https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

#EnergiaOdNowa: Ty też masz wpływ na środowisko

Z badania opinii publicznej „Raport Klimat tworzą ludzie – zachowania ekologiczne Polaków”, przygotowanego w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej „Nasz Klimat”, realizowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska wynika, że 81 proc. osób w naszym kraju ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze”. Jesteśmy świadomi postępujących zmian klimatu, jednak czy deklaratywna troska o środowisko jest potwierdzona indywidualnymi działaniami na rzecz ochrony środowiska?

Z raportu przygotowanego przez resort wynika, że w 2020 r. całkowite zużycie energii elektrycznej w Polsce wyniosło 157,1 TWh.

– Dane te dotyczą zarówno sektora przemysłu i rolnictwa, ale również gospodarstw domowych – 46,1 proc. Podczas przygotowywania raportu respondenci otrzymali pytania dotyczące tego aspektu ochrony klimatu. Jedno z nich dotyczyło stosowania w domach żarówek LED, które pozwalają na znaczną oszczędność energii elektrycznej. Używanie tej formy oświetlenia zadeklarowało 95 proc. Polaków – warto zaznaczyć, że 47 proc. respondentów korzysta wyłącznie z żarówek LED. Co ciekawe, największą grupą wiekową całkowicie korzystającą z oświetlenia LED są osoby w wieku 45-54 lat (59 proc. odpowiedzi), a najmniej liczną – 18-24 lata (22 proc. wskazań). Warte uwagi są również dane związane z odłączaniem z gniazdek ładowarek do telefonów komórkowych, tabletów czy komputerów. Ponad 60 proc. badanych wskazało, że motywacją do tego nawyku jest chęć oszczędności pieniędzy. Tylko 42 proc. osób uznało, że to właśnie troska o ekologię jest głównym powodem tego działania. Niepokojący jest jednak fakt, że aż 17 proc. ankietowanych w ogóle nie zwraca uwagi na pozostawienie ładowarki w kontaktach, podczas, gdy w ten sposób mogliby zaoszczędzić energię – komentują zebrane w raporcie dane eksperci Ministerstwa Klimatu i Środowiska (źródło: https://www.gov.pl/web/klimat).

To jednak tylko dwa przykłady możliwości związanych z oszczędzaniem energii i odnoszące się do nich deklaracje Polaków. Do innych działań w tym obszarze można zaliczyć m.in.:

– wybór sprzętu gospodarstwa domowego, który ma najwyższą klasę energetyczną (np. lodówka, pralka, suszarka, zmywarka);

– wyłączanie oświetlenia w pomieszczeniach, z których wychodzimy;

– korzystanie ze światła dziennego (naturalnego) gdy jest ono wystarczające do wykonywanych czynności;

– wyłączanie urządzeń pobierających prąd, które w danym momencie nie są użytkowane;

– wybór programów eko w zmywarkach i pralkach oraz ich uruchamianie, tylko gdy są pełne;

– gotowanie w czajniku tylko takiej ilości wody, która w danym momencie jest nam potrzebna,

– gotowanie pod przykryciem, co nie tylko skraca proces gotowania, ale także wymiernie zmniejsza zużycie prądu lub gazu,

– unikanie otwierania piekarnika w trakcie pieczenia.

Dwa stopnie dla ludzkości

– Niezwykle ważna dziś wydaje się nie tylko termomodernizacja budynków, która jest jednym z narzędzi oszczędzania energii, ale nie mniej istotne jest nauczenie ludzi oszczędzania energii – podkreśla Jolanta Suława, prezes spółki DZT Service, która zajmuje się dostarczaniem energii cieplnej w subregionie wałbrzyskim. – Podam prosty przykład: gdy w sezonie grzewczym wietrzymy mieszkanie, to – zanim otworzymy okno – powinniśmy wyłączyć grzejnik. A to nie jest przecież powszechne działanie. Podobnie jest w sytuacji, gdy wychodzimy z domu do pracy lub wyjeżdżamy na kilka dni: należy przed wyjściem z domu przykręcić grzejnik. Przecież opuszczając jakieś pomieszczenie na dłużej praktycznie nigdy nie zostawiamy w nim włączonego światła, a w przypadku ogrzewania nie mamy takiego nawyku… Program propagowany przez Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie, pod hasłem „Dwa stopnie dla ludzkości” zakłada obniżenie temperatury w mieszkaniach np. z 23 do 21 stopni Celsjusza. Tak niewielkie poświęcenie z naszej strony daje ogromne oszczędności w zużyciu węgla i gazu oraz znaczące zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Kolejne oszczędności można poczynić przy korzystaniu z ciepłej wody. Udało nam się przekonać wielu naszych odbiorców ciepłej wody użytkowej do tego, by nie korzystali z niej w godzinach nocnych. Dlaczego? Bo w tym czasie, gdy znikoma liczba osób z niej korzysta, straty wynikające z cyrkulacji ciepłej wody w sieci są olbrzymie. Do tego dochodzi także zmywanie naczyń pod bieżącą wodą, zamiast w zmywarkach, które oszczędzają nie tylko wodę, ale także energię.

Przykład idzie z góry

– Gmina Głuszyca stawia na oszczędzanie energii i na odnawialne źródła energii. Na budynkach szkół i urzędu miejskiego zostały zamontowane instalacje fotowoltaiczne oraz dostaliśmy grant na zbadanie źródeł wód geotermalnych. Ale na tym nie poprzestaliśmy. W ramach projektu „Eko Gminy – montaż instalacji OZE w dorzeczu rzek Barycz i Bystrzyca”, mieszkańcy Gminy Głuszyca mogli skorzystać z dofinansowania na montaż odnawialnych źródeł energii, a także zorganizowaliśmy spotkania z przedstawicielami firm, by pomóc mieszkańcom w poznaniu aktualnej oferty producentów i instalatorów paneli fotowoltaicznych, kotłów na biomasę czy pomp ciepła. W ramach tego projektu, w budynkach użyteczności publicznej zostały zainstalowane liczniki, które pokazują efektywność instalacji fotowoltaicznych, co stanowi ważny element edukacyjny dla mieszkańców. Dużym zainteresowaniem cieszy się także program „Czyste powietrze”, a w trakcie realizacji jest projekt „Wymiana wysokoemisyjnych źródeł ciepła w budynkach i lokalach mieszkalnych na terenie wybranych gmin Aglomeracji Wałbrzyskiej”, w którym uczestniczymy wraz z 14 innymi gminami. Ponadto, w ramach edukacji ekologicznej najmłodszych mieszkańców, powstaje wiata do ładowania rowerów elektrycznych i ławeczka umożliwiająca ładowanie telefonów – oba urządzenia będą zasilane z energią słoneczną. Dzięki tym działaniom, przemierzając Gminę Głuszyca, każdy zauważy, jak wiele domów jest już wyposażonych np. w panele fotowoltaiczne – wyjaśnia burmistrz Głuszycy Roman Głód.

W kształtowaniu właściwych postaw ważna jest rola rodziców, którzy swoimi działaniami od najmłodszych lat uczą kolejne pokolenia szacunku dla energii i środowiska.

– Gdy tylko pojawiły się energooszczędne żarówki, od razu zamontowaliśmy je we wszystkich pomieszczeniach w domu. Wymieniliśmy okna na nowoczesne, a piec węglowy zastąpiliśmy gazowym. Gdy stare urządzenia gospodarstwa domowego odmawiały posłuszeństwa, kupowaliśmy nowe z najwyższą klasą energooszczędności. Kupiliśmy zmywarkę, by zaoszczędzić wodę i energię podczas zmywania naczyń. Zrezygnowaliśmy z wanny i zamontowaliśmy kabinę prysznicową, co także daje wymierne oszczędności wody i energii. Zmniejszyliśmy temperaturę w domu z 21 do 19 stopni Celsjusza, dzięki czemu lepiej nam się funkcjonuje w domu. Od najmłodszych lat uczyliśmy dzieci racjonalnego korzystania z oświetlenia, wody oraz ogrzewania i dziś, gdy są już dorosłe w ten sam sposób wychowują swoje pociechy – podsumowuje swoje działania pan Ryszard z Boguszowa – Gorc.

***

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Grzegorz Macko, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego

Transformacja energetyczna to z jednej strony tak zwane twarde zadania inwestycyjne, które pochłaniają znaczną część środków, a z drugiej strony to także działa miękkie, czyli edukacja ekologiczna i działania społeczne, które powodują, że zmienia się świadomość mieszkańców naszego regionu oraz kraju. Dlatego, jako Samorząd Województwa Dolnośląskiego, w ramach środków europejskich, które pozostają w naszej dyspozycji, chcemy realizować cykl działań związanych z edukacją w zakresie oszczędzania energii i wszystkich innych działań związanych z szeroko pojętą ochroną środowiska. Chcemy również promować ideę prosumeryzmu, czyli nie tylko konsumowania energii, ale też stworzenia warunków, w których każdy z nas będzie mógł produkować energię przy wykorzystaniu np. przez instalacje fotowoltaiczne czy innego rodzaju źródła zielonej energii.

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty