– Podczas Gali Ambasador Wałbrzycha 2023 zebrano w ramach aukcji charytatywnej 300 tysięcy złotych. Zebrane pieniądze zostaną przekazana na konto Fundacji Polska Fala, aby pomóc czworgu dzieci z regionu wałbrzyskiego, które wymagają długotrwałego i kosztownego leczenia. Kamila Żuk, Patrycjusz Kochanowski (znany jako Nullizmatyk) i Filip Mecner dołączyli do listy osób, z których mieszkańcy mogą być dumni i którzy budują pozytywny wizerunek miasta na forum ogólnopolskim. W wydarzeniu, obok przedstawicieli biznesu Aglomeracji Wałbrzyskiej, uczestniczyli samorządowcy, przedstawiciele świata arystokracji i kultury – mówi Mateusz Myktyszyn, rzecznik prasowy spółki Zamek Książ w Wałbrzychu.
Patrycjusz Kochanowski, znany jako Nullizmatyk lub Nullo.
Jest raperem, autorem tekstów, producentem muzycznym, właścicielem wytwórni Dystrykt Records. Jest współzałożyciel legendarnego wałbrzyskiego zespołu Trzeci Wymiar, z którym wydał pięć albumów, z czego cztery z nich zdobyły status złotej płyty. Jest byłym koszykarzem – wychowankiem Górnika Wałbrzych, z którym zdobył tytuł wicemistrza Polski juniorów starszych. W 2012 wydał swój pierwszy oficjalny solowy album „SPG Dystrykt”, którego tematyka mocno skupiona jest na wałbrzyskiej dzielnicy Piaskowa Góra, w której Nullo się wychował. W 2018 roku wydał płytę wraz ze swoim zespołem Nullizmatyka pt. „Live Session”, na której połączył rap i śpiew z akompaniamentem żywych instrumentów oraz sampli. W grudniu 2022 Nullizmatyk wydał swój drugi, długo oczekiwany solowy album „Zabójca Królowej”, który z końcem roku znalazł się na 12 miejscu najlepiej sprzedających się płyt w Polsce. Patrycjusz Kochanowski, poza działalnością stricte muzyczną, wyreżyserował także kilkadziesiąt videoklipów, amatorsko robi zdjęcia (także dronem). W wyniku jego fotograficznej pasji oraz z zamiłowania do dzielnicy Piaskowa Góra, powstała wystawa zdjęć Sky is the limit – Piaskowa Góra z lotu ptaka w ujęciu Nullizmatyka.
Filip Mecner
Urodził się w Wałbrzychu i tu ukończył Szkołę Podstawową nr 22 w dzielnicy Stary Zdrój, a później Zespół Szkół Elektroniczno-Energetycznych. W czasie nauki w technikum odbył praktyki dziennikarskie w Radiu BRW i w oddziale Polskiego Radia Wrocław. Pracował również w Gazecie Wyborczej – najpierw był korespondentem z Wałbrzycha, następnie przeniósł się do Wrocławia i Warszawy. Od 17 lat mieszka na stałe w Warszawie. W 2006 roku założył firmę Filip Mecner Artist Management. Od tamtej pory wspiera ludzi ze świata filmu, telewizji i showbiznesu w kształtowaniu i sprzedaży ich wizerunku oraz prowadzeniu ich karier zawodowych. Od dwóch lat prowadzi też działalność doradczą z zakresu personal branding. Jest wykładowcą akademickim. Na swoim macierzystym Uniwersytecie Wrocławskim oraz na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia m.in. z personal brandingu, kreowania wizerunku oraz technik wystąpień publicznych. W Wyższej Szkole Handlowej we Wrocławiu, w ramach programu MBA, podpowiada samorządowcom, politykom i biznesmenom, jak mogą być lepszymi liderami.
Kamila Żuk
Biathlonistka, urodzona w Wałbrzychu, od dziecka mieszka w niedalekim Sokołowsku, gdzie stawiała pierwsze kroki na nartach w przyszkolnym klubie UKS Sokołowsko. Następnie reprezentowała UKS Mieroszów, gdzie rozpoczęła swoją przygodę z biathlonem. Tam znalazła swoją pasję i sposób na życie. W 2015 po raz pierwszy w karierze wystąpiła w mistrzostwach świata juniorów, gdzie rywalizowała w kategorii juniorek młodszych. Pomimo młodego wieku, sukcesów na swoim koncie ma wiele: brązowy medal mistrzostw Europy juniorów w biegu sprinterskim z 2017 r., tytuły mistrzyni świata juniorów w biegu indywidualnym oraz w sprincie w 2018 r., tytuły wicemistrzyni świata juniorów w biegu pościgowym w 2018 r. oraz w sprincie w 2019 r. Z kolei w 2021 r. sięgnęła po złoty medal mistrzostw Europy seniorek w biegu pościgowym w Dusznikach Zdrój. To miejsce symboliczne dla Kamili. Tam uczęszczała do liceum oraz przez 3 lata reprezentowała MKS Duszniki Zdrój. Obecnie zawodniczka jest reprezentantką AZS AWF Katowice.
Podczas uroczystości nadania tytułu Ambasador Wałbrzycha powiedzieli:
Patrycjusz Kochanowski: – Wałbrzych dał mi siłę by tworzyć, by pracować nad samym sobą, by coś sobie w jakiś sposób udowodnić. Przekazać to w tekstach, muzyce, pokazać światu, całej Polsce, gdzie leży moje miasto. Nagrałem nawet w 2012 taką płytę SPG Dystrykt, która stricte dotyczy tematu mojej dzielnicy, a także Wałbrzycha, jaki on jest i tak naprawdę co mi dał i gdzie doprowadził mnie dzisiaj i jakim jestem człowiekiem. „Czasem patrząc na coś z bliska tracimy ostrość, błądzimy drogą prostą, tak mglistą, że aż niby obcą”. I właśnie tak było ze mną, że jak byłem w Wałbrzychu na co dzień, chodziłem do IV Liceum, wiedziałem, że jest wzgórze Gedymina itp. itd.. Ale jakby nie do końca doceniałem to, że mieszkam w tak pięknym miejscu. Bo była to codzienność. Jak wyjechałem do Wrocławia na studia i po jakimś czasie wróciłem do Wałbrzycha, powiedziałem: mieszkam w naprawdę pięknym miejscu, mieszkam w górach, których wcześniej nie mogłem do końca dostrzec i zrozumieć.
Filip Mecner: – Z Wałbrzychem byłem związany pierwsze 19 lat mojego życia i nie ma co kryć – to były cudowne lata. Zarówno te spędzone w szkolnych ławkach, jak i te spędzone na podwórku na Nowym Mieście. Dla mnie Wałbrzych to zawsze tamte miejsca i przyjaciele z tamtych lat. Wałbrzych to nie tylko wspomnienie, to także moja teraźniejszość. Staram się jak najczęściej wpadać w odwiedziny do miasta, do znajomych, do rodziny, do przyjaciół, do teatru, na pływalnię na Białym Kamieniu, no i oczywiście po to, żeby pochodzić po górach. Często zabieram mojego syna, przechadzamy się po mieście, no i oczywiście snuję opowieści o tym jak to tatuś, gdy był małym chłopcem, chodził kilometrami na piechotę do szkoły.
Kamila Żuk: – Z ziemią wałbrzyską czuję się bardzo mocno związana. Nasze tereny dają mi możliwość do przygotowywania się do sezonu pomiędzy zgrupowaniami. Liczne ścieżki turystyczne, rowerowe, trasy narciarskie, to elementy, które naprawdę niesamowicie się rozwinęły na ziemi wałbrzyskiej i pozwalają mi szlifować sportową formę.
(MM)