https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Sybir utrwalony w kadrze

W atrium budynku głównego Biblioteki pod Atlantami otwarto wystawę „Sybir Utrwalone w kadrze, zapamiętane w obrazach. Losy Janiny Wagner-Rachel i Ireny Pisek”.

Wydarzenie swoja obecnością uświetnili zaproszeni goście i mecenasi wystawy, m.in. posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka, wiceprezydent Wałbrzycha dr Sylwia Bielawska, burmistrz Boguszowa-Gorc Sylwia Dąbrowska, burmistrz Mieroszowa Andrzej Lipiński, radny Rady Miasta Wałbrzycha Piotr Kraczkowski, wiceprezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków w Warszawie Adam Mitelsztet, a także dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 Marta Prześlewicz-Chruszcz, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 37 Ewa Gratzke oraz uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2.

Zebranych przywitali prezes wałbrzyskiego koła Związku Sybiraków Joanna Baniukiewicz, jego sekretarz Wacław Kwieciński oraz dyrektor Biblioteki pod Atlantami Renata Nowicka. Wręczono podziękowania za pomoc przy organizacji wystawy, a następnie zaproszono do jej obejrzenia.

Wystawa „Sybir. Utrwalone w kadrze, zapamiętane w obrazach” została przygotowana przez Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Poprzez fotografie i obrazy przedstawiony został los zesłanych. Bohaterkami opowieści są dwie krakowianki: Janina Wagner-Rachel i Irena Pisek, które doświadczyły deportacji w głąb Związku Radzieckiego w czasie II wojny światowej. Pierwsza z nich uchroniła od zapomnienia fotografie z zesłania w Kazachstanie, które wykonywała zaprzyjaźniona rodzina Wituszyńskich. Na zdjęciach utrwalone zostało życie codzienne deportowanych.  Druga bohaterka, Ireny Pisek, stworzyła obrazy, które opowiadają o losie jej rodziny w czasie II wojny światowej. Pastelowe ilustracje powstały już po powrocie z zesłania, w latach 60-tych XX wieku w Izraelu.

Dwa bardzo osobiste spojrzenia na deportacje: czarno-białe fotografie rejestrujące minione chwile i pastelowe obrazy, które odbijają wspomnienia, można oglądać codziennie w godzinach otwarcia Biblioteki pod Atlantami do 9 grudnia.

Drugą częścią spotkania była prelekcja „Źródła ikonograficzne w zbiorach Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie”, która wygłosiła dr Anna Hejczyk – historyk, pracownik Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Autorka książki  „Sybiracy pod Kilimandżaro. Tengeru. Polskie osiedle w Afryce Wschodniej we wspomnieniach jego mieszkańców” oraz innych publikacji na temat losów polskich uchodźców ze Związku Sowieckiego.

(AŁ)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty