https://db2010.pl GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Powiat Wałbrzyski wybuduje drugą wieżę widokową na górze Dzikowiec, a Gmina Wałbrzych w parku Sobieskiego

W parku Sobieskiego w Wałbrzychu i na szczycie góry Dzikowiec mają zostać zbudowane wieże widokowe. Obie inwestycje budzą kontrowersje, bo budowa pierwszej ma kosztować ponad 8 milionów złotych, a drugiej ponad 7 milionów złotych.

Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu ogłosiło przetarg na budowę wieży widokowej wraz z systemem monitoringu na szczycie góry Dzikowiec.

– Powiat Wałbrzyski pozyskał dofinansowanie na przedmiotowe zadanie z Rządowego Funduszu Polski Ład w kwocie 6 300 000 zł. Na zadanie przeznaczono łącznie z przedmiotowym dofinansowaniem kwotę 7 090 000 zł. W ramach zadania planowana jest budowa stalowej wieży o wysokości 29-30 m nad poziom terenu z wejściem bez schodowym, czyli platformy okalające wieżę oraz tarasem widokowym. Wstępna lokalizacja jest na właściwym Dzikowcu, czyli około 500 m od istniejącej drewnianej wieży przy wyciągu narciarskim. Wieża ma również zostać wyposażona w system monitoringu, będącego wsparciem przeciwpożarowym dla obszarów leśnych – wyjaśniał w ubiegłym roku Tygodnikowi DB 2010 Andrzej Sokołowski – Naczelnik Wydziału Infrastruktury Powiatu i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu.

Okazuje się jednak, że nowa wieża na Dzikowcu, której budowa ma się zakończyć w 2024 roku, będzie większa niż pierwotnie zakładano i ma mieć wysokość około 38 – 39 metrów, a pomost widokowy ma być na wysokości około 32 – 33 metrów nad ziemią.

Jeszcze droższa ma być wieża, którą Gmina Wałbrzych chce wybudować w parku Sobieskiego w centrum miasta.

– W przetargu na budowę wieży widokowej w Parku im. Jana III Sobieskiego wpłynęły dwie oferty. Jedna z nich jest zbliżona do kosztorysu wykonawczego jaki posiadamy. W budżecie na ten cel mamy aktualnie przewidziane 6,7 mln zł, ale jesteśmy zdeterminowani, aby obiekt ten powstał. Szukamy oszczędności na innych zadaniach, aby wieża wybudowana została w planowanym terminie. Aktualnie trwa analiza ofert pod kątem formalnym. Warto przypomnieć, że budowa wieży widokowej to trzeci etap rewitalizacji Parku im. Jana III Sobieskiego (razem z modernizacją ścieżek – 550 m). Na ten cel miasto pozyskało 4.5 mln zł z rządowego programu inwestycyjnego na projekty inwestycyjne związane z turystyką. Śródmieście Wałbrzycha zyska nową atrakcję – wieżę widokową, która stanie w pobliżu schroniska Harcówka w parku Sobieskiego – mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

W 2022 roku został rozstrzygnięty konkurs na koncepcję architektoniczną wieży widokowej w Parku im. Jana III Sobieskiego w Wałbrzychu. Komisja konkursowa najwyżej oceniła koncepcję autorstwa firmy ISBA Grupa Projektowa sp z o.o. z Wrocławia. Według projektu, stalowa wieża ma powstać na jednym z tarasów blisko PTTK Harcówka Wałbrzych i składać się będzie z dwóch integralnych elementów. Pierwszym jest dwupoziomowa baza tworzona przez pierwszą platformę z obwodowym tarasem widokowym, drugim – posadowiona na platformie wieża. Obiekt został zaprojektowany w konstrukcji stalowej. Wewnętrzna część wieży oraz baza pozostawiona jest w naturalnym kolorze stali ocynkowanej, natomiast zewnętrzna powłoka wieży zaprojektowana jest z siatki cięto-ciągnionej wykonanej z blachy kortenowskiej. Dzięki rdzawemu odcieniowi obiekt wtopi się w otaczający drzewostan harmonizując z kolorystyką dachów otaczającego miasta. Budowa wieży wymaga jednak wycięcia drzew, co wynika zarówno z przyczyn funkcjonalnych, jak również z przepisów przeciwpożarowych. Wycinka powinna być minimalna i prowadzona głównie w promieniu 10 m od wieży. Prace projektowe zostaną poprzedzone wykonaniem inwentaryzacji dendrologicznej, określającej parametry istniejącego drzewostanu oraz warunki uzyskania decyzji na wycinkę.

Budowa obu wież budzi duże kontrowersje wśród mieszkańców miasta i powiatu wałbrzyskiego. W mediach społecznościowych i na forach internetowych przeważają głosy mieszkańców, którzy są przeciwni tym inwestycjom. W swoich wpisach argumentują, że w mieście i powiecie są ważniejsze potrzeby oraz w tym, że są już w okolicach Wałbrzycha takie obiekty, a budowa kolejnych będzie miała negatywny wpływ na okoliczną przyrodę.

– Teraz jest taki trend, wręcz moda na stawianie takich wież, ale budowa drugiej wieży w masywie Dzikowca to już jest przesada – powiedział Tygodnikowi DB 2010 Krzysztof Żarkowski, ekolog i przyrodnik, a także fotograf specjalizujący się w zdjęciach przyrody. – Z przyrodniczego punktu widzenia to nie ma sensu. Nasilanie ruchu turystycznego będzie miało dramatyczny wpływ na cały ekosystem. Tłumy turystów, rowerzystów, biegaczy, a wraz z nimi hałas i śmieci będą miały zgubny wpływ na przyrodę i dlatego jestem przeciwnikiem tej inwestycji z punktu widzenia ochrony przyrody. Na szczęście wieża nie powstanie na Lesistej. Uważam, że powinny być enklawy wolne od wież, tym bardziej, że kolejne tego typu obiekty powstają w na Wzgórzu Gedymina w Szczawnie-Zdroju, a wkrótce w parku Sobieskiego w Wałbrzychu.

Pomysł budowy wieży w centrum Wałbrzycha skomentował także pisarz i fotograf Filip Springer:

– Tymczasem Wałbrzych – jedno z najpiękniejszych i najciekawszych miast Dolnego Śląska, jeśli nie całej Polski, postanowiło sobie zepsuć panoramę. I chce wydać na to 8 mln złotych. I to jest takie smutne, że aż się wyć chce. Panie Prezydencie Roman Szełemej – nie róbcie tego. Proszę sobie przeczytać tekst Krzysztofa Żółtańskiego o znikaniu Wałbrzycha w „Szkicach Wałbrzyskich” – on tam naprawdę mądrze pisze o patrzeniu na to miasto – zaapelował w mediach społecznościowych.

Robert Radczak

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty