https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Z klasyką przez Polskę: Anna Radziejewska i Paweł Sommer – Romantyczność

W ramach projektu „Z klasyką przez Polskę” 4 listopada 2022 r. o godz. 18.00 w Galerii Ars et Historia przy ul. Niepodległości 10 w Bolkowie oraz 5 listopada o godz. 18.00 w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym w Wądrożu Wielkim wystąpią: Anna Radziejewska (mezzosopran) i Paweł Sommer (fortepian).

Anna Radziejewska jest laureatką wielu krajowych i międzynarodowych konkursów wokalnych. Występowała w wielu teatrach operowych oraz salach koncertowych Europy i Azji oraz na festiwalach, współpracując z wieloma wybitnymi dyrygentami. Kreowała role w inscenizacjach twórców wielkich twórców opery. Posiada również bogaty repertuar koncertowy, na który składają się recitale pieśni i muzyki kameralnej, dzieła oratoryjne i wokalno-instrumentalne oraz koncerty z zespołami muzyki dawnej. Jej talent doceniają wybitni kompozytorzy, dedykując jej swoje utwory. W 2021 roku wyreżyserowała spektakl „Eroi(ne)” dla Polskiej Opery Królewskiej. Odznaczona brązowym medalem Gloria Artis oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi. Jest pedagogiem śpiewu solowego, profesorem na Wydziale Wokalno-Aktorskim Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Artystka często zapraszana jest również do prowadzenia kursów mistrzowskich.

Paweł Sommer związany jest z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie skończył studia i pracuje jako wykładowca. Doskonalił swoje umiejętności podczas licznych kursów i warsztatów, m.in. Britten-Pears Young Artist Programme (Aldeburgh, 2011, 2012), Académie européenne de musique (Aix- -en-Provence, 2012, 2014), a także w International Lied Masterclass (Bruksela) oraz w Studium Pieśni (UMFC), gdzie pracował pod okiem wybitnych śpiewaków i pianistów. Jest współautorem płyty Wandtke plays polish (Requiem Records 2018), na której wraz ze skrzypaczką Anną Wandtke wykonuje Sonatę d-moll op. 9 K. Szymanowskiego. W październiku 2019 roku współuczestniczył w prowadzonych przez śpiewaczkę Annę Radziejewską kursach mistrzowskich w South-Central University for Nationalities w Wuhan (Chiny). Brał udział w różnych wydarzeniach artystycznych, do których należały m.in. koncerty z cyklu Sounds of art w Muzeum Narodowym w Warszawie (2018-2020).

Program koncertów:

Stanisław Moniuszko – Mère, tu n’es plus là (V. Hugo), Niepewność (A. Mickiewicz)

Johannes Brahms – Von eviger Liebe

Robert Schumann – Widmung (F. Rückert)

Franz Schubert – Impromptus Es -dur op. 90 nr 2, Gretchen am Spinnrade (J. W. Goethe)

Fryderyk Chopin – Piosnka litewska, Życzenie, Scherzo b-moll op. 31

Antonín Dvořák – Struna naladěna

Edvard Grieg – Solvejgs Lied (H. Ibsen)

Franz Liszt- Etiuda koncertowa Un sospiro

Hector Berlioz – Le spectre de la rose

Enrique Granados – El tra la la y el puntendo

Gioacchino Rossini – cavatina Tancredi z opery „Tancredi”

Projekt „Z klasyką przez Polskę” realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, na Dolnym Śląsku jest współorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego z inicjatywy Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego Krzysztofa Maja. Operatorem jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

(JP)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty