https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

104. rocznica odzyskania niepodległości

11 listopada będziemy obchodzili Narodowy Dzień Niepodległości. W gminach Aglomeracji Wałbrzyskiej zaplanowano wiele wydarzeń upamiętniających 104. rocznicę odzyskania niepodległości.

Wałbrzych

– W związku z organizowanymi przez Urząd Miejski w Wałbrzychu uroczystymi obchodami 104. rocznicy odzyskania niepodległości, w godzinach od 10.50 do 13.30 wystąpią utrudnienia w ruchu drogowym w centrum miasta. W godzinach tych kolumna uczestników uroczystości poruszać się będzie następującymi ulicami i placami: pl. Magistracki, ul. Gdańska, Rynek, ul. Moniuszki do kościoła p.w. Świętych Aniołów Stróżów, następnie ul. Moniuszki, przez Rynek na ul. 1 Maja przed Pomnik Niepodległości. Prosimy wszystkich mieszkańców Miasta o wyrozumiałość i zapraszamy do wzięcia udziału w obchodach – informuje Edward Szewczak, rzecznik prasowy prezydenta Wałbrzycha.

O godz. 11.00 w kościele p.w. św. Aniołów Stróżów odprawiona msza święta, a ok. godz. 12.45 przed pomnikiem na ul. 1 Maja odbędą się oficjalne uroczystości. O godz. 14.30 kolejna uroczystość odbędzie się na Rondzie 100-lecia Niepodległości Polski. Dzień później Zespół Pieśni i Tańca Wałbrzych i Wałbrzyski Ośrodek Kultury zapraszają na specjalny koncert „Ku Wolności”, który rozpocznie się o godzinie 17.00 w Sali Łańcuszkowej na w Starej Kopalni. Wstęp bezpłatny, obowiązuje jednak rezerwacja wejściówek pod adresem – https://tiny.pl/wwd3x.

Boguszów – Gorce

Burmistrz Boguszowa – Gorc Sylwia Dąbrowska zaprasza na obchody Narodowego Święta Niepodległości, które rozpoczną się 11 listopada o godz. 12.00 mszą świętą w kościele p.w. Świętej Trójcy. Na godz. 13.30 zostało zaplanowane złożenie kwiatów przed pomnikiem Rajmunda Niwińskiego na skwerze przy banku na ul. Głównej. A o godz. 16.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej – Centrum Kultury przy PL. Odrodzenia 4 rozpocznie się koncert artystów scen operowych: Doroty Ujda – Jankiewicz (sopran) i Andrzeja Jankiewicza (tenor).

Czarny Bór

W Gminie Czarny Bór zorganizowany został konkurs „Pocztówka dla Niepodległej”, a w sołectwach: Grzędy, Jaczków, Witków, Borówno oraz Czarny Bór odbyły się warsztaty kotylionowe. W Bibliotece +Centrum Kultury w Czarnym Borze został także zorganizowane warsztaty pod hasłem „Co to znaczy być Polakiem” . Mali patrioci z Gminnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Czarnym Borze zapoznali się z „Elementarzem Młodego Polaka” Marii Jarockiej i opowiedzieli o świętowaniu Dnia Niepodległości w swoich rodzinnych domach, a na deser wykonali własnoręcznie biało-czerwone kotyliony. A 11 listopada odbędą się Powiatowe Obchody Święta Niepodległości: o godz. 12.00 w czarnoborskim kościele przy ul. Głównej 4 zostanie odprawiona msza święta, a po nabożeństwie na placu przy kościele odbędą się rocznicowe uroczystości z udziałem żołnierzy 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa.

Głuszyca

Burmistrz Głuszycy Roman Głód oraz Centrum Kultury -MBP w Głuszycy zapraszają 11 listopada do wspólnego, radosnego świętowania. Program Narodowego Święta Niepodległości 2022 w Gminie Głuszyca: godz. 12.00 – msza św. za ojczyznę (kościół pw. Chrystusa Króla w Głuszycy); godz. 13.00 – złożenie kwiatów przed Pomnikiem Niepodległości przy ul. Sienkiewicza; godz. 15.30 – koncert „Głuszyczanie dla Niepodległej” w sali widowiskowej Centrum Kultury – MBP w Głuszycy.

Jedlina-Zdrój

Gmina Jedlina – Zdrój zaprasza na nietypowe obchody Narodowego Święta Niepodległości. Oprócz tradycyjnego spotkania przy Obelisku Miejskim na Skwerze Wolności, planowany jest piknik i uruchomienie lodowiska plenerowego.

– W tym roku chcemy podkreślić radosny charakter Święta Niepodległości. Oczywiście nie rezygnujemy z uczczenia pamięci wszystkich, którzy walczyli o odrodzenie państwa polskiego. Złożymy kwiaty pod miejskim obeliskiem i będziemy śpiewali patriotyczne pieśni. Jednak po uroczystościach zapraszamy na piknik rodzinny na terenie Kompleksu Sportowo-Rekreacyjnego „Active Jedlina” przy ul. Kłodzkiej. Jeśli pogoda pozwoli otworzymy także lodowisko plenerowe – zapowiada Leszek Orpel, burmistrz Jedliny-Zdroju.

Uroczystości na Skwerze Wolności zostały zaplanowane na godzinę 16.00, a piknik rodzinny przy ul. Kłodzkiej rozpocznie się o godzinie 18.00. W programie jest między innymi: parada, pokazy multimedialne, piosenki i zabawa z DJ. Jeśli temperatura będzie odpowiednia, to na lodowisku odbędzie konkurs tańca na lodzie.

 – Liczymy, że pogoda nas nie zawiedzie – mówi Wiesław Zalas, dyrektor Centrum Kultury w Jedlinie-Zdroju, które zarządza lodowiskiem. – W poprzednim sezonie lodowisko cieszyło się ogromnym powodzeniem, nie tylko wśród mieszkańców Jedliny-Zdroju. Wierzę, że tym razem będzie podobnie. Oczywiście zapraszamy również do Parku Aktywności „Czarodziejska Góra” przy ul. Poznańskiej, gdzie czynne są trasy linowe, wieża wspinaczkowa i tor saneczkowy. Wystarczy cieplej się ubrać i można się u nas nieźle bawić. Jak tylko przyjdą większe mrozy uruchomimy szkoleniowy stok narciarski i zimowy tor pontonowy – zachęca Wiesław Zalas.

Poza tym 11 listopada – w wybranych restauracjach i kawiarniach w Jedlinie-Zdroju – będzie można zjeść specjalne potrawy niepodległościowe.

Mieroszów

– Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania. Będzie uroczyście i patriotycznie. Wszyscy razem uczcijmy wyjątkowe święto – Święto Niepodległości! Obchody rozpoczniemy 10 listopada o godz.15.00 – uroczyście i z dumą wciągając naszą piękną flagę na maszt przy Remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Mieroszowie. Następnie zapraszamy Państwa na uroczystą Akademię Piosenki Patriotycznej do Sali Spotkań im. Włodka Szomańskiego Mieroszowskiego Centrum Kultury. 11 listopada o godz.12.00 odprawiona zostanie msza święta za ojczyznę, a tuż po niej nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem w Mieroszowskim Rynku. Bądźmy razem w tym wyjątkowym dla nas czasie – zachęca Andrzej Lipiński, burmistrz Mieroszowa.

Stare Bogaczowice

Już 9 listopada dzieci z klasy 0 Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Starych Bogaczowicach aktywnie uczestniczyły w patriotycznej lekcji bibliotecznej. A w tym roku Gmina Stare Bogaczowice, wraz z Gminnym Centrum Biblioteczno -Kulturalnym w Starych Bogaczowicach, zorganizowała wyjazd do Opery Wrocławskiej na koncert patriotyczny, który został zaplanowany na 11 listopada 2022 r.

Szczawno-Zdrój

Obchody w uzdrowiskowej gminie rozpocznie 11.11. o godz. 12.00 msza święta w szczawieńskim kościele przy ul. Kolejowej 18A. Po modlitwie zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem przy kościele. A o godz. 19.00 w Teatrze Zdrojowym odbędzie się uroczysty koncert z okazji Święta Niepodległości w wykonaniu chóru, orkiestry symfonicznej i zespołu tanecznego Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Wałbrzychu.

Świebodzice

Burmistrz Świebodzic Paweł Ozga zaprasza mieszkańców i gości na uroczystą mszę świętą w intencji ojczyzny, która zostanie odprawiona w kościele pw. św. Mikołaja o godzinie 13.00. Tradycyjnie po nabożeństwie przed płytą upamiętniającą marszałka Józefa Piłsudskiego złożone zostaną kwiaty.

Walim

Gmina Walim zaprasza na rodzinne obchody Narodowego Święta Niepodległości, podczas którego – jak co roku – uczestnicy otrzymają pamiątkowe medale. O godz. 11.00 zaplanowana jest zbiórka na placu „Pod Lipą” przy ul. Kilińskiego w Walimiu, skąd nastąpi wymarsz w kierunku Centrum Muzealno – Turystycznego Olbrzym. O godz. 12.00 na terenie Kompleksu Włodarz przy ul. Górnej 71 w Jugowicach rozpocznie się polowa msza święta. Dla osób, które nie mają możliwości wzięcia udziału w marszu, zorganizowany został dojazd autobusem szkolnym z parkingu przy kościele św. Jadwigi w Walimiu (odjazd o godz. 11.30, powrót o godz. 14.00). Po mszy odbędzie się wspólne świętowanie: śpiewanie pieśni patriotycznych, ognisko, kiełbaski, grochówka, gorące napoje.

Organizatorami obchodów są: Gmina Walim, Centrum Sportu i Rekreacji w Walimiu, Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu, PSP im. Polskich Noblistów w Walimiu, PSP im. Janusza Korczaka w Jugowicach, Gminna Biblioteka Publiczna w Walimiu, Parafia pw. Św. Barbary w Walimiu, Centrum Muzealno-Turystyczne „Olbrzym”, Świetlica środowiskowa w Glinnie.

(RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty