https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Bezpieczne ferie

W nadchodzący weekend rozpoczynają się ferie zimowe dla uczniów m.in. z Dolnego Śląska. Dla dzieci i młodzieży to wspaniały czas odpoczynku od obowiązków szkolnych i nauki, relaksu w domu i na świeżym powietrzu. Dla ich opiekunów to czas szczególnego zainteresowania się warunkami bezpieczeństwa podczas tego wypoczynku.

Dla policjantów to codzienność: kontrole pojazdów, trzeźwości i uprawnień kierujących, stanu technicznego samochodów i autokarów przewożących dzieci. To też patrolowanie nartostrad – pilnowanie porządku oraz reagowanie na niebezpieczne i niezgodne z prawem zachowania. Wszystko w trosce o bezpieczeństwo naszych milusińskich. Wałbrzyska policja, jak co roku, przypomina kilka zasad bezpiecznego wypoczynku zimowego.

– Większość dzieci pozostanie w domach. W takich wypadkach nieodzowne staje się przypomnienie zasad bezpieczeństwa, którymi powinny kierować się nasze dzieci podczas zabaw w domu i na podwórku – mówi komisarz Marcin Świeży, Oficer Prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu. – Jedną z metod może być spisanie przez rodziców i dzieci reguł obowiązujących w określonych sytuacjach, na przykład: rozmowy z obcym człowiekiem, nieznajomy przed drzwiami mieszkania podczas nieobecności rodziców, przyjmowanie słodyczy i prezentów od obcych, nieznanych osób, zabawa w lekarza prawdziwymi tabletkami z domowej apteczki. Musimy pamiętać, że zasady te obowiązują nie tylko maluchy, ale również nastolatków. Gdy aura zachęca do spędzania czasu w domu, przed komputerem, zwracajmy uwagę na to, jakie strony odwiedzają nasze pociechy i z kim nawiązują komputerowe znajomości. Pamiętajmy aby przypomnieć naszym dzieciom zasady bezpieczeństwa zabaw zimowych. Warto przypomnieć dzieciom podstawowe zasady poruszania się pieszych po drogach w warunkach złej widoczności oraz gdy drogi są śliskie i zaśnieżone. Dzieci muszą mieć świadomość, że piesi o zmroku są przez kierowców słabiej dostrzegani. Droga hamowania na śliskiej nawierzchni wydłuża się. Zatem przechodzenie przez ulicę w porze jesienno-zimowej powinno być wykonywane przez dziecko ze szczególną ostrożnością, nawet na oznakowanym przejściu dla pieszych, czy przy zapalonym zielonym świetle dla ruchu pieszego. Należy pamiętać również o tym, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

(RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty