https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Musimy skupić się na promocji innowacyjności i wspieraniu mikro, małej i średniej przedsiębiorczości

Rozmowa z Piotrem Wojtyczką, Prezesem Zarządu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”.

Za WSSE „INVEST-PARK” intensywny rok. Co się udało, a co mogło pójść lepiej?

PIOTR WOJTYCZKA: – 7 miliardów zł nakładów inwestycyjnych i lokowanie nowego zakładu Mercedesa, czyli największej tego typu inwestycji w branży motoryzacyjnej w naszej części Europy – to rewelacyjny i najlepszy w historii wynik spółki, który został zrealizowany pomimo szeregu globalnych kryzysów i niesprzyjających warunków makroekonomicznych. Kilkadziesiąt przyznanych decyzji oznacza nie tylko miliardowe nakłady, ale także przeszło 3 000 nowych miejsc pracy na całym obszarze naszego oddziaływania. Pod względem wartości nakładów inwestycyjnych i deklarowanych przez inwestorów miejsc pracy, staliśmy się numerem 1 w skali całego kraju. To co wymaga stałej poprawy, to przede wszystkim skuteczne docieranie z naszą ofertą do sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Najpierw pandemia i spowolnienie gospodarcze, teraz wojna na Ukrainie i niepewna sytuacja na rynkach. Prognozy gospodarcze nie napawają optymizmem…

– Na te problemy powinniśmy spojrzeć globalnie. Przedsiębiorcy w naszej części Europy borykają się z szeregiem wyzwań: dynamicznie zmieniającymi się przepisami dotyczącymi handlu międzynarodowego, zwiększającymi się kosztami pozyskania energii i surowców, a w przypadku niektórych sektorów także z brakiem wykwalifikowanych zasobów ludzkich.

Muszę jednak wyraźnie zaznaczyć i zarazem uspokoić: nie obserwujemy dziś w gospodarce, a zwłaszcza w polskiej, wskaźników, które mogłyby zapowiadać kryzys jaki pamiętamy chociażby z 2008 r. Za nami popandemiczne ożywienie, związane z całkowitym złagodzeniem restrykcji, a także rosnący eksport i wzrost popytu na rynkach międzynarodowych. Nie bez znaczenia pozostają także strategiczne inwestycje rządowe w infrastrukturę i polityka zrównoważonego rozwoju.

Pamiętajmy, że polska gospodarka jest dziś szóstą co do wielkości gospodarką w całej Unii Europejskiej. Kiedy rozmawiam z zagranicznymi inwestorami, zawsze słyszę podziw dla tego jaką drogę przeszliśmy w ramach transformacji w kierunku gospodarki rynkowej i tego jak szybko poradziliśmy sobie z zaległościami wywołanymi przed 1989 r. Polska utrzymała względną stabilność makroekonomiczną przez większość ostatnich dekad, z umiarkowaną inflacją i umiarkowanym długiem publicznym. To w ogromnej mierze zasługa naszych przedsiębiorców.

A prognozy i plany dla WSSE „INVEST-PARK” w 2023 roku?

– Ten rok to przede wszystkim dalsze inwestycje w rozbudowę infrastruktury i uruchomienie nowych obiektów przemysłowych, tak zwanych Lokalnych Centrów Biznesu, które – jako hale – oddajemy do dyspozycji mniejszych przedsiębiorców. Bezwątpienia musimy skupić się na promocji innowacyjności i wspieraniu mikro, małej i średniej przedsiębiorczości – przyciągnięcie do WSSE sektora MŚP traktuję jako jedno ze swoich najważniejszych wyzwań. Aby zaspokoić rosnące potrzeby inwestorów, w tym roku uruchomimy też pełnoskalową działalność Centrum Szkoleniowego Innovation-Park – najnowocześniejszego w regionie obiektu wyposażonego w strefę VR, systemy sferyczne i nowoczesną linię szkoleniową dedykowaną przedsiębiorcom strefowym. To prawdziwa innowacja w dziedzinie Przemysłu 4.0, co już teraz wizytują strefy ekonomiczne z całego kraju.

W ramach strategii na kolejne lata, chcemy przygotować się do 2026 roku, w którym strefy ekonomiczne przejdą na zupełnie nowy sposób funkcjonowania. Naszym celem jest doprowadzenie do niezależność spółki oraz grupy kapitałowej od wpływów wynikających z wydawanych decyzji o wsparciu.

Coraz częściej w mediach mówi się o Pańskiej kandydaturze na urząd Prezydenta Wrocławia…

– Kocham Wrocław i z przykrością obserwuję jak w wielu obszarach nie wykorzystuje swojego potencjału. To jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, ze szczególną historią i imponującymi osiągnięciami, które jednocześnie boryka się ze strategicznymi problemami: korkami i nie domagającym transportem publicznym, kiepską jakością powietrza i wyzwaniami w zakresie budownictwa mieszkalnego. To co dla mnie jednak najbardziej bolesne to fakt, że stolica Dolnego Śląska zamknęła się na inwestorów.

Niemniej chcę to powiedzieć bardzo wyraźnie – dziś skupiam się wyłącznie na pracy w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej „INVEST-PARK”. To mój priorytet i powód do zawodowej satysfakcji. A prywatnie muszę przyznać, że Wałbrzych też urzekł mnie swoimi nie oczywistymi z pozoru walorami.

WSSE „INVEST-PARK” pobudza przedsiębiorczość, wspiera lokalne inicjatywy społeczne w ramach sponsoringu oraz szuka też młodych talentów.

– Przed końcem ubiegłego roku ogłosiliśmy rozpoczęcie działalności Fundacji WSSE – Strefa Talentów. Organizacja skupi się na rozwoju utalentowanych dzieci w naszym regionie i realizacji ich autorskich projektów. Strefa Talentów ma się stać przestrzenią dla inspirujących spotkań, wystaw i targów, a przede wszystkim podjąć efektywną współpracę z nauczycielami i rodzicami uzdolnionych, młodych ludzi. Inicjatywa ma charakter oddolny: za jej pomysł, misję i cele odpowiadają w całości pracownicy WSSE „INVEST-PARK” na czele z niezawodną Anną Mazurkiewicz – wicedyrektor jednego z naszych departamentów. Nie mam wątpliwości, że autentyczny odruch i szczera potrzeba dobrego serca Ani, a także zespołu, który zgromadziła, w bardzo namacalny sposób przyczynią się do odkrycia i rozwoju wielu początkujących, a być może nie dostrzeżonych wcześniej, talentów.

(JM)

PS.

Prezes Piotr Wojtyczka odniósł się do zarzutów, które zostały postawione przez parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej:

https://www.facebook.com/piotr.wojtyczka.1/videos/6013048348730522

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty