https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Co Pan widzi? Różewicz filmowy

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu zaprasza na spotkanie autorskie z Andrzejem Sapiją wokół książki „Co Pan widzi? Różewicz filmowy”. Spotkanie poprowadzi wrocławska dziennikarka Iwona Rosiak, a gościem specjalnym, który m.in. odczyta fragmenty książki, będzie Konrad Imiela – aktor i dyrektor artystyczny Teatru Muzycznego Capitol.

Spotkanie, którego organizatorem jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego, odbędzie się 21 października 2022 r. (piątek) o godz. 18.00 w Galerii FOTO-GEN przy placu bp. Nankiera 8 we Wrocławiu. Uwaga! Liczba miejsc ograniczona.

O książce

„Co Pan widzi? Różewicz filmowy” to niezwykły portret podwójny. Punktem wyjścia dla tej książki stały się materiały do filmów o poecie, kręconych przez jej autora, znanego dokumentalistę – Andrzeja Sapiję – na przestrzeni ponad 10 lat. Rozmowy z Różewiczem i rozmowy o Różewiczu przeplatane są tu notatkami samego reżysera. Przyglądamy się więc zarówno poecie, jak i procesowi tworzenia filmów o nim. Co więcej, książka pozwala zobaczyć twórczość Różewicza w kontekście wielu dziedzin i w spojrzeniach wielu osób. Wypowiadają się tu min.: wybitny tłumacz Karl Dedecius, historyk sztuki Mieczysław Porębski, krytyk i historyk literatury Ryszard Przybylski, aktor Wojciech Siemion, poeta Czesław Miłosz, reżyser Kazimierz Kutz. Także członkowie rodziny: żona, syn, brat. Budowana rozmowami biografia pisarza jest więc zarazem wielowątkowa, obszerna, a przy tym rzetelna i niezwykle żywa. Relacje artystyczne nieodmiennie łączą się w niej z budowaniem międzyludzkich więzi. Mamy tu także do czynienia z fascynującym obrazem pewnego etapu rozwoju polskiej kultury. Tego, na którym uważnie ważone słowa zataczały szerokie kręgi.

W trakcie wydarzenia będzie możliwość zakupu książki, która jest dostępna także w sklepie internetowym https://sklep.okis.pl/produkt/co-pan-widzi-rozewicz-filmowy-sapija/.

Wydawcy: Ośrodek Kultury i Sztuki We Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.

Publikacja współfinansowana z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Więcej o książce na: www.okis.pl

O autorze

Andrzej Sapija – artysta plastyk, reżyser filmowy i telewizyjny, pedagog – profesor PWSFTviT w Łodzi. Zrealizował ponad sześćdziesiąt filmów dokumentalnych. Znaczna ich część poświęcona jest kulturze, sztuce i wybitnym artystom (m.in.: Tadeuszowi Różewiczowi, Tadeuszowi Kantorowi, Magdalenie Abakanowicz, Romanowi Opałce, Wojciechowi Fangorowi, Kazimierzowi Karabaszowi). Wiele filmów podejmowało tematykę historyczną (np. Jagiellonowie, Polskie Państwo Podziemne, Powstanie Warszawskie… 60 lat później, Z pokolenia na pokolenie). Autor ośmiu spektakli dla Teatru Telewizji.

(JP)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty