https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Dzień Ziemi w Gminie Czarny Bór

„Ziemio! Nie chcemy abyś była zniszczona, chcemy żebyś była cała zielona, więc przysięgę Ci składamy, że zniszczyć Cię nie damy!” – taką obietnicę złożyli najmłodsi mieszkańcy Gminy Czarny Bór podczas działań w ramach Międzynarodowego Dnia Ziemi, który obchodzony jest 22 kwietnia.

Z okazji święta Ziemi ekologicznie działo się w całej gminie: było wspólne sadzenie kwiatów i krzewów, sprzątanie najbliższej okolicy, zajęcia przyrodniczo-edukacyjne, a wszystko pod czujnym okiem leśników z Nadleśnictwa Wałbrzych oraz instruktorów Biblioteki + Centrum Kultury w Czarnym Borze. W akcję zorganizowaną przez Bibliotekę + Centrum Kultury aktywnie włączyły się sołectwa: Jaczków, Grzędy i Witków oraz przedszkolaki i uczniowie Gminnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Czarnym Borze.

– W ramach działań drewniane pociągi, zdobiące trawniki pod wiejskimi świetlicami, wypełniły się kolorowymi kwiatami, a głowy uczestników zajęć edukacyjnych – ważnymi informacjami, które na pewno przydadzą się podczas wiosennych wędrówek po lasach. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się jakie rośliny można spotkać wiosną, a układając różne elementy przyniesione z lasu, budowali jego piętra. Nasz las naprawdę żył kiedy wychodziły z kory czy liści różne małe, pełzające zwierzątka. Na koniec był czas na pytania i dzielenie się własnymi doświadczeniami. Jak zachowywać się w lesie? Co wiosną piszczy w trawie? Na jakie zwierzęta i owady natknąć się możemy w okolicznych lasach? Jak odróżnić żmiję zygzakowatą od zaskrońca, czy też jak zabezpieczyć się przed kleszczami? Na te i wiele innych pytań wspólnie z paniami Olą i Kasią z Nadleśnictwa Wałbrzych oraz panią Dorotą z B+CK szukali odpowiedzi młodzi przyrodnicy. Dzień Ziemi to świetny moment, aby na chwilę przystanąć i rozejrzeć się dookoła siebie i zrobić coś dla naszej planety a dzięki temu skorzystamy i my… A co na to wszystko Pani Ziemia? Chyba zadowolona, bo w końcu uśmiechnęła się do wszystkich, pierwszymi, wiosennymi promieniami słońca. Zadowolenia nie kryli też czytelnicy czarnoborskiej biblioteki, którzy w dniu święta Ziemi, jako dodatek do świetnej lektury, mogli liczyć również na prezent w postaci sadzonek drzewek i krzewów – mówi Katarzyna Bernaś, dyrektor Biblioteki + Centrum Kultury w Czarnym Borze.

(KB)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty