https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

50 lat od premiery Grubego

Gmina Mieroszów w 2023 roku upamiętnia serial telewizyjny „Gruby”, do którego zdjęcia były realizowane w wielu miejscach tej gminy. Premiera serialu odbyła się 50 lat temu i z tej okazji samorząd wydał okolicznościowy kalendarz ścienny, którego nakład rozszedł się błyskawicznie.

Polski serial fabularny „Gruby” wyprodukowany został w 1972 roku, a swoją premierę miał 11 stycznia 1973 r. Siedem odcinków tego czarno-białego filmu przygodowego dla dzieci i młodzieży powstało między innymi w Mieroszowie. Producentem była Wytwórnia Filmów Oświatowych  w Łodzi. Serial został wyreżyserowany przez Wojciecha Fiwka i Barbarę Bartman-Czecz, a tytułową rolę „Grubego” grał Maciej Łazanek. W 1973 roku film otrzymał Nagrodę Ministra Oświaty i Wychowania podczas Międzynarodowego Festiwali Filmów Młodego Widza „Ale Kino” w Poznaniu, a także był nagrodzony w 3 Ogólnopolskim Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży.

Bohaterami opowieści są uczniowie siódmej klasy, rozpoczynający naukę tuż po II wojnie światowej na Ziemiach Odzyskanych. W przygody bohaterów wplecione są echa działań wojennych, asymilacja polskich osadników, czy działania dywersyjne działającego jeszcze po wojnie Werwolfu.

– Mieszkańcy Mieroszowa pamiętają, że wiele scen było kręconych na ulicach ich miasta, u ich znajomych lub rodzin gościła ekipa filmowa. Dziś na ulicach miasta można znaleźć ślady tej produkcji, np. Skwer Grubego, który otwarty został w lipcu 2020 roku. Mural z ławkami upamiętnia głównego bohatera, a w ścianę wmurowany jest rower podobny do tego, którym jeździł filmowy „Gruby” – mówi Andrzej Lipiński, burmistrz Mieroszowa.

Zdjęcia były kręcone przez pięć miesięcy, a serial zyskał popularność i do dziś, od czasu do czasu, jest emitowany na różnych kanałach telewizyjnych, został wydany na płycie DVD, a w serwisie Youtube można znaleźć nawet jego koloryzowane wersje.

– Ten rok w Mieroszowie przyniesie nam jeszcze jedno bardzo ciekawe wydarzenie artystyczne związane z tym filmem. Będzie to I Festiwal Grubego, którego realizacja planowana jest na połowę 2023 roku. Już dzisiaj od organizatorów nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że w czasie festiwalu planowanych jest dużo bardzo różnych wydarzeń (nie tylko artystycznych) i nie zabraknie też osób związanych z tym filmem. Uliczki Mieroszowa będą pełne ludzi, wśród których z pewnością warto być – podkreśla Andrzej Lipiński.

(KK, fot. Tomasz Tracewski)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty