https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

OKiS zaprasza: spektakl „Aleja Narodowa” oraz spotkanie z Jaroslavem Rudišem w Kamiennej Górze

13 marca 2023 r. Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu razem z Miejską Biblioteką Publiczną oraz Centrum Kultury w Kamiennej Górze zapraszają na pokaz spektaklu „Aleja Narodowa”, który towarzyszyć będzie spotkaniu z czeskim pisarzem Jaroslavem Rudišem, autorem powieści, na podstawie której powstał scenariusz sztuki.

Spotkanie autorskie z Jaroslavem Rudišem, które poprowadzi Tomasz Zaród, rozpocznie się 13 marca o godz. 16.30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. T. Kościuszki 4 w Kamiennej Górze. Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Z kolei spektakl „Aleja Narodowa” zostanie wystawiony 13 marca o godz. 18.00 w Centrum Kultury ul. T. Kościuszki 4 w Kamiennej Górze. Bilety w cenie 20 zł są do kupienia na stronie www.kkg.systembiletowy.pl.

O spektaklu:

Reżyseria i adaptacja, przekład z języka czeskiego: Katarzyna Dudzic-Grabińska

Scenografia i kostiumy: Magdalena Stępień

Występuje: Dariusz Maj

Prapremiera polska: 9 czerwca 2018 r.

Grupa wiekowa: 16+

Czas trwania: 60 min.

Spektakl nagrodzony nagrodą Kryształową Pestką podczas XI Międzynarodowego Festiwalu Teatrów i Kultury Awangardowej PESTKA 2019 w Jeleniej Górze.

Poznaj czeskiego bohatera narodowego z Alei Narodowej, wojownika pokoju, który jak Václav Havel pragnie, aby prawda i miłość zwyciężyły nad kłamstwem i nienawiścią. Dziada malującego dachy, który całymi dniami przesiaduje w osiedlowej knajpie i z przyjemnością daje ludziom nauczki o życiu. Opowieść na jednego aktora o człowieku z północnego miasta stołecznego Praga, zepchniętym na margines przez historię, ideały i samotność. Czeski humor. Cokolwiek by to miało znaczyć. „Adolf Hitler uratował mi życie. Wiem, co chcesz powiedzieć, ale nie mów nic”.

Jaroslav Rudiš

Tekst Rudiša oddaje śmietnik panujący niepodzielnie w świadomości człowieka, który znalazł się na marginesie świata po transformacji, w którym mielą się frazy z przemówień Havla z zauroczeniem Hitlerem, opowieści o nowym, sprawiedliwym świecie z podszytym nienawiścią szowinizmem. Ten śmietnik kryje w sobie poważną diagnozę kryzysu, który dotyka dziś wiele europejskich krajów.

Katarzyna Dudzic-Grabińska wraz z Dariuszem Majem stawiają nam przed oczami swojaka wyciągniętego wprost z praskiej knajpy, pozwalając mu wziąć nas na lep swoich opowieści, na przemian przerażających i rozbrajających, ostatecznie jednak podszytych grozą. W finale tej narracji następuje znacząca zmiana perspektywy, której nie zdradzę czytelnikom, choć powieść Rudiša jest od dwóch lat dostępna w księgarniach. W każdym razie jest to też opowieść o zakłamaniu, o oszukiwaniu samego siebie, o potrzebie budowania legend, choćby na ruchomych piaskach, i o tym, jak zawodny jest to proces.

Magdalena Piekarska, wroclaw.wyborcza.pl

Biogramy twórców

Dariusz Maj – absolwent Wydziału Lalkarskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu (1994). W roku 1984 basista wrocławskiej grupy punkowej Sedes. Laureat nagrody wojewody dolnośląskiego dla najlepiej rokującego aktora młodego pokolenia (2002). W latach 1997-2001 aktor Centrum Sztuki – Teatru Dramatycznego w Legnicy (obecnie Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy). W latach 2001-2009 aktor Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu. W latach 2009-2013 aktor Wrocławskiego Teatru Współczesnego im. E. Wiercińskiego. W Teatrze Polskim we Wrocławiu od 2015-2018 roku. Twórca wielu ról teatralnych i filmowych, współpracował z czołowymi polskimi reżyserami (K. Garbaczewski, M. Zadara, J. Głomb, J. Klata, P. Wojcieszek, M. Strzępka, M. Kleczewska, L. Raczak, K. Zanussi, F. Falk, W. Krzystek). Obecnie gra role Blockbauma oraz Człowieka w kancelarii w głośnym Procesie wg F. Kafki w reżyserii Krystiana Lupy.

Katarzyna Dudzic-Grabińska – studiowała reżyserię teatru lalek AST, Filia we Wrocławiu. Absolwentka filologii słowiańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, tłumaczka literatury czeskiej i słowackiej, wiolonczelistka. Jako reżyserka i dramaturżka pracowała m.in. w Instytucie Teatralnym w Bratysławie, Teatrze Polskim w Podziemiu, Opolskim Teatrze Lalki i Aktora, Państwowym Teatrze Lalki „Tęcza” w Słupsku, Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Laureatka głównej nagrody Pestka Festival 2019 za spektakl „Aleja Narodowa” wg prozy Jaroslava Rudiša. Obecnie związana z Teatrem Polskiego Radia.

Magdalena Stępień – absolwentka scenografii na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, zajmuje się przygotowywaniem przestrzeni, kostiumów, lalek i masek do działań teatralnych i filmowych. Przygotowywała projekty scenograficzne we współpracy ze studentami reżyserii we Wrocławiu i Warszawie, realizowała lalki do spektakli Teatru Arka we Wrocławiu oraz projektu Lalkomat. Zajmuje się również modniarstwem, metaloplastyką, grafiką i rzeźbą (uczestniczyła w międzynarodowym plenerze rzeźbiarskim w Łabiszynie w 2015 i 2016 r.).

Organizatorzy: Miejska Biblioteka Publiczna w Kamiennej Górze, Centrum Kultury w Kamiennej Górze, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Partner: Wydawnictwo Książkowe Klimaty.

Spektakl jest koprodukcją Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucji Samorządu Województwa Dolnośląskiego i Fundacji Teatr Polski – TP dla Sztuki (Teatr Polski – w podziemiu / Polski Theatre in the underground).

Spektakl współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

(JP)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty