https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Autobusy elektryczne w gminach

Burmistrz Jedliny – Zdroju Leszek Orpel podpisał umowę z firmą Automet z Sanoka na dostawę autobusu elektrycznego. Podobne pojazdy trafią także do Boguszowa – Gorc i Świebodzic.

– Autobus będzie pojazdem niskopodłogowym i ma mieścić minimum 22 pasażerów oraz ma mieć miejsce dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim. W pojeździe będzie klimatyzacja, ogrzewanie, a także kasowniki i elektroniczne tablice informacyjne. Firma Automet dostarczy autobus do naszego miasta w maju 2023 roku. Na tę inwestycję nasze miasto otrzymało dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu „Zielony transport publiczny”. Zadaniem programu jest przede wszystkim upowszechnianie zeroemisyjnego transportu publicznego. Ważnym celem jest nie tylko obniżanie wykorzystania paliw emisyjnych w zbiorowej komunikacji miejskiej, ale także budowanie świadomości społecznej w zakresie korzyści płynących z rozwoju elektromobilności w Polsce – podkreśla burmistrz Leszek Orpel.

Zakupiony przez gminę autobus będzie stanowił uzupełnienie dla linii komunikacyjnej nr 5, której autobusy łączą Jedlinę – Zdrój z Wałbrzychem, Szczawnem – Zdrój, a także Walimiem, Rzeczką i Głuszycą.

Podobny pojazd będzie służył mieszkańcom Boguszowa – Gorc.

– W 2022 roku otrzymaliśmy pozytywną wiadomość o zakwalifikowaniu się do dofinansowania na zakup autobusu elektrycznego, który ma ułatwić mieszkańcom naszego miasta przemieszczanie się pomiędzy jego dzielnicami. Pozyskane środki w wysokości niespełna 1 mln 320 tys. zł to blisko 80 procent planowanych kosztów zadania. Wraz ze współpracownikami przetestowaliśmy możliwości takiego pojazdu na naszym terenie – mówi Sylwia Dąbrowska, Burmistrz Boguszowa – Gorc.

(KS)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty