https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Wiosna na tarasach zamku Książ

Prawie 45 tysięcy cebul kwiatowych posadzono w historycznych ogrodach tarasowych zamku Książ w Wałbrzychu. Gdy tylko wiosenne słońce zabawi u nas trochę dłużej, zakwitną hiacynty, narcyzy, wielokolorowe tulipany i szafirki. Od 7 kwietnia tarasy zostaną udostępnione turystom, a pod koniec kwietnia uruchomione zostaną 33 odrestaurowane fontanny.

Pracownicy Działu Rozwoju i Zieleni Zamek Książ sp. z o.o. w październiku ubiegłego roku posadzili dziesiątki tysięcy cebul kwiatowych.

– W najbliższych tygodniach rozkwitną dziesiątkami tysięcy tulipanów i innych roślin wczesnowiosennych. W donicach zostały posadzone także tysiące bratków (fiołków ogrodowych) i stokrotek. Kwiecień to czas, w którym można już podziwiać efekty jesienno-zimowych prac porządkowych zamkowych ogrodników. W ich ramach na tarasie środkowym przycięto także krzewy jałowca i odsłonięto skałę, na której wybudowany został zamek. W przypadku zachwycającego tarasu wodnego, każdej z 27 zdobiących go fontann przywrócono zielone obramowania z posadzonych wokół nich krzewów bukszpanu. Książańskie fontanny w pełnej glorii czyli z tryskającą wodą, zobaczymy już podczas XXXII Festiwalu Kwiatów i Sztuki, który w tym roku odbędzie się w dniach 29 kwietnia – 3 maja, a którego tematem przewodnim będzie Sekretny Ogród Księżnej Daisy. Ich wcześniejsze uruchomienie, ze względu na pojawiające się w kwietniu przymrozki, mogłoby grozić zamarznięciem wody i popękaniem delikatnej instalacji. Minionego lata, po ponad 20 latach, fontanny Książa na powrót napełniły się wodą. Od 2019 roku kompleksowo remontowane są wszystkie fontanny zdobiące zamkowe tarasy. Łącznie kompleksowej renowacji doczekały się już 33 wodotryski – wyjaśnia prezeska Książa, Anna Żabska.

(MM)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty