. Nie dajmy się zaskoczyć przestępcom. Zwracajmy uwagę, kto za nami idzie i w przypadku podejrzanego zachowania innej osoby, to my podejmijmy decyzję o zatrzymaniu się lub skręceniu w miejsce, w którym jest monitoring. Złodzieje często znają topografię miasta i dokonują kradzieży tam, gdzie nie ma kamer, ani świadków – mówi komisarz Marcin Świeży, Oficer Prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu.

Wiele osób woli jednak spędzać wolny czas aktywnie, ale z dala od tłumów, na przykład w zaciszu ogrodu. Wypoczynek na działce też wymaga od nas uwagi.

– Aby nasza działka nie była narażona na dewastację oraz kradzież pamiętajmy, by nie zostawiać w altankach przedmiotów wartościowych bez nadzoru. Kosiarki, piły, sprzęt elektryczny i elektroniczny, kuchenki i butle gazowe powinniśmy za każdym razem przenosić w bardziej bezpieczne miejsce, najlepiej w miejscu zamieszkania. Jeżeli jednak przedmiotów nie da się przenieść, to warto oznaczyć je w sposób trwały, zrobić dokumentację fotograficzną oraz zachować wszystkie dokumenty gwarancyjne. Wartościowe narzędzia należy umieścić w miejscu niewidocznym. Pamiętajmy, aby altankę zabezpieczyć w atestowane zamki i drzwi oraz kraty w oknach, a nawet alarm. Każda trudność w pokonywaniu przeszkód może zniechęcić włamywacza do działania. Zadbajmy o bezpieczeństwo na działkach wspólnie z sąsiadami. Podczas ich nieobecności sprawdzajmy, czy nie doszło u nich do kradzieży, a w sytuacjach wątpliwych warto się z nimi skontaktować. Zwracajmy uwagę na obcych, którzy bez celu chodzą po ogrodach działkowych. Oczywiście wszelkie zagrożenia i niebezpieczne sytuacje należy na bieżąco zgłaszać do Centrum Powiadamiania Ratunkowego pod numer 112, które przekaże informacje policji, a dyżurny danej jednostki wyśle na miejsce zdarzenia patrol – wyjaśnia oficer prasowy.

Bez względu na to, czy jedziemy na majówkę z dala od domu, czy na pobliską działkę, musimy odpowiednio zabezpieczyć swój pojazd.

– Nie zostawiajmy wartościowych przedmiotów w samochodzie, a zwłaszcza w widocznym miejscu. Za każdym razem, kiedy wychodzimy z pojazdu, nawet na chwilę, ryglujmy zamek w drzwiach. W sobie tylko znanym miejscu, oznaczmy przy pomocy specjalistycznej firmy swój samochód. Nie zostawiajmy kluczyków w samochodzie. Zainstalujmy alarm i włączajmy go zawsze, nawet jeżeli opuszczamy samochód tylko na chwilę. Zwracajmy uwagę na to, kto pojawia się obok zaparkowanych samochodów. Kupujmy specjalne śruby i klucze do kół, aby je zabezpieczyć przed kradzieżą. Zawsze zamykajmy korek wlewu paliwa na kluczyk. Nie zostawiajmy dokumentów pojazdu w jego wnętrzu. Jeżeli nie posiadamy garażu, ani nie pozostawiamy samochodu na parkingu strzeżonym, parkujmy zawsze w miejscu doświetlonym i widocznym dla innych ludzi. Oznakujmy w sposób sobie znany ważne ruchome elementy pojazdu jak: akumulator, opony, reflektory, felgi, bo w przypadku kradzieży łatwiej będzie je rozpoznać – podpowiada Marcin Świeży.

Spędzając wolny czas poza domem musimy także pamiętać o wcześniejszym zabezpieczeniu mieszkania.

– Nie trzymajmy zbyt dużej ilości gotówki oraz cennych rzeczy w domu. Swoje oszczędności umieszczajmy na kontach w banku. Nie zostawiajmy kluczy pod wycieraczką. Zainstalujmy dobrej klasy zamki do drzwi wejściowych oraz zadbajmy o oświetlenie na swojej posesji, dookoła budynku lub na korytarzu. Zapiszmy cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne wszystkich cennych urządzeń. Nie chwalmy się swoim ewentualnym bogactwem. Zwróćmy uwagę na obcych ludzi kręcących się w okolicach naszych posesji lub na klatkach schodowych. Zapamiętajmy jak wyglądają. W przypadku osób podających się za pracowników, zawsze sprawdzajmy tożsamość i wiarygodność osób, których nie znamy. Nie tolerujmy na klatkach schodowych, w piwnicach i na strychach tzw. melin pijackich. Pamiętajmy o dobrej komunikacji z sąsiadami. Współdziałajmy ze sobą. Zwracajmy uwagę na ich mieszkanie podczas nieobecności. Nie pozostawiajmy widocznych oznak swojego dłuższego pobytu poza miejscem zamieszkania. Poprośmy sąsiadów, aby np. włączali wieczorem na jakiś czas światło, w którymś z pomieszczeń. Na wszelki wypadek ubezpieczmy swoje mieszkanie – wylicza policjant.

(RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty