https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

OKiS zaprasza: koncert jazzowy i premiera teatralna

Na koniec października Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu zaprasza na koncert z cyklu „Z jazzem przez Polskę” oraz na premierę spektaklu „Stascha, czyli płomień w oddechu”.

Napiórkowski i Lesicki

27 października 2022 r. o godz. 18.00 w auli Zespołu Szkół Ponadpodstawowych przy ul. 1 Maja 9 w Bierutowie oraz 28 października 2022 r. o godz. 18.00 w Stodole Kultury przy ul. Obiszowskiej 4A w Jerzmanowej wystąpi duet Marek Napiórkowski – Artur Lesicki w cyklu „Z jazzem przez Polskę”.

Duet Marka Napiórkowskiego i Artura Lesickiego tworzy dwóch najbardziej uznanych gitarzystów jazzowych w Polsce. Ich muzyczna współpraca jest owocem przyjaźni trwającej od czasów dzieciństwa. Wirtuozerskie umiejętności duetu w pełni przejawiają się na ich pierwszej, wspólnej płycie zatytułowanej „Celuloid”, na którą składają się aranżacje najwybitniejszych kompozycji polskiej muzyki filmowej. Album z gitarowymi aranżacjami najbardziej znanych tematów filmowych z takich filmów, jak „Człowiek z żelaza”, Lalka” czy „Wojna domowa” spotkał się z niezwykle gorącym odbiorem krytyki i publiczności, zdobywając nominację do Nagrody Muzycznej Fryderyk jako jeden z najlepszych jazzowych albumów 2015 roku.

Program koncertów: A. Kurylewicz – Lalka, T. Stańko – Pożegnanie z Marią, M. Napiórkowski – Teatr, M. Napiórkowski – Celuloid, Jerzy Duduś Matuszkiewicz – Wojna domowa, K. Komeda – Prawo i Pięść, A. Lesicki – Crazy Script, A. Korzyński – Człowiek z żelaza, W. Kilar – Śmierć i dziewczyna, M. Napiórkowski – Celuloid reprise, M. Napiórkowski – Vietato Fumare.

Organizatorzy: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Polski Impresariat Muzyczny, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Stascha, czyli płomień w oddechu

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu wraz PLAZACIEMNIA.PL zapraszają w dniach 28 i 29 października 2022 r. na premierę spektaklu „Stascha, czyli płomień w oddechu”, zrealizowanego na podstawie tekstów legendarnej pisarki międzywojnia Stanisławy Przybyszewskiej – w sali Teatru Laboratorium (Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Rynek-Ratusz 27, Wrocław).

Przybyszewska została niesłusznie zapomniana, a jest postacią, która świadomie skazała się na samotne życie w baraku i oddała je prawie w całości fenomenalnemu pisaniu. Doświadczała bólu, nałogu, choroby. Maria Janion zaliczyła ją w poczet męczenników egzystencji. Pisane po niemiecku listy do swojej siostry przyrodniej Iwi Bennet (córki Przybyszewskiego i Dagny Juel), z którą łączyła ją silna więź emocjonalna i intelektualna, podpisywała jako Stascha. „Mróz stał się piekielnym. Wczoraj –20, dziś –25ºC” – pisała w listach, a nam trudno takie mrozy wyobrazić sobie w epoce globalnego ocieplenia. „Od 21 godziny martwa cisza w mieście. Okna od góry do dołu zarośnięte gęstym białym futerkiem: lepsze to od firanek, ale nadaje wnętrzu już zgoła charakter najprywatniejszego mieszkania na ziemi: grobu”. Tak wyglądało jej mieszkanie zimą w Wolnym Mieście Gdańsk. Nade wszystko cechowała ją żelazna wola.

Scenariusz i reżyseria: czervo_01 (Marcin Czerwiński); senografia i kostiumy: Patrycja Mastej, muzyka: Zandos. W rolach głównych: Anna Skubik-Sigala, Lucyna Szierok-Giel, Jadwiga Wianecka.

Spektakle premierowe: 28 października 2022 r. o godz. 19.00 i 29 października 2022 r. o godz. 18.00. Liczba miejsc jest ograniczona. Bilety w cenie od 15 zł do 25 zł do nabycia na: ekobilet.pl oraz na godzinę przed spektaklem w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego.

Producenci i organizatorzy: PLAZACIEMNIA.PL i Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Produkcja spektaklu dofinansowana z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

(JP)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty