https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Mieroszów wspiera Broumov

Czeskie miasto Broumov stara się o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury Broumov 2028. Broumov zakwalifikował się już do finału, choć wcześniej mało kto się tego spodziewał. Drugim finalistą zostały Czeskie Budziejowice. W czerwcu specjalna komisja, która przyjedzie do Czech podejmie decyzję, które z tych dwóch czeskich miast otrzyma ten prestiżowy tytuł.

Burmistrz Mieroszowa Andrzej Lipiński spotkał się z Vlastimilem Šímkiem, przedstawicielem organizacji Nadační fond Broumov – město kultury, założonej przez miasto Broumov i APRB Broumovsko w celu realizacji działań zmierzających do uzyskania tytułu, a w przypadku wygranej (wyniki już za kilka miesięcy) do koordynacji kilkuletnich przygotowań, a później realizacji samych wydarzeń związanych z zadaniami Europejskiej Stolicy Kultury.

– Podczas spotkania ustaliliśmy zakres współpracy – mówi Burmistrz Mieroszowa Andrzej Lipiński, który w imieniu Gminy Mieroszów wyraził poparcie dla starań Broumova. Z podobnym uznaniem i wsparciem Broumov spotyka się ze strony wszystkich przygranicznych polskich samorządów, a formalnym wyrazem tego wsparcia będzie wspólne podpisanie przez polskie samorządy deklaracji wsparcia, planowane w Broumovie na 14 kwietnia 2023 r.

– Trzymamy kciuki za Broumov, ponieważ jeśli im się uda, to część tego zaszczytu spadnie i na ościenne polskie gminy, a można się spodziewać wówczas także uruchomienia specjalnych programów wsparcia ze strony Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego i Kraju Kralovehradeckiego po stronie czeskiej. Wiadomo, że Mieroszów i tak intensywnie współpracuje z czeskimi partnerami, głównie z miastem Meziměstí, ale już teraz widać, że w najbliższych latach można spodziewać się mocnego rozbudowania i pogłębienia polsko-czeskiej wymiany i relacji między samymi mieszkańcami naszych regionów. Trzymajmy kciuki za Broumov 2028 – podkreśla burmistrz Andrzej Lipiński.

(KK)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty