https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Jedlina walczy o uzdrowisko

Stowarzyszenie Miłośników Jedliny-Zdroju skierowało do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego petycję wzywającą do podjęcia natychmiastowych działań zmierzających do zaprzestania degradacji majątku Uzdrowiska Szczawno-Jedlina S.A. w Jedlinie-Zdroju. Pod petycją podpisało się 1309 osób.

– W dwa tygodnie zebraliśmy aż 1309 podpisów popierających petycję, z czego: 972 od mieszkańców Jedliny-Zdroju, 271 od mieszkańców powiatu wałbrzyskiego i Wałbrzycha, 52 od mieszkańców województwa Dolnośląskiego oraz 14 od mieszkańców pozostałych zakątków Polski – wylicza Kamil Orpel, prezes Stowarzyszenia Miłośników Jedliny-Zdroju. – Dlaczego zdecydowaliśmy się na petycję? Ponieważ spółkaUzdrowisko Szczawno-Jedlina od wielu lat, pomimo publicznie składanych obietnic, nic nie robi, żeby zwiększyć liczbę miejsc sanatoryjnych w Jedlinie. Jest wręcz odwrotnie: kiedy spółka była własnością Skarbu Państwa to miejsc w Jedlinie było 150, a gdy spółkę przejął Samorząd Województwa Dolnolośląskiego ich ilość spadła do 30. Ponieważ spółka, zamiast otwierać nowe obiekty, jak np. Teresa II w zakupionym 8 lat temu budynku, zamyka kolejne sanatoria: Warszawiankę, Helenę, a Dom Zdrojowy wydzierżawia prywatnemu podmiotowi. Ponieważ w przyszłym roku obchodzimy 300-lecie powstania uzdrowiska w Jedlinie, a ono zamiast się rozwijać, zwija się, zdecydowaliśmy się na petycję, bo mamy uzdrowisko w ruinie.

Jakich działań oczekują członkowie Stowarzyszenia Miłośników Jedliny-Zdroju od właścicieli spółki Uzdrowisko Szczawno-Jedlina?

– Przywrócenia w trybie pilnym zakładu przyrodoleczniczego (zamkniętemu prawie 2 lata temu po wydzierżawieniu domu zdrojowego), który świadczył usługi ambulatoryjne, m.in. dla mieszkańców jedliny-zdroju i powiatu wałbrzyskiego. kontynuowania remontu teresy ii, żeby jak najszybciej uruchomić nowe miejsca sanatoryjne oraz zabezpieczenia w budżecie województwa środków finansowych na ten cel. doprowadzenia do stałego funkcjonowania pijalni wód mineralnych oraz odrestaurowania terenu wokół pijalni, a także Białej Sali. Zobowiązania przez sejmik zarządu województwa do utworzenia i przyjęcia w formie uchwały walnego zebrania akcjonariuszy „Planu rozwoju działalności spółki na terenie Jedliny-Zdroju”, żeby prezes spółki Uzdrowisko Szczawno-Jedlina miał zatwierdzony i jasno określony plan działania, na podstawie którego będzie mógł podejmować decyzje inwestycyjne. Przy budżecie województwa wynoszącym ponad 2,2 mld zł, przekazanie na inwestycje spółki w Jedlinie kwoty 10-20 mln zł (co stanowi mniej niż 1% budżetu), żeby mogła przywrócić do życia sypiące się budynki sanatoryjne, nie jest wielkim wyzwaniem. Spółka i województwo (jako właściciel) nie inwestowały w ostatnich latach żadnych środków w majątek spółki w Jedlinie (poza drobnymi remontami, żeby zabezpieczyć go przed popadnięciem w kompletną ruinę), a zamiast tego spółka zamknęła sanatoria Warszawianka oraz Halina i wydzierżawiła dom zdrojowy – wylicza Kamil Orpel.

Przedstawiciele stowarzyszenia dodają, że Gmina Jedlina-Zdrój w ostatnich 10 latach przeprowadziła wiele inwestycji, także na użyczonym majątku spółki: wybudowała pijalnię wody mineralnej, wyremontowała plac Zdrojowy (z fontanną i rzeźbą Charlotty – założycielki jedlińskiego uzdrowiska); wybudowała pawilon zdrojowy, w którym obecnie mieści się biblioteka miejska; kompleksowo zrewitalizowała park Zdrojowy, wraz z multimedialnymi fontannami, nowym amfiteatrem i odrestaurowanymi alejkami.

– Ten kontrast w działaniach samorządu wojewódzkiego oraz samorządu miejskiego jest porażający. Te ponad 1300 podpisów pod petycją to wyraz oburzenia mieszkańców Jedliny-Zdroju (i nie tylko) tym stanem rzeczy, tym że uzdrowisko w Jedlinie popada w ruinę i nikogo z władz wojewódzkich to nie obchodzi – grzmi prezes Stowarzyszenia Miłośników Jedliny-Zdroju.

40 mln zł dla Uzdrowiska Szczawno – Jedlina

O komentarz do wystąpienia Stowarzyszenia Miłośników Jedliny-Zdroju poprosiliśmy Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu.

– Uzdrowiska są atutem Dolnego Śląska. Samorząd Województwa Dolnośląskiego prowadzi trzydzieści podmiotów leczniczych w całym regionie, takich jak szpitale wojewódzkie, jednostki pogotowia ratunkowego, ale również trzy spółki uzdrowiskowe – między innymi Uzdrowisko Szczawno – Jedlina. O dolnośląskie uzdrowiska samorząd dba, dotując je corocznie z budżetu województwa. Na rozwój uzdrowiska Szczawno – Jedlina, które łączy dwa miasta o historycznej tradycji uzdrowiskowej: Szczawno Zdrój i Jedlinę Zdrój, samorząd województwa od 2014 roku przekazał ponad 40 mln zł, które wykorzystane zostały na prace modernizacyjne, remontowe oraz doposażenie bazy leczniczo-uzdrowiskowej. W tym roku to kwota blisko 12 mln zł, która została zapewniona dla Uzdrowiska Szczawno-Jedlina w budżecie Województwa Dolnośląskiego, która pomoże kontynuować odbudowę zniszczonego w pożarze Zakładu Przyrodoleczniczego w Szczawnie Zdroju.

Uzdrowisko Szczawno – Jedlina jest jednocześnie znaczącym pracodawcą, zapewniającym miejsca pracy wielu mieszkańcom Jedliny Zdrój i subregionu wałbrzyskiego. Samorządowi województwa zależy na tym, aby uzdrowisko jak najlepiej funkcjonowało. Samorząd Województwa Dolnośląskiego przykłada dużą uwagę i troskę o rozwój uzdrowiska, aby pełniło swoje funkcje zarówno dla kuracjuszy z całej Polski, korzystających z obiektów sanatoryjnych, ale również jako miejsce pracy dla wielu mieszkańców tej części Dolnego Śląska – napisał Michał Nowakowski, Rzecznik Prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu.

(RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty