https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Piknik rodzinny w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu

Chodź, pomaluj mój świat – pod takim hasłem Fundacja Kalejdoskop Autyzmu zaprasza na piknik rodzinny w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu, który w niedzielę, 2 kwietnia od 10.00 odbędzie się w ogrodzie terapeutycznym Klubu Seniora Fundacji Wałbrzych 2000 przy ul. Wrocławskiej 55 w Wałbrzychu.

– Autyzm to zespół zaburzeń rozwojowych, a ich wspólną cechą są problemy w kontaktach społecznych, które utrudniają budowanie satysfakcjonujących relacji z innymi i?sprawiają, że ludziom trudniej jest odnaleźć się w różnych sytuacjach społecznych – mówi Marta Lachowicz, prezeska Fundacji Kalejdoskop Autyzmu.

W Polsce osoby z autyzmem stanowią 1-3% społeczeństwa. W subregionie wałbrzyskim, z autyzmem boryka się podobna grupa czyli 2-3 tys. osób.

– W społeczności lokalnej mamy osoby, które wiedzą dużo o autyzmie, gdyż coraz częściej sami mają kontakt z autystami w swojej pracy np. pracownicy socjalni, nauczyciele, czy w najbliższym otoczeniu – dodaje Elwira Zawadzka, wiceprezeska fundacji. – Jednak większość ma bardzo stereotypowe spojrzenie na autyzm, traktuje go jako chorobę, a swoją wiedzę czerpie np. z filmów czy seriali telewizyjnych, dlatego zapraszamy na piknik.

– Bo sytuacje, które wydają się być zupełnie dla nas normalne, mogą stanowić dla osoby z autyzmem, wyjątkowo bolesne zdarzenia ze względu na odmienne odbieranie bodźców np. dźwięków, czy zapachu – przekonuje Sylwia Filipiak, wiceprezeska Kalejdoskopu Autyzmu.

W trakcie pikniku na stoisku sensorycznym będzie można zobaczyć czym jest autyzm, poznać metody, które są stosowane do wspierania osób mających trudności w werbalnym porozumiewaniu się, ale także wesprzeć Kalejdoskop Autyzmu robiąc zakupy na kiermaszu ciast i ozdób świątecznych. W programie zaplanowano też konkursy i zabawy z loterią fantową, warsztaty plastyczne prowadzone przez pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz turniej drużynowy „Błękitne bule” rozgrywany pod okiem doświadczonych zawodników SRS „Dęby” Wałbrzych.

– Bardzo nas cieszy, że w tym roku mogliśmy udostępnić ogród i pomieszczenia Klubu Seniora dla zorganizowania obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Tym bardziej, że po pikniku zostanie nam piękna pamiątka w postaci muralu namalowanego przez jego uczestników– mówi Agnieszka Chlipała, wiceprezeska Fundacji Wałbrzych 2000.

Piknik „Chodź pomaluj mój świat” objął patronatem honorowym Prezydent Wałbrzycha dr Roman Szełemej, a jego organizację wspierają: Gmina Wałbrzych, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Biblioteka Pod Atlantami, Stowarzyszenie Jedlińska Werwa, Grupa DZT ze Świebodzic, Hufiec ZHP Ziemi Wałbrzyskiej, Fundacja Wałbrzych 2000.

(JK)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty