https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Sprawdź czy masz raka jelita grubego

– Mieszkańcy Boguszowa – Gorc mogą odbierać bezpłatne testy do badania w kierunku raka jelita grubego. Testy są dostępne w Miejskiej Bibliotece Publicznej-Centrum Kultury przy pl. Odrodzenia 4 w Boguszowie-Gorcach – zachęca Sylwia Dąbrowska, Burmistrz Boguszowa – Gorc.

Bezpłatne testy można odbierać od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 16.00 w centrali MBP – CK. Badanie wykonuje się samodzielnie w domu, a próbkę należy zwrócić wraz z wypełnioną ankietą w każdą środę w godzinach od 9.00 do 16.00. Pobrany materiał trafia do Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu, gdzie zostaje poddany analizie.

– Testy na krew utajoną w kale pozwalają szybko i bezboleśnie wykonać badanie, dzięki któremu zyskujemy informację o ewentualnych zmianach w obrębie jelita grubego. Testy są pierwszym etapem w diagnostyce raka jelita grubego. Jeśli dadzą wynik pozytywny, trafiamy na kolejne badanie, już bardziej precyzyjne, jakim jest kolonoskopia. Dla wielu pacjentów pozytywny wynik testu jest impulsem i motywacją do wykonania tego badania. W przypadku niepokojących zmian pacjent trafia na ścieżkę onkologiczną w Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii, zatem ma zagwarantowaną kompleksową opiekę onkologiczną – wyjaśnia Sylwia Dąbrowska.

Z testów mogą skorzystać osoby w wieku 50 – 65 lat – niezależnie od wywiadu rodzinnego; osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego oraz osoby w wieku 25 – 49 lat ze stwierdzoną mutacją genetyczną.

(RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty